Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Souhrn včerejšího dění na světových burzách

Souhrn včerejšího dění na světových burzách

08.09.2015 9:07
Autor: Redakce, Patria.cz

ČR

Pražská burza v pondělí skončila v červených číslech. Index PX ztratil 0,81% především díky Komerční bance, která odepsala více jak 2,40 %.

Elektrárenská společnost ČEZ po ranním poblouznění, kdy titul vystřelil na pár kusech na 557,80 , zkorigovala až k hodnotám okolo 540 . Tam také našla svojí podporu.

Finanční sektor vykazoval výrazně smíšené výsledky. Erste bank připsala 0,98 % a zavřela na 702,80 . VIG naopak odepsal 2,25 % a zavřel na 733 . Komerční banka byla jediným živým a aktivním titulem. Akcie prolomila 5400 a v závěru seance dokonce atakovala hranici 5300 . Závěrečná cena byla ustanovena na 5318 . Celkový objem zobchodovaných kusů byl pěkných 52000 kusů.

Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens odepsal 0,78 %. Telekomunikace O2 včera připsala 0,97 % se závěrečnou cenou 218,30 . Unipetrol získal více jak 6,70 % a zakončil den na 158 . Sázková kancelář Fortuna odepsala 0,64 % na 69,50 . Pivovary Lobkowitz Group získaly více jak 1,20 % a zavřely těsně pod hranicí 200 .

Evropa

Západoevropské akciové indexy zahájily nový týden v zelených číslech, když zpevnily přibližně o půl procenta nad páteční závěr. Za nízké aktivity z důvodu svátku ve Spojených státech tak příznivě zapůsobila slova guvernéra čínské centrální banky, který prohlásil, že se na finanční trhy vrací stabilita.

Nejlepší výsledek z celého indexu Stoxx 600 zaznamenala společnost Glencore, jejíž akcie zpevnily o 7,4 %. Impulzem byla zpráva, že firma plánuje prodej aktiv a emisi nových akcií s cílem o třetinu snížit čistý dluh, který dosahuje 30 mld. USD. Celý sektor přidal téměř dvě procenta, přičemž Anfofagasta zpevnila také o 7,4 % a například Boliden o 2,5 %.

Dařilo se ale i řeckým titulům jako je National Bank of Greece a OPAP se ziskem 5,2 %, resp. 4,6 % nebo německé K+S. Ta posílila o 4,3 % díky zprávě, že si společnost Potash najala poradce pro případné převzetí firmy.

Celoevropský Euro Stoxx 50 přidal stejně jako francouzský CAC 40 0,7 %, britský FTSE 100 0,5 % a německý DAX 0,8 %.

USA

Americké trhy zůstaly včera z důvodu svátku Labor Day uzavřeny.

Asie

Asijské akcie v úterý nejprve převážně padaly, většina trhů však později obrátila do zelených čísel. Nedařilo se však japonskému indexu Nikkei , který po datech z japonské ekonomiky skončil na šestiměsíčním minimu. Obecně lze říci, že data, která přišla ze dvou hlavních asijských ekonomik, zavdala příčinou k obavám o další globální růst.

Ještě před otevřením trhu v Japonsku byly zveřejněné údaje o revidovaném hrubém domáčím produktu za druhé čtvrtletí tohoto roku, ten na roční bázi klesl o 1,2 procenta, což bylo méně než původní odhad -1,6 procenta. Data o srpnové obchodní bilanci z Číny přinesla opět spíše ponurý obrázek. Minulý měsíc v Číně obchodní bilance skončila sice v přebytku, došlo však k meziročnímu poklesu dovozu v dolarech o 13,8 procenta a vývozu o 5,5 procenta. Wall Street včera zůstala zavřená z důvodu oslav Labor Day.


Čtěte více:

Masivní růst i propad, ropa je po volatilním týdnu mírně níž
07.09.2015 16:27
Začátek minulého týdne vypadal nevýrazně, ale nakonec si ropa připsal...
Summary: Dividendový záchranný kruh z Číny a oddlužení těžaře Glencore
07.09.2015 17:00
Evropské akciové indexy dnes zaznamenávají mírné zisky. Příliš je tak ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.05.2025
10:02Víkendář: Kdyby Fed přestal pomáhat jiným centrálním bankám…
10.05.2025
10:06Víkendář: První měkké přistání v historii USA a nejhorší makroekonomická politika prezidenta v historii
09.05.2025
22:01Zámořské indexy uzavřely týden bez větších změn  
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data