Začátek minulého týdne vypadal nevýrazně, ale nakonec si ropa připsala masivní zisky. Pomohlo prohlášení kartelu OPEC, že je připraven jednat s dalšími producenty. Šlo o poznámku v jednom z posledních dokumentů, která ale nenaznačuje přímo iniciativu k dohodě o nižší těžbě. Další podporou pro ropu byla revize směrem dolů u americké produkce za první pololetí. Rušení krátkých pozic následně poslalo ceny ropy prudce vzhůru.

Ropa však zisky neudržela a po dalších volatilních dnech se její cena sesunula zpět. Dnes opět vidíme na trhu pokles, Brent se obchoduje na 48,5 dolaru a WTI na 45,15 USD za barel. Směrem dolů ropu táhly trvající obavy z Číny. Přidala se zpráva o vysokém růstu zásob ropy v USA, ačkoli tu nejprve trh přešel bez negativní reakce. Navíc opadly prvotní naděje, které byly vkládány do smířlivého prohlášení OPEC.
Naopak podporou bylo jednání ECB, které poptávce po riziku celkově pomohlo skrze naději, že by v budoucnu mohlo být rozšířeno QE. Příznivá byla rovněž zpráva Baker Hughes o snížení počtu aktivních vrtů v USA, ale ropa jí prakticky nevyužila. Ve výsledku je dnes ropa mírně níž než před týdnem.
U českých čerpacích stanic se dál zlevňovalo. Aktuální data CCS vypovídají o tom, že se cena Naturalu 95 sesunula na 31,72 korun a cena motorové nafty na 29,77 korun za litr. Jde o celkem výrazný posun, který umožnilo ještě výraznější zlevnění suroviny. Koncem srpna už ropa mířila vzhůru a tento pohyb by teoreticky mohl v nejbližším období tlačit výš maloobchodní ceny. Jenže ropa už pokles obnovila, takže by šlo pouze o přechodnou změnu směru. Navíc se podle nás už dostaly značně vysoko marže. V krátkém výhledu tedy spíše předpokládáme, že ceny zůstanou zhruba na současných úrovních a k úpravě dojde právě u marží.