Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Facebook chce, abyste ho používali i v práci - a firma za to platila

Facebook chce, abyste ho používali i v práci - a firma za to platila

11.10.2016 16:00
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Každý měsíc čtvrtina světové populace zjišťuje na Facebooku, jak se daří jejich kamarádům a přátelům. Největší světové síti na světě to ale zřejmě nestačí. Obdobného primátu chce teď dosáhnout i v korporátním světě – tentokrát za peníze.

Pomoci jí k tomu má nový nástroj Workplace by Facebook, určený ke komunikaci či sdílení dokumentů mezi pracovníky. Novou službu firma po dvouletém testování oficiálně zpřístupnila v pondělí, stejně jako podrobnosti o tom, kolik za ni hodlá účtovat. Měsíční poplatek bude v rozmezí od 1 USD do 3 USD za každého aktivního uživatele.

Je to poprvé, kdy budou služby Facebooku za poplatek. Velká část výnosů firmy nyní pochází z reklamy. V nové službě, určené korporátnímu světu, získává největší sociální síť světa další zdroj příjmů.

Výše poplatku se má pohybovat podle toho, kolik pracovníků službu měsíčně využije. Částku 3 USD tak firma hodlá účtovat za každého z první tisícovky aktivních měsíčních uživatelů, částku 2 USD za každého z dalších 1 001 až 10 000 uživatelů a 1 USD za každého dalšího.

Nový nástroj pro vnitrofiremní chat není bleskem z čistého nebe. Facebook má na tomto poli další konkurenty, namátkou službu Yammer od Microsoftu nebo Jive od Jive Software. V odvětví vnitrofiremní korporátní komunikace je Facebook nováčkem. Pro řadu firem by ale mohl představovat vážnou hrozbu.

„Facebook všichni znají, takže přijetí bude opravdu rychlé,“ říká Christine Moormanová z Fuqua School of Business na americké Duke University.

Šíření novinky by ale nemuselo probíhat úplně hladce. Facebook by mohl narážet na obavy z menší produktivity zaměstnanců, ale i na pomalou adaptaci firem na nástroje sociálních médií. Zaměstnancům je často třeba zajistit speciální školení, aby mohli nový software využívat. Firemní sociální sítě přitom bývají v rukou technologicky zdatnějších jedinců, zatímco zhruba polovina zaměstnanců je podle některých názorů nepoužívá vůbec.

Novinku Facebooku testovala v pilotní verzi na příklad společnost Telenor. Ta by za Workplace zaplatila v ostrém provozu měsíčně 46.000 USD, kdyby novinku využívalo každý měsíc všech jejích 35.000 zaměstnanců. To, kolik lidí službu doopravdy využívalo, Facebook nesdělil. Novinku ale podle něj využívá už zhruba tisícovka firem.

Vývoj akcií Facebooku (bíle) od začátku tohoto roku ve srování s vývojem indexu NASDAQ-100

fcb

Zdroj: WSJ, BBG


Čtěte více:

Proč si Facebook vlastně vede tak výjimečně dobře?
29.09.2016 17:40
Dlouhodobý růst cen akcií společnosti Facebook je pozoruhodný. Sklon j...
Facebook spustí bazar Marketplace
04.10.2016 13:00
Každý měsíc si mezi sebou až 450 miliónů uživatelů sociální sítě Faceb...
Samsung kvůli Galaxy Note 7 opustil roční maximum a padá
11.10.2016 10:56
Vypadá to, že problémy Samsungu se vzněcujícím se chytrým telefonem, j...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2025
17:41Setkání s analytikem a makléřem Patrie již zítra v Českých Budějovicích
17:32Firmy se cel nebojí? Průzkumy ISM za duben nedopadly špatně  
16:38Burza v USA otevírá v červeném. V Evropě roste DAX a z titulů Erste po oznámení akvizice  
14:53Obchodní chaos. Trumpovo eso v rukávu, Powellova noční můra
13:07Týdenní výhled: Fed sazby nezmění, ČNB nejspíš ano. Z našich tipů reportují AMD, PLTR, UBER nebo MELI  
12:32Evropské akcie začínají týden smíšeně. Zlato se opět zvedá  
11:50ČEB, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 4. května 2025
11:39Legendární investor Warren Buffett míří do penze. Nahradí ho Greg Abel
11:32Květnová důvěra investorů se v eurozóně zotavila po dubnových obavách o dopadech cel
11:22Hledá se nový šéf Tesly? Změnil by výrazně atraktivitu akcií?
10:38Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE oznámil výsledek prvního čtvrtletí. Čeká vytěžení certifikace dle standardů NATO do hospodaření
10:12NUPEH CZ s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2024
9:36Erste převezme kontrolní podíl v třetí největší polské bance. Kvůli financování zruší zpětný odkup akcií v objemu 700 mil. EUR
9:10Rozbřesk: Proč se akcie vrací na úrovně před “dnem osvobození” a je to udržitelné?
9:0694letý Warren Buffett odejde do důchodu. Jeho nástupcem má být Greg Abel
8:50Trumpovy celní hrátky pokračují, Buffett odchází na odpočinek a ČEZ na volebním programu politiků  
6:29Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech podle Amundi?
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Berkshire Hathaway Inc (03/25 Q1)
ON Semiconductor Corp (03/25 Q1, Bef-mkt)
Palantir Technologies Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
Tyson Foods Inc (03/25 Q2, Bef-mkt)
Vertex Pharmaceuticals Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
16:00USA - Index ISM ve službách
22:05Ford Motor Co (03/25 Q1)
22:05Mattel Inc (03/25 Q1)
22:15Clorox Co/The (03/25 Q3)