Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vznikla hrozivá technologická pětka, která mění zaběhlý cyklus

Vznikla hrozivá technologická pětka, která mění zaběhlý cyklus

17.01.2017 11:08
Autor: Redakce, Patria.cz

V technologickém odvětví platilo, že ti na špici nebyli nikdy v bezpečí před útokem nových společností. Firmy jako IBM, Hewlett-Packard, Cisco či Yahoo byly nakonec pokořeny nově vzniklými startupy, které se objevily jako blesk z čistého nebe. Tato dynamika je v podstatě vnímána jako daná věc. Počítá se s tím, že pokud firma vzroste, zároveň se sníží její flexibilita, zleniví a zhloupne a ztratí schopnost inovovat, která jí na vrchol dostala. V posledních pěti letech ale dochází k něčemu podivnému.

Ty největší ryby rostou dál a dál a jsou stále chytřejší. Podle mého názoru vstupujeme do nového věku, kdy v technologickém odvětví nebudou určovat směr nově vznikající společnosti, ale skupina firem, kterou nazývám „hrozivá pětka“. Patří sem Amazon, Apple, Facebook, Microsoft a mateřská společnost Googlu Alphabet. Tato pětka tvoří tu nejvyšší třídu americké korporátní moci a růst jejího vlivu po celém světě je velmi pravděpodobný.

Předpokládám, že rok 2017 mou teorii potvrdí, zároveň se ovšem dá čekat, že vlády se budou stále více snažit o omezení moci zmíněných firem. V USA, Evropě, Asii i Jižní Americe bude tato pětka čelit stále větším překážkám ze strany regulace a právního systému. Konkrétní forma konfliktu bude záviset na daných podmínkách včetně boje s daňovými a protimonopolními úřady v Evropě či boje s Donaldem Trumpem. Ten má proti těmto firmám řadu výhrad, které nemají žádný pevný bod. Vstupujeme tedy do roku, kdy proti sobě budou stát obrovské technologické firmy na straně jedné a vlády, které se bojí růstu jejich vlivu, na straně druhé. 

Zmíněná pětka se bude také snažit o penetraci do nových odvětví včetně automobilového průmyslu, zdravotní péče, dopravy, financí či zábavy. Nebude imunní vůči ekonomickému cyklu, což ukazuje například Apple, jehož tržby minulý rok stagnovaly. Nebude ani úplně izolována od konkurence nově vznikajících firem, ale jejich chytré akvizice a dlouhodobá strategie jim zajistí pevnou pozici. Ohrozit by je mohly jen společnosti jako Airbnb, Uber či Snap, které mohou samy dosáhnout úctyhodné velikosti. 

Po celé roky byla hrozivá pětka veřejností vnímána jako centrum inovace, které prospívá kapitalismu a je tím nejlepším, co může kapitalismus nabídnout. Určitou výjimkou byl Microsoft, který dosáhl výšin díky své podnikatelské bezohlednosti. A také Amazon, který poškodil tradiční prodejce knih tím, že vyvolal tlak na pokles cen knih. Obecně se ale dá konstatovat, že lidé technologické giganty milují a giganti se z nich stali proto, že nabízejí věci, které lidé zbožňují. Navíc nezpůsobují zkázu životního prostředí, neprodávají cigarety a nevytvářejí problémy ve finančním sektoru. Někteří lidé se mě dokonce ptají, proč tyto společnosti nenazývám „bezva pětkou“.

Tato pětka se tedy nyní nachází v pozici, kdy u ní budou vlády pozorně vážit, zda jejich přínos pro společnost převyšuje náklady. Každopádně tu ale není mnoho nových firem, které by mohly její pozici podkopat, protože bitvy v oblasti samořídících aut, umělé inteligence či třeba virtuální reality mezi sebou povedou hlavně členové této skupiny. Náš postoj k hodnocení celé situace je pak dán tím, zda se obáváme spíše růstu moci státu či moci korporací. 

(Autorem je Farhad Manjoo. Zdroj: NYTimes)


Váš názor
  • Nejvyšší
    17.01.2017 12:27

    čas, aby některá penetrovala taky do Pikselu. :)
    trumf
Aktuální komentáře
19.06.2025
14:36Z farmáře opět traderem. Obnovitelné zdroje přitahují na trh s energiemi staronové hráče  
13:38Britská centrální banka podle očekávání nechala základní sazbu na 4,25 procenta
12:45Rally na rozvíjejících se trzích bude pokračovat navzdory geopolitickému napětí i celním hrozbám, věří stratégové
11:37Norská centrální banka po pěti letech nečekaně snížila základní úrok
10:26Evropa obchoduje v červeném. Fed nepotěšil a napětí kolem Íránu graduje  
9:15Rozbřesk: Jestřábí Fed a hrozba amerického útoku na Írán pomáhají dolaru
8:55Trhy napjatě vyhlížejí možný americký útok na Írán a z Fedu zaznělo varování před inflaci  
6:09První kvartál přinesl silné výsledky. Trhy našly oporu v technologiích a zdravotnictví  
18.06.2025
22:03Fed vyšperkoval stagflační prognózu lehce jestřábí rétoriku
22:02Jestřábí Fed akciové investory příliš nepotěšil, Wall Street zavřela beze změny  
20:18Fed ponechal klíčovou sazbu beze změny, do konce roku nadále očekává dvě snížení
17:14Nippon Steel završila převzetí rivala U.S. Steel, Trump si vymínil zlatou akcii
17:02Britsko/americká „nemoc“ a trojúhelník „výroba – finance – technologie“
16:06Traders Talk: Pokoření tržních maxim je reálné, Fed nezaskočí a lepší zítřky pro AMD
15:30Bloomberg: Trump sráží hodnotu dolaru a odrazuje zahraniční investory
14:28Kubíček z ČNB: Prostor pro snižování sazeb byl vyčerpán
12:34Komentář: Česká inflace na průměru EU, výrazně rychleji ale zdražují potraviny
11:45Mezi Íránem a Fedem. Na trzích sledujeme nevýrazné pohyby  
10:54Index S&P 500 je těsně pod historickými maximy. Wall Street varuje před přehnaným optimismem
10:05Senát USA schválil zákon o stablecoinech označovaný za milník pro kryptoměny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba