Opatření čínské vlády na podporu trhu nedokázaly utišit obavy investorů o prohlubování zpomalení růstu druhé největší ekonomiky na světě. Čínské akcie se dnes propadly nejvíce od roku 2007. Hlavní čínský akciový index Shanghai Composite dnes odepsal dokonce až 9 procent než se mírně ustáli okolo 7 procent a momentálně ztrácí 8,5 procenta a obchoduje se tak na 3210 bodech. A nebyl to zdaleka jediný čínský ani asijský index, který se dnes strmě propadal. V červených číslech se dnes obchodovala celá Asie a další čínský akciový index CSI 300 dokonce odepsal až 9,5 procenta.
Dnešní akciový kolaps v Šanghaji.
Jak se tedy zdá, zhoršující se ekonomická data spolu se znaky odlivu kapitálu zčínské ekonomiky podlamují veškeré snahy čínské vlády podepřít tamní akciový trh s kapitalizací 6 bilionů dolarů. Přes víkend čínská vláda oznámila, že poprvé povolí nákupy akcií i penzijním fondům, které by tak do akcií mohly nově investovat až 30 procent hodnoty čistých aktiv. Koncem loňského roku penzijní fondy v Číně disponovaly čistými aktivy ve výši více než 500 miliard dolarů. I když tyto víkendové zprávy byly pro trh pozitivní, investory pravděpodobně zklamala absence výraznějších opatření jako je například snížení povinných minimálních rezerv. Dnes na burze v Šanghaji více než 750 akcií spadlo o 10 procent, což je denní limit tamního trhu. Od vrcholu, kterého dosáhl index Shanghai Composite 12. června se propadl k dnešnímu dni o více než 37 procent a umazal tak více než 4 biliony hodnoty a vymazal tak letošní zisky.
Ekonomický růst v Číně v červenci zpomalil na 6,6 procenta, první klíčový ekonomický indikátor za měsíc srpen obavy o zhoršující se stav čínské ekonomiky jen prohloubil, soukromě měřený průmyslový index se propadl na nejnižší úroveň za více než 6 let. Situace tak pro čínskou ekonomiku nevypadá nejlépe, navíc nelze vyloučit, že mnoho sektorů může být jako bublina zralá prasknout. Poté, co Shanghai Composite prorazil hranici 3500 bodů, se tak spekuluje, zda může prolomit i magických 3000. V pátek se podle dat agentury Bloomberg medián čínských akcií obchodoval na 61násobku ohlášených výsledků, což je asi třikrát více než v případě amerického indexu S&P 500.
Pozice na čínském juanu v centrální bance a dalších finančních instancích se minulý měsíc rekordně snížily, což bylo jasným signálem obnovení odlivu kapitálu. Čínské akciové fondy přispěly v minulém týdnu nejvíce k odlivu asi 4 bilionů dolarů z Asie vyjma Japonska.
Zdroj: BBG