Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články  
Evropa čtvrtý den v řadě klesá, RWE a E.ON -9 %

Evropa čtvrtý den v řadě klesá, RWE a E.ON -9 %

15.09.2015 10:58
Autor: Jakub Lukáš, Patria Finance

Evropské akciové indexy oslabují již čtvrtým dnem v řadě, když se pohybují několik desetin pod včerejším závěrem. Negativní nálada investorů pramení z vývoje v Číně, kde tamní index dnes propadl o více než tři procenta, přičemž nervozitu způsobuje ale i nejistý výsledek čtvrtečního zasedání amerického Fedu. Pozornost zamíří ale i na makrodata, a to konkrétně index ZEW z Německa, který bude zveřejněn v 11:00.

Pod tlakem jsou zejména německé energetiky E.ON a RWE, jejíž akcie oslabují o 9 %, resp. 9,5 %. Důvodem je zpráva z tamního ministerstva průmyslu, že firmy nemají dostat prostředků na náklady spojené s uložením jaderného odpadu po zavření atomových elektráren. Ty by se měly vyšplhat až na 30 mld. EUR. Francouzské EDF pak ztrácí 5,3 % poté, co analytici Morgan Stanley snížili své doporučení i cílovou cenu, když jako riziko uvádějí výsledky hospodaření v příštích letech.

Podobně jsou na tom komoditní společnosti, kde spolu s poklesem cen komodit na londýnské burze o 6 % oslabuje Glencore, o 3,6 % Fresnillo a o 2,5 % například BHP Billiton.

V plusu jsou naopak automobilky, kde pozitivně zapůsobila zpráva o prodejích za měsíc srpen. Ty se zvýšily v Evropě o 12 %, na což reaguje Fiat růstem o 1,7 % a o přibližně procento zpevňuje Daimler nebo BMW.

Celoevropský Euro Stoxx 50 ztrácí 0,2 %, britský FTSE 100 0,8 %, německý DAX 0,1 %, když francouzský CAC 40 zůstává beze změny.


Čtěte více:

Rozbřesk - Řecké a katalánské volby zatím ve stínu Fedu
15.09.2015 9:10
Zcela ve stínu uprchlické krize, která nám možná zpátky v EU nainstalu...
Řecké volby za dveřmi ... Syriza, Pasok, Potami ? ... aneb kdo je kdo (aktualizace)
15.09.2015 9:10
Před časem jsme vám přinesli článek “Syriza, Pasok, Potami ? ... aneb ...
Zájem o auta v Evropě nepolevuje
15.09.2015 10:07
Dnes zveřejněné statistiky registrací osobních automobilů v EU za červ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.09.2025
17:31J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Vnitřní informace
17:09Obchodované společnosti za poslední desetiletí výrazně změnily své chování. Má to vliv i na „vysoké“ valuace
16:28Revolut chce investovat 13 miliard dolarů do expanze, zvažuje koupi banky v USA
16:05Pale Fire Financing a.s.: Pololetní finanční zpráva k 30.06.2025
15:54Bowmanová z Fedu k rizikům na trhu práce: Hrozí, že budeme jednat pozdě
14:17Bain: Schodek mezi náklady a příjmy na AI bude do roku 2030 činit 800 miliard dolarů
12:35OECD zlepšila odhad letošního růstu světové ekonomiky na 3,2 procenta
12:14Trigema Real Estate Finance a.s.: Oznámení o výplatě TRIGEMA 7,35/29
12:10Bloomberg: Jestřábí měnová politika žene korunu a forint na špičku světových měn
11:51Průzkum: Téměř pětina Čechů má nyní hypotéku, stejný počet ji plánuje
11:10Rostou akcie, dluhopisy i zlato. Optimismus o AI dostal nový impuls  
10:15J&T Global Finance XVI., s.r.o: Pololetní zpráva k 30.6.2025
10:00Dohoda Nvidie s OpenAI: Na infrastrukturu bude potřeba až pět milionů grafických procesorů
9:31Majitel ČSOB zvažuje koupi nizozemské banky ABN Amro, píše Bloomberg
8:46Rozbřesk: MNB ponechá sazby beze změny navzdory silnému forintu, plíživé posilování koruny nebere konce
8:39Nvidia investuje do OpenAI, v USA je na obzoru tradiční hrozba vládního shutdownu, evropské futures jsou v zeleném  
6:27Gundlach: Riziko vyšší inflace a příliš uvolněné monetární politiky
22.09.2025
20:24PODCAST Týdenní výhled: Sazby ČNB by měly zůstat delší dobu stabilní  
18:14Začne se Mag7 mnohem více podobat zbytku trhu růstem zisků a také valuacemi?
17:24Strategický krok Allwyn do USA: V řádu miliard dolarů získá kontrolu nad PrizePicks a vstoupí do světa DFS

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba