Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Černé pondělí: Závažnost světových výprodejů v 5 grafech

Černé pondělí: Závažnost světových výprodejů v 5 grafech

24.08.2015 16:24
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Dnešní černé pondělí odstartoval vývoj na trzích v Asii, která krvácela a hlavní indexy na tamních tazích odepisovaly až 9 procent. Komodity i akcie dnes lámaly rekordy v negativním slova smyslu. Po otevření trhů byla zbarvena do ruda i Evropa, kde se německý index DAX propadl pod 10000 bodů. I americké akcie po otevření trhu v USA nečekalo nic jiného než záplava červené. Jakousi předzvěstí byly již ztráty futures na americké indexy ve výši až 4 procenta. Obchodování s futures na hlavní americké akciové indexy Nasdaq , Dow Jones i S&P 500 bylo dokonce pozastaveno z důvodu dosažení denních limitů. Trhy po celém světě tak vstoupily do teritoria výprodejů nebo se mu alespoň přiblížily.

Následující grafy poukazují na to, proč pesimistická nálada na trzích pravděpodobně hned tak neskončí.

1. Zpropadená Čína

Shanghai 3month.png
Čínský akciový index Shanghai Composite za poslední 3 měsíce.

Čína je dost možná právě tím místem, které momentální záplavu červené na světových trzích odstartovalo a právě hlavní čínský akciový index Shanghai Composite dostal také ze všech trhů zatím asi největší ránu, když dnes uzavřel obchodní seanci se ztrátou 8,5 procenta. Kořeny současných výprodejů mohou sahat hluboko, ale spousta z obav, která spustily nynější paniku pramení ze strachu o stav právě druhé největší ekonomiky na světě, která pravděpodobně nedostojí očekávanému tempu růstu. Devalvace čínského juanu jen prohloubila obavy, že Čína potřebuje podpořit export. Stability na čínském akciovém trhu se vládě navzdory mnoha bezprecedentním opatřením nepodařilo do současné chvíle dosáhnout.

2. Index amerického dolaru


USDOLLAR INDEX).png

US Dollar Index za poslední 3 obchodní seance.

Tento graf zobrazuje váhu dalších hlavních světových měn proti americkému dolaru. Používá se mimo jiné jako indikátor pro obchod USA s jinými státy. Propad některých měn vůči dolaru byl motivován jednak strachem z měnových válek a země v zájmu zachování mezinárodní konkurenceschopnosti oslabaly své měny ve snaze zvýšit export a dále neustále přetrvávajícími spekulacemi o načasování zvyšování úrokových sazeb v USA.

Americký dolar však výrazně oslabuje proti euru a to o 2,3 procenta, eurodolar pokořil již dlouho nevídanou hladinu 1,1600.

3. Akcie Apple

Apple.png

Akcie Applu se staly indikátorem nejen pro technologický sektor, ale i důvěry v globální ekonomiku. Vždyť jejich iPhony a iPady jsou jakýmsi znakem světového blahobytu. Velikost Applu je hojně diskutovaným tématem a dá se srovnat i s HDP menších zemí. Propad akcií Apple koncem minulého týdne není výsledkem problémů s produkty Apple, ale výhradně krize důvěry, v to, že lidé po celém světě a samozřejmě hlavně v Číně budou i nadále kupovat pěkné ale nákladné produkty od Apple. Akcie Apple dnes po otevření trhu odepisují více než 4 procenta.

4. Ropa

ETI.png
Ropa WTI za posední 3 měsíce.


Nejen ropa, ale i další komodity se hroutí. Ropa dnes odepisuje dokonce téměř 6 procent. Brent se dnes obchodoval i za méně než 43 dolary za barel, WTI je pod 39 dolary za barel. Cena ropy je zranitelná a citlivá na mnoho různých faktorů včetně komplikovaných geopolitických problémů jako jsou například četné konflikty na Blízkém Východě nebo na Ukrajině. Poslední výprodej je ale motivován něčím jiným – obavami o světovou ekonomiku a hlavně situaci na trhu v Číně, která je spolu s USA největším světovým konzumentem černého zlata na světě.

5. Vražedná volatilita

VIX.png
VIX za poslední 3 měsíce.

Již minulý týden na trzích výrazně vzrostla volatilita měřená indexem VIX. Srpen je na nejlepší cestě stát se nejvolatilnějším měsícem na akciových trzích za posledních 25 let. Dokonce ještě kolísavějším měsícem než bylo období po kolapsu Lehman Brothers nebo po splasknutí technologické bubliny na přelomu tisíciletí. Zčásti je to způsobeno relativně nízkým objemem obchodů v měsíci srpnu. Na vině je však mnoho dalších faktorů. Hlavní příčinou je atmosféra strachu a paniky způsobená čínskou ekonomikou, měnovými válkami a cenou ropy.

