Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tvrdá pravda o tom, jak se podniká v Rusku

Tvrdá pravda o tom, jak se podniká v Rusku

14.10.2016 16:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Je celkem jasné, že ruská ekonomika trpí. Po dvou letech nízkých cen ropy a západních sankcí se nachází v útlumu, fiskální deficity rostou a je stále těžší je financovat. Rusko má štěstí, že profesionální přístup jeho centrální banky hrál významnou roli při stabilizaci makroekonomické situace. I tak tu ale stále jeden ze sedmi lidí žije pod hranicí chudoby. To znamená, že předchozích deset let růstu nebylo pro 20 milionů lidí žádným přínosem. Rubl od roku 2014 oslabil o více než 50 %, inflace se drží kolem 7 % a i ministerstvo financí očekává, že reálné příjmy jen letos klesnou o 4 %.

Prezident Vladimir Putin viní z popsaných problémů Západ, jenže za řadu z nich si může sama ruská vláda. Ta totiž sleduje politiku, která šíří strach a poškozuje vládu práva. Sankce proti Rusku vyvolala jeho intervence na Ukrajině, jsou namístě a měly by pokračovat, dokud Rusko nesplní dohody z Minsku. I bez nich by se ale podle řady názorů ruský potenciální růst pohyboval pouze kolem 2 % ročně. Prezident Putin se může těšit vysoké popularitě, které pomáhá jak jeho politika vůči Ukrajině, tak intervence v Sýrii. Fundamentální problémy ruské ekonomiky však zůstávají.

Rusko se před lety těšilo 5% potenciálnímu růstu a pokles na zmíněná 2 % představuje radikální změnu. Její základ pramení z období před sankcemi a před poklesem cen ropy. Plánované reformy byly odsunuty, dále bují byrokracie a korupce. Zatčení guvernéra Kirova Nikity Belykha a věznění liberálního politika Jevgenije Urlashova jasně ukazují, že potrestáni budou všichni, kteří nesouhlasí s vládní stranou. Protikorupční zákony jsou navíc zneužívány k postihu nepohodlných politiků a podnikatelů namísto toho, aby byly základem boje s korupcí.

Do dlouhé řady ekonomických problémů Ruska můžeme zařadit zejména ilegální akvizice společností. Ty probíhají za pomoci úplatků, výhrůžek a v některých případech dokonce i násilí. Zločinci někdy prostě vniknou do společnosti a oznámí, že nyní ji vlastní oni i přesto, že tomu tak nikdy nebylo. Vlastnická práva jsou předmětem tvrdého útoku a ruské zákony je nechrání. Louise Shelley a Judy Deane z George Mason University tvrdí, že obětí takových útoků jsou státem vlastněné společnosti, nemocnice a další subjekty. Došlo dokonce k nezákonné akvizici hudební školy, která neměla prostředky na svou právní obranu.

V podobném prostředí nemůže žádná společnost dlouhodobě plánovat svůj rozvoj. Ruská populace je vzdělaná, má talentované podnikatele a disponuje obrovskými přírodními zdroji. Je v ideální pozici, protože může využít trhy v Evropě i Číně, ovšem ruským firmám se nedostává vlády práva. Reformy jsou proveditelné, ale vláda se k nim nemá. Korporátní nájezdníci by v Rusku nemohli uspět, pokud by jim nešly na ruku soudy a policie a pokud by existovala jasná pravidla hry. Rusko uvalilo sankce samo na sebe tím, že neprovádí potřebné reformy a jeho vlastní firmy se bojí podnikat.

Autorem je Stuart Eizenstat.

Zdroj: BeyondBricsČtěte více:

Varování pro investory: Zdravá německá ekonomika je už jen mýtem
06.10.2016 11:00
Německo nemá fiskální deficity a nezaměstnanost se v této zemi drží n...
Deutsche Bank AG - Plameny uhašeny, ohniště stále doutná
06.10.2016 12:59
Těžce zkoušeným akcionářům Deutsche Bank se s koncem 3Q16 dostalo ales...
Pimco: Cyklický a investiční výhled pro rok 2017 - stabilita, ale ne bezpečí
07.10.2016 16:30
Náš cyklický výhled pro rok 2017 počítá s pokračováním globální ekonom...

Váš názor
 • moc hezky podano a hlavne pravdive
  30.10.2016 22:07

  ...Rusové říkají: Nám se to nelíbí, a tak rozdělíme Atlantickou alianci a EU a budeme zvyšovat nedůvěru, kde budeme moci. Neboť čím víc bude Západ rozdělený, tím snadněji to půjde. Pak už nebude mít Rusko co činit s jednotným Západem, ve kterém žije miliarda lidí a který má 40biliónové HDP, ale jen s osamoceným Německem, Francií, Británií nebo ČR. Chtějí dvoustranné vztahy, protože při nich bude Rusko rovnocenným nebo silnějším partnerem....A všichni vidíme kdo jim k tomu pomáhá. Že Emanovci.
  Ze Zlina
 • Vy to ještě nevíte
  25.10.2016 8:26

  a neumíte to nikdo přiznat? Nejlépe se v Rusku podniká se samopalem v ruce. Jak prosté:-)
  Jesse
  • Re: Vy to ještě nevíte
   25.10.2016 19:48

   A taky víme co mají v té druhé - flašku vodky, viz zajímavý výn'atek z ruského tisku...."By Andrew Osborn and Gleb Stolyarov MOSCOW, Oct 25 (Reuters) - Two Moscow airport workers involved in a plane crash in which Christophe de Margerie, the CEO of Total, was killed had been drinking alcohol, Russia's aviation regulator said on Tuesday, saying the accident could have been avoided altogether...."
   Peta
 • Jak se respektuje nařízení soudu v ČR
  25.10.2016 1:28

  "..Exekutor uložil prezidentské kanceláři pokutu 100 tisíc korun za nerespektování rozsudku..." Jak by asi dopad český občan. Zase dvojí metr.
  ..
  • Re: Jak se respektuje nařízení soudu v ČR
   25.10.2016 12:38

   Nejhur by dopadl stejne, neb exekutor sahl po nejvyssi mozne pokute.
   Andzin
 • proc jak se podnika v Rusku
  24.10.2016 1:04

  Daleko vetsi ohlas by zpusobila otazka jak se vladne v Cesku. To by bylo pro spoustu zdejsich veseljsi tema.
  Peta
 • sv.nstvo je celosvětově
  17.10.2016 8:44

  ...korupce, rozkrádání, ovládání apod. se děje všude na světě, někde je to více na očích a medializováno, někde to umí ,,chytřeji,,.... Panama papers, Bakala, Kožený aspol. je i u nás ) ...chybí řádné zákony a jejich vymahatelnost a prosazení. GL
  Nostradamus
  • Re: sv.nstvo je celosvětově
   18.10.2016 9:31

   My nejsme ani vyspělejší Západ, ani Rusko, my jsme uprostřed a podle toho to u nás vypadá. Zdá se, že rozpětí stupnice vyspělosti zůstane ještě dlouho široké.
   kadanfm
 • Konečně
  17.10.2016 8:28

  Konečně nějaký článek o tom, proč tak bohatá země pořád nemůže vybřednout z bažiny.
 •  
  16.10.2016 5:56

  ....Vladimir Putin viní z popsaných problémů Západ, jenže za řadu z nich si může sama ruská vláda. Ta totiž sleduje politiku, která šíří strach a poškozuje vládu práva. Sankce proti Rusku vyvolala jeho intervence na Ukrajině, jsou namístě a měly by pokračovat, dokud Rusko nesplní dohody z Minsku....
  Pepi
  •  
   16.10.2016 10:00

   Že je to zbytečný tah, poškozující naše výrobce a velmi podporující rozvoj Ruska ze země vyvážející suroviny na zemi s vlastní sofistikovanou výrobou, navíc vrhající je do náruče Číny, ti nevadí. V dnešní době elektronických médií se ideologická diverze dá podnikat daleko účinněji než nějakými sebezničujícími sankcemi.
   ..
   • Hele už seš zase plnej běž se spláchnout
    18.10.2016 21:06

    ...podporující rozvoj Ruska ze země vyvážející suroviny na zemi s vlastní sofistikovanou výrobou.... Ty ale umíš rozesmát. Znáš ty vůbec význam slova sofistikovaný. Máš na mysli jejich sofistikovaný auto průmysl, elektrotechniku, nebo internet ? Všechno ukradené nebo okopírované. Vláda jednoho člověka jak za krále klacka. Vyjmenuj jejich partnery - Venezuela a KLDR ? I Kuba s nima nechce mít nic společného a snaží se obnovit Rusáky pošramocené vztahy s USA. Vývoz z Ruska jsou jen zbraně a suroviny protože je nedokážou zpracovat a zhodnotit. Proč tedy z Ruska odchází tolik odborníků a inteligence. Zůstávají tam jen mužíci a oligarchové co těží z přízně Putina. Proč odcházejí mezinárodní společnosti jako olejáři a banky ? Taky máš uložené peníze u ERBu - ruské banky co nevrací klientům peníze. Musíš se ještě hodně učitse učitse učitse.
    ..
 • Velice strizlivy a pravdivy nazor
  15.10.2016 8:27

