Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
USA - Počet žadatelů o dávky zůstává stabilní/nízký

USA - Počet žadatelů o dávky zůstává stabilní/nízký

25.02.2016 14:40
Autor: Michal Putna, Patria Online

Trh práce ve Spojených státech potvrzuje svoji pokračující dobrou kondici. Týdenní počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti (tzv. jobless claims) se v týdnu končícím 20. února změnil nevýrazně, přibylo 10 tisíc uchazečů (+4 % t/t) na 272 tis. Jedná se o údaj, který je pouze nepatrně horší než konsensus trhu nastavený na úroveň 272k (agentura Bloomberg).

Předchozí týden zůstal bez revize na úrovni 262 tis. žadatelů. Celkově hledalo v USA předminulý týden práci 2,253 milionu nezaměstnaných (-19 tis., neboli -1 % t/t). Měsíční klouzavý průměr má aktuálně stejnou hodnotu jako celkový počet nových žádostí, tedy 272 tisíc.

uuuuu

Dnešní data potvrzují pokračující „boom“ na pracovním trhu v USA, počet žádostí se drží po celý únor hluboko pod úrovní 300k, která je považována za indikátor silného trhu práce. Zveřejněná čísla navíc dávají zapomenout na slabší výsledky, které přicházely po Novém roce. Positivní zprávou nejen pro trh práce v USA jsou i dnešní výrazně lepší údaje o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby. Růst průmyslové výroby z počátku roku dnešním dnem dostává nový impuls, který by měl positivní vývoj prodloužit. Nárůst objednávek vytváří poptávku (také) po pracovní síle a odraz amerického průmyslu by měl pomoci také zaměstnanosti/jobless claims.

Dolar po datech výrazně posiluje, avšak to kvůli lepším objednávkám dlouhodobé spotřeby, které byly zveřejněny paralelně s jobless claims. Americká měna se obchoduje na úrovni 1,1011 EURUSD (včerejší close).



Čtěte více:

Prezidentské volby v USA mohou přilít olej do ohně plápolajících trhů
25.02.2016 13:26
Akciové trhy od počátku letošního roku připomínají houpačku, někdy spí...
Americký průmysl získává klíčovou podporu - objednávky začaly rychle růst
25.02.2016 14:47
Průmyslová výroba v USA začátkem roku oživila a začala znovu stoupat. ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.09.2025
20:24PODCAST Týdenní výhled: Sazby ČNB by měly zůstat delší dobu stabilní  
18:14Začne se Mag7 mnohem více podobat zbytku trhu růstem zisků a také valuacemi?
17:24Strategický krok Allwyn do USA: V řádu miliard dolarů získá kontrolu nad PrizePicks a vstoupí do světa DFS
15:49Technická analýza S&P 500: Býčí trh ještě nemusí být u konce  
15:35Snaha odnaučit AI lhát může vést k lepšímu skrývání lží, ukázal výzkum OpenAI
14:31Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů
13:57Pfizer se dohodl na převzetí výrobce léků proti obezitě Metsera
12:07Nejbohatší Francouz Arnault ostře kritizuje návrh daně pro nejbohatší
11:56Akcie začátkem týdne ztrácejí, zatímco investoři se znovu obracejí ke zlatu  
10:44Odklad elektromobilů a zhoršený výhled posílají akcie Porsche a VW dolů o více než šest procent
9:32Rozbřesk: Ceny masa určí, jak rychle bude odeznívat potravinová inflace
8:52Futures ukazují v úvodu nového týdne opatrnost, ČNB zřejmě ve středu sazby nezmění  
8:28MakroMixér se sociologem Danielem Prokopem: Většina Čechů neví, jak daně fungují
21.09.2025
9:10Víkendář: Hodnota pravdy roste ve světě lží generovaných umělou inteligencí
20.09.2025
15:14Vytváří AI největší tlak na zaměstnanost u mladých lidí?
9:04Víkendář: Krugman o politice americké vlády a jejím dopadu na ekonomiku
19.09.2025
22:03Americké akcie mají za sebou silný týden  
17:46Akcie a peníze – americká a čínská verze
16:58Nové sankce EU proti Rusku: 118 lodí z ruské stínové flotily nebo banky
16:10Analytický radar: Colt sází na akvizice a míří k větší roli v obranném průmyslu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data