Zdroj: BBG, CNBC


Čtěte více:

Čínský akciový kolaps: Shanghai Composite dnes až -9 %, státní zásahy selhaly
24.08.2015 9:15
Opatření čínské vlády na podporu trhu nedokázaly utišit obavy investor...
Letošní zisky indexů jsou víceméně pryč; zbyla jen torza
24.08.2015 11:33
Trhy v západní Evropě jsou pod tlakem obav ze zpomalování čínské ekono...
Armagedon nekončí (DAX -6 %, Nasdaq -5 %, dolar -2 %, ropa - 5 %)
24.08.2015 15:53
Prodejci drtí trhy napříč kontinenty, padají ceny akcií, komodit i mě...
...aspoň že ten benzín zlevní!
24.08.2015 15:38
Jak jinak začít při pohledu na hroutící se trhy, než pokusem o černý h...

Váš názor
 • Cha Cha
  27.08.2015 11:25

  číňan utrácí státní rezervy aby vůbec byla nějaká poptávky a zhulení makléři a roboti bez mozku si myslí, že "zestátňování" firem v číně je pozitivní signál. v současné situaci nakupuje jen hazardér a ne investor potenciál nahoru kolik pár procent a dolu "baj voko" 50% ? :o))
  Mike
 • Jak rychle se ten čas a ty grafy mění...
  27.08.2015 10:45

  a ten kdo se řídí jen grafy a tím co říkaji poradci a včera prodával ten ted' brečí že jim věřil a raději nenakupoval co ?
  Ha Ha
  • Re: Jak rychle se ten čas a ty grafy mění...
   27.08.2015 10:58

   Ten kdo prodal, udělal to nejlepší co mohl: Čína říká, že dnes intervenovala na akciovém trhu, aby podpořila cenu akcií před vojenskou přehlídkou naplánovanou na 3. září. (Bloomberg) A Evropa je šťastná a roste. Vždyť je to šílený, co se na těch trzích děje a každý musí vědět, že dřív nebo později to zase bouchne. Já bych tedy akcie držet v současnosti nechtěl.
   Mike11
   • akcie bych nechtěl....
    27.08.2015 14:42

    a kolik ti vynášejí ty peníze v matraci ? Na trhu musíš počítat i se ztrátami. Jen si to musíš spočítat tak, aby ty ztráty byly menší než zisky. Když to nedokážeš a posloucháš jen rady zdejších "odborníků" tak nic nedělej. Znáš to - kdo se bojí sere v síni. Jako bys chtěl vyhrát v loterii bez koupení losu. Bez práce nejsou ani koláče. Možná koblihy )).
    Sekyra
    • Re: akcie bych nechtěl....
     27.08.2015 16:32

     Odchylujeme se od tématu. Moje myšlenka byla, že je bláznovství investovat na trhu, kde trend určuje masivní podpora centrálních bank a vlád (a to ještě kvůli vojenské přehlídce), bez níž by akcie frčely dolů. To udělá jen hazardér. Myslím si, že v dnešní době je trh neskutečně deformován a lepší to už nebude. Vy si to nemyslíte, tak si investujte jak je libo:-)
     Mike11
Aktuální komentáře
24.01.2021
9:26Víkendář: ESG vynáší, pozor na greenwashing
23.01.2021
15:12Čínský dluhový stisk Afriky
9:11Víkendář: Přichází korporátní digitální transformace
22.01.2021
22:03Zavěr týdne v USA ve znamení mírného poklesu  
18:56Moneta oznamuje ochotu jednat o převzetí Air Bank a transakci, která může vést k zásadnímu podílu PPF
18:35MONETA Money Bank, a.s: Uveřejnění vnitřní informace
17:59Tomáš Vlk: Hodnotové a cyklické akcie by letos měly mít v portfoliu větší prostor
17:15Akcie v minusu, euro odolává, dluhopisy na závěr týdne se ziskem  
17:00Mora z ČNB: Příští pohyb sazeb vidím spíše vzhůru
16:26Rozdíl mezi americkými a evropskými akciemi
16:09Intel zatím neplánuje outsourcing výroby čipů (komentář analytika)  
14:42VW za loňský rok čeká provozní zisk kolem deseti miliard eur
14:42Perly týdne: Akcie nastaveny na dokonalost, dolar na pokles a u nás nezájem o paušální daň
14:19FAZ: Z českých kvót na potraviny by mohl profitovat Babiš
13:14Hanke: Řešení latinskoamerických měnových pohrom
13:12Německo zhoršilo odhad letošního růstu HDP na 3 procenta
12:32Podnikatelská aktivita v eurozóně v lednu dále klesla
11:29NET4GAS uskutečnila úpis dvou tranší korunových dluhopisů včetně výjimečné na korunovém trhu za posledních 10 let
11:12Negativní dopoledne. Investoři si všimli, že koronavirus zůstává problémem  
10:29Škodě loni v Česku klesla výroba na tři čtvrtě milionu aut

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data