  To zase naskacou mistnim putinovcum pupinky a uz se tesim jak je to clanek placeny CIA.
  ..
  • Re: Velice strizlivy a pravdivy nazor
   24.10.2016 14:35

   Ano, od cloveka, ktery podle toho, co pise, patrne nikdy Rusko nenavstivil, pripadne na dobu rovnajici se stredne dlouhe dovolene. V Rusku je nejvetsim problemem strecha, ta jen tak odstranit nejde.
   Andzin
   • Nejvvětší problem v Rusku je alkohol
    26.10.2016 20:06

    to vidí každý normálně inteligentní človek i na dálku. Při setkávání se s Rusy ve světě z nich přímo čiší jejich arogance a pocit nadřazenosti. Již dnes se lidé, kteří se chystají na dovolenou, ptají zdali v hotelu nejsou Rusáci. Na to do Ruska nemusím. Stejně jako to bylo s Němci za Hitlera. Co způsobila jejich slepá a pevná víra v jejich vůdce a jeho podpora jsme se všichni dozvěděli až když už bylo pozdě. Čím méně jsou někteří lidé nepoučitelní tím více a hlasitěji se snaží překřičet ty co jim pokládají otázky na které neumí odpovědet. Ty si sám zodpověz otázku co hlavně vyrábí a dodává světu Rusko a co západ. Bez západní technologie bys tady ani nekomunikoval na internetu, jezdil v Moskviči a jedl pyrogy nebo chleba se zelím a zapíjel to kvasem. Zatímco se na Marsu několik let prohání a sbírá informace několik amerických vozítek, pod vedním Rusáků se před několika dny nepodařilo jiným ani ještě bezpečně přistát a havrovali. To ještě nevíš nebo nechceš slyšet ? Hlavně že jezdíš do Ruska a žereš jim tu propagandu. Dej si stachana.
    ..
  • Re: Velice strizlivy a pravdivy nazor
   15.10.2016 11:19

   Když sis tak jist svým názorem, proč se neodvážíš ani si dát svou vlastní přezdívku a používáš mou?
   ..
   • A tebe nenapadlo, že použáváš nick jiných
    16.10.2016 0:52

    Já používám dvojtečku taky už hezkou řádku let a možná dýl než ty. Copak nevidíš že je nás tu více. Chceš li být svůj, tak se nech zarámečkovat jako řada jiných. Vyhledej si jak se to dělá. Určitě ti někdo rád poradí. Když prší tak taky potřebuješ někoho aby ti řek, abys zašel někam pod střechu abysi nezmok. Jak maš nízké IQ, že na to nepříjdeš sám ?
    ..
Aktuální komentáře
24.06.2024
14:49Jak dlouho vydrží období zvýšených sazeb? Podle dluhopisového trhu možná navždy
14:38Čína chce, aby EU do 4. července zrušila předběžná cla na její elektromobily
12:46Týdenní výhled: ČNB sníží sazby, ale o kolik? Francie se připravuje na volby, Micronu vzrostou tržby o téměř 80 %  
12:06Direct Financing s.r.o.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
12:02Jen znovu pod tlakem a slova nepomáhají. Ve vzduchu visí další intervence  
11:27J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Shrnutí výsledků fondu v 1Q 2024
11:18Američtí žalobci doporučují vládě vznést trestní obvinění Boeingu
10:19WEBINÁŘ už tuto středu v 15:00 - Psychologie úspěšného investora s hlavním makléřem Pavlem Mokošem
9:53Důvěra v ekonomiku ČR se po měsíci poklesu vrátila v červnu k růstu
9:09Rozbřesk: Blíží se další napínavé zasedání ČNB, Česká měna pod tlakem vyhlíží ČNB a francouzské volby
8:41Valná hromada ČEZ rozhodne o dividendě, ČNB ve čtvrtek o sazbách  
6:05Goldman Sachs aktualizovala svůj užší výběr globálních tipů. Jedné evropské akcii připsala 63% potenciál
23.06.2024
14:30Slábnoucí poptávka po elektromobilech v USA vede výrobce k přímému i nepřímému snižování cen
9:21Víkendář: Marks o největší chybě investorů a základu svých úspěšných predikcí
22.06.2024
14:43Každoroční průzkum ESG společnosti Fidelity International odhalil, že společnosti mají i nadále zájem zapojit se do této problematiky
9:56Víkendář: Investiční zásady Howarda Markse
21.06.2024
22:00S&P 500 si přes slabý závěr týdne připsal další týdenní růst  
17:35Na co je ekonomie? Na predikce cyklu a recesí moc ne
17:08Tlak na trhy v závěru týdne vyvinuly technologie a expirace opcí  
15:57Oživení na londýnských akciích nyní podporuje i příliv kapitálu před volbami

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo