Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Summary: Ryanair, Nokia

Summary: Ryanair, Nokia

01.02.2016 16:51
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Evropa:

Akcie Nokia dnes padají o 11 %. Do kolen je posílá zpráva o soudním verdiktu týkajícím se patentových práv k technologiím využívaným společností Samsung. Důsledkem mají být dodatečné platby jihokorejského výrobce elektroniky (na pětiletou licenci uzavřenou prvního ledna 2014). Podle odhadů nicméně očekávaný doplatek nedosáhne konsensuálních očekávání, na což akcie prudce reagují.

Ryanair ve třetím čtvrtletí fiskálního roku 2016 zvýšil počet přepravených pasažérů meziročně o 20 % na 24,9 mil. Dopomohl tomu mimo jiného pokles průměrných cen letenek, který má být dokonce citelnější v posledním čtvrtletí FY16. Ryanair i proto přistoupil k navýšení svého výhledu pro počet přepravených pasažérů v celém roce (ze 105 na 106 mil). Jakkoliv nižší ceny v leteckém průmyslu v minulosti dokázaly napáchat přepravcům pořádné škody, v případě Ryanair nejsou přespříliš bolestivým krokem. Důvodem je specifický byznys model opřený o stlačené provozní náklady. Ostatně jednotkové náklady ve čtvrtletí klesly o 5 %. Ačkoliv nutno podotknout, že čtyři pětiny jdou za nižšími cenami palivového benzinu, pořád jde o testament schopnosti efektivně řídit nákladovou stránku. Nižší ceny letenek taktéž přispívají vyššímu využití provozní páky skrze efekt větší obsazenosti letadel („load factor“ = 93 %). Celkový dopad do hospodářských čísel je poté markantní. Zatímco tržby rostly meziročně „jen“ o 17 % na 1,33 mld. EUR, provozní zisk (NOPAT) stoupl o 110 % na 103 mil. EUR. Svou výší i přesto zaostal za očekáváním konsensu (118,2 mil. EUR). Pro FY16 nicméně v důsledku většího objemu přepravy počítá Ryanair s dosažením provozního zisku na úrovni horní hranice cíleného pásma (1,17 – 1,22 mld. EUR). Samotná čísla tak vyzněla jen mírně pozitivně. Akcie však dnes i přesto rostou o více než 5 %. Hlavní měrou se pod to podepisuje společností oznámený plán akciového odkupu o objemu 800 mil EUR (takřka 4,5 % tržní kapitalizace). Ten by měl být využit v následujících devíti měsících.



Čtěte více:

Applu stagnují prodeje iPhonů - no a co...
01.02.2016 15:57
Apple je skvělá firma. Ale stalo se to, na co všichni upozorňovali a v...
Ponziho schéma na čínský způsob
01.02.2016 16:35
Téměř milion investorů a bezmála 8 miliard dolarů. Tak ve zkratce vyp...
Abbott koupí za 5,8 mld. USD výrobce diagnostických testů Alere
01.02.2016 16:20
Americká farmaceutická společnst Abbott Laboratories koupí za 5,8 mili...

Váš názor
  • Nejak se nam to pomotalo
    01.02.2016 19:31

    Jsem z tech mil a mld nejak zmateny) co ze je to 2015 a 2016?)
    Caj
    • Re: Nejak se nam to pomotalo
      02.02.2016 14:11

      Dobrý den, předpokládám, že narážíte na část o Ryanair. Představená čísla se týkají fiskálního roku 2016, který startuje v případě společnosti někdy v dubnu. Tzn. jsou to čísla za poslední čtvrtletí loňského roku, ale v terminologii Ryanair je tím myšleno třetí čtvrtletí fiskálního roku 2016. V zásadě jde tedy o nesoulad mezi kalendářním rokem a fiskálním rokem samotné společnosti, což v čtení čísel dělá trochu paseku.
      Jan Šumbera
Aktuální komentáře
31.05.2025
15:22Fidelity International: Co mohou očekávat investoři do technologií?
10:05Víkendář: Cla a nedoceněné přínosy evropské měnové unie
30.05.2025
17:12Která země má nejvíce (čistých) zahraničních aktiv? A jak to souvisí s globálními (ne)rovnováhami?
17:02Trumpova celní politika opět zvedá volatilitu na akciovém trhu  
15:37Lee věří v další růst akcií, pozitivní je i Siegel
14:57ČNB: Český růst byl podpořen investicemi a exportem, výhled zhoršují cla
14:15Čeká nás akciový výprodej? Penzijní fondy se chystají vyvážit portfolia
14:01Trumpovy celní vrtochy už spálily firmám přes 34 miliard dolarů, spočetla agentura Reuters
12:22Perly týdne: TACO, umění vyjednávat a chvíle pro euro
11:54Philip Morris ČR vyplatí za loňský rok dividendu 1220 korun na akcii, stejnou jako loni
10:59Jan Bureš: HDP revidován vzhůru, rok 2025 již bude silný…
10:33Trumpova cla opět platí. A budou platit i zítra? Trhy na zprávy reagují tlumeně  
10:21Zpřesněný odhad HDP za první kvartál ukázal nejrychlejší růst ekonomiky za téměř 3 roky
9:09Rozbřesk: Trumpova cla: platí, neplatí a znovu platí
8:47Bessent: Obchodní rozhovory USA s Čínou váznou, měli by se zapojit prezidenti
8:46Odvolací soud obnovil Trumpova cla
8:44Ministerstvo financí navrhuje zrušit daňový strop 40 milionů, Trumpova cla znovu na scéně a futures jsou smíšené  
6:15Slavný index S&P 500 letos nestíhá. Má smysl začít kupovat akcie mimo USA?
29.05.2025
22:00Nvidia po výsledcích táhla trhy vzhůru  
18:23Nový inflačně - monetární režim a finanční síla obchodovaných firem

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data