Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Šéf BoJ slibuje dál uvolňovat měnovou politiku, trh mu moc nevěří

    Šéf BoJ slibuje dál uvolňovat měnovou politiku, trh mu moc nevěří

    05.09.2016 12:30
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Japonská centrální banka (BoJ) bude pokračovat v uvolňování měnové politiky, dokud inflace nedosáhne kýžených dvou procent, prohlásil její šéf Haruhiko Kuroda. „Často se tvrdí, že uvolňování měnové politiky má hranice, já ale tento názor nesdílím," řekl. BoJ má široký prostor k nákupům dalších státních dluhopisů, dalšímu snížení úrokových sazeb nebo k nákupům jiných aktiv, jako třeba firemní bondy, uvedl také na semináři v Tokiu.

    Trh v poslední době spekuloval, že BoJ by mohla agresivní měnovou politiku zmírnit. Nové vyjádření šéfa BoJ by mohlo naznačovat, že banka by už v září mohla srazit úrokové sazby hlouběji do záporného pásma ze současných -0,1 %.

    Trhy ale jeho vyjádření příliš nepřesvědčila. Japonský jen po jeho slovech posiloval k dolaru o zhruba  0,6 % na 130,4 za dolar.

    Kuroda mimo jiné řekl, že kroky BoJ „výrazně přispěly k příznivému obratu v japonské ekonomice“, která je třetí největší na světě. Záporné úroky však mají i svou zápornou stránku. Mají výrazný dopad na zisky finančních institucí. Nízké dlouhodobé výnosy škodí jiným sektorům, protože je nutí dávat si stranou víc peněz na dlouhodobé důchodové závazky, prohlásil také.

    Obří program měnových stimulů zahájila BoJ pod Kurodovým vedením v roce 2013. Japonská inflace se zatím vytčenému dvouprocentnímu cíli zdaleka neblíží. Důvodem jsou podle Kurody tři šoky: dlouhodobý pokles cen ropy, slabá poptávka v Japonsku, které v dubnu 2014 zvýšilo daň z obratu, a zpomalení rozvíjejících se trhů.

    Zdroj: FT, WSJ


    Čtěte více:

    Čína a spol. - zdánliví „tahouni“ globální ekonomiky
    05.09.2016 11:15
    V globální ekonomice zůstalo jen několik rychle rostoucích zemí. Jde z...
    Dolar přehodnocuje vývoj po datech, šéf BoJ nepřesvědčil o odhodlání k akci
    05.09.2016 10:44
    Páteční americká data vyvolala na trzích rozpaky. Bylo to vidět i na k...
    Evropa v novém týdnu mírně roste, v čele ropné tituly
    05.09.2016 11:10
    Evropské akciové trhy zahájily nový týden mírně v plusu, když se aktuá...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    05.08.2026
    9:43Inflace v červenci lehce zrychlila. Potraviny inflaci brzdí, služby ji tlačí vzhůru
    9:14Bezvavlasy potvrzuje celoroční výhled a vstoupí do Rakouska a Německa
    9:01Rozbřesk: České úspory na evropském vrcholu. Brzda růstu, nebo jeho budoucí motor?
    8:54AMD zklamalo výhledem, SpaceX vyděsila cenovkou za AI. Naopak optimismus podporují naděje na otevření Hormuzu  
    6:06Fed mlčí, trh utahuje podmínky. Nejistota zdražuje kapitál pro firmy i spotřebitele  
    04.08.2026
    17:02Definitivní proražení stoletého trendu?
    15:20Spotify ve duhém kvartále neoslnilo. Slabší výhled tlačí akcie o 4 % níže
    14:34McDonald's zvýšil zisk, Američané ale ztrácejí chuť utrácet
    13:52Palantir zasadil medvědům těžkou ránu. Své tržby meziročně téměř zdvojnásobil  
    12:35Lufthansa zhoršila výhled a akcie prudce padají. Náklady na palivo začínají tvrdě dopadat na aerolinky
    11:46Techy fungují, ropa moc nezlobí a výsledky trhům svědčí  
    10:50Evropské akcie těží z nečekaně silných výsledků. A je tu prostor pro ještě další růst  
    10:35CSG posiluje výrobu munice. V Německu investuje miliardy do strategických surovin pro evropskou obranu
    9:10Rozbřesk: Komunikační revoluce Fedu začíná být nebezpečnou hrou s ohněm
    8:53Palantir září díky AI, Lufthansa doplácí na drahá paliva a Evropu mezitím ochromuje historické sucho  
    6:01Zitron: Celé odvětví datových center je těžce závislé na OpenAI a ta zase na externím přísunu kapitálu
    03.08.2026
    22:00Americké trhy se vrací do optimistické nálady  
    17:13Od SSSR přes Brazílii, Japonsko po Čínu. Nebo i USA?
    15:54PODCAST Týdenní výhled: V centru pozornosti AMD a Palantir  
    15:18Korejský výprodej slábne. Investoři AI akciím věří dál, problémem byla hlavně finanční páka  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    9:00CZ - CPI, y/y
    9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
    14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
    16:00USA - Index ISM ve službách