Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stamiliony dolarů za rating

Stamiliony dolarů za rating "na přání". Moody's uzavírá kapitolu podílu na finanční krizi

16.01.2017 12:55
Autor: ČTK

Americká ratingová agentury Moody's zaplatí americkým úřadům téměř 864 milionů dolarů za urovnání obvinění, že před globální finanční krizí nereálně ohodnocovala hypoteční cenