Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bude volit Yellenová Trumpa? Boj o Bílý dům se přesouvá k úrokům a dluhům

Bude volit Yellenová Trumpa? Boj o Bílý dům se přesouvá k úrokům a dluhům

06.05.2016 12:22
Autor: Pavel Daniel

Republikánský kandidát na prezidenta USA Donald Trump tento týden varoval před zvyšováním úrokových sazeb ve Spojených státech. Prý kvůli tomu, že pokud by se úroky zvýšily, země by nemusela být schopná splácet své dluhy. „Pokud se úrokové sazby zvýší o jedno procento, bude to zničující," citovala Trumpovo vyjádření televizní stanice CNN. „A co se stane, když se úrokové sazby zvednou o dvě, tři nebo čtyři procenta? To nemáme vůbec zdání,“ prohlásil Trump.

Spojené státy evidují zadlužení ve výši 19 bilionů amerických dolarů. A jeho snižování by se mohlo stát při rostoucích úrokových sazbách velmi komplikované. Zpravodajská stanice CNN uvedla, že na první pohled mohou podobná prohlášení činit z Donalda Trumpa příznivcem Janet Yellenové, šéfky FEDu, a její měnové politiky nízkých úrokových sazeb. Ty se pod jejím vedením pohybovaly v USA blízko nuly. Ona sama je také vnímaná jako „holubice", protože zastává opatrný postoj vůči zvyšování úrokových sazeb. Jenže – Donald Trump pro jinou televizní stanici - CNBC, nedávno uvedl, že pokud by se stal prezidentem USA on, „s největší pravděpodobností by Yellenovou nahradil". A odvolal se přitom na to, že ona „není Republikánkou“. Funkční období Janet Yellenové v čele FEDu vyprší v lednu 2018.

CNN zjistila, že Donald Trump považuje Janet Yellenovou za „velmi schopného člověka". Trump doslova řekl: „Lidé, které znám, Janet Yellenovou velmi respektují." I přesto však Trump Yellenovou v loňském roce kritizoval a vyčítal jí, že byla jmenována prezidentem Obamou v roce 2014 kvůli udržení nízkých úrokových sazeb z „politických důvodů". Sám Donald Trump chce ale udržet nízké hodnoty úrokových sazeb a stejně tak se chce zbavit Janet Yellenové v čele FEDu. Bude to mít ale těžké, jak soudí komentář CNN, protože pokud bude Yellenová vyměněna za republikánského kandidáta, bude mít FED podle historických zkušeností tendenci úrokové sazby v zemi spíše zvyšovat, než snižovat. Republikánští šéfové FEDu totiž mají tendenci být spíše „jestřábí“, nikoli "holubičí" - dávají přednost vyšším úrokovým sazbám, které rychleji podporují inflaci.

CNN také upozorňuje na to, že Donald Trump není ve svých prohlášeních konzistentní. Proč? Sám totiž podporuje myšlenku vdechnutí života do americké ekonomiky pomocí výdajů do infrastruktury. Jenže – Trump prý, podle některých názorů, nevysvětlil věrohodným způsobem to, jak všechny nové výdaje, spojené s výstavbou infrastruktury, pokryje. Navíc - zopakoval plány na dramaticky nižší daně v USA a infrastrukturální stavby hájí líbivým heslem, že je to přece „krásná věc, dát lidem práci a zároveň investovat do budoucna.“

Podle Jeffa Gundlacha, významného investora, nakonec Donald Trump souboj o Bílý dům prý vyhraje, a – zvýší USA státní dluh. Podle něj Trumpovi zadlužení vyhovuje, a pokud výrazně vyšší vládní výdaje při jeho plánech nenajdou žádnou odezvu v nových příjmech státu, finanční trhy to nepotěší. Jinými slovy – vše může nakonec skončit tak, že úrokové sazby se budou muset zvedat. A to je přesně to, před čím Donald Trump dneska tak silně varuje.


Čtěte více:

Moneta Money Bank: Doporučení a cílová cena!
06.05.2016 17:00
Moneta Money Bank (MONET) představuje příležitost k diverzifikaci akti...
Dva poklidné měsíce pro ČNB
06.05.2016 10:24
Podle dnes zveřejněné statistiky devizových rezerv a devizových obchod...
Grexit opět na scéně? Řekové stávkují kvůli změnám v daňovém a důchodovém systému
06.05.2016 11:05
Řekové dnes na protest proti další finanční zátěži, kterou podle nich ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.06.2026
9:07Víkendář: Podle Krugmana „Muskovo Ponzi schéma“ jednou padne, ARK Invest to vidí jinak
20.06.2026
9:04Víkendář: Krugman o investicích do „geniality Elona Muska“
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu
11:51RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování Per rollam valné hromady společnosti
10:56Růstová nálada ochladla. Jednání s Íránem se odkládají, USA útočí na ASML a dluhopisy tíží politika  
10:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
10:08Eisman: Pozornost se může přesouvat k AI firmám, které nemusí navyšovat kapitál pro své investice
9:33J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na konferenci pro investory
9:27Komerční banka, a.s.: Informační povinnost
9:15WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
8:24SpaceX chystá miliardový dluh, USA a Írán odpočítávají dohodu a Amerika dnes "nejede"  
5:54Trh je rozdělený mezi Fed a ropu. Krátké výnosy rostou, dlouhé klesají  
18.06.2026
22:00Akcie na Wall Street poslední obchodní den v tomto týdnu pořádně zabraly  
17:20Zajímavá předpověď nejdůležitější ceny na globálních trzích a jeden návrat ke starému novému normálu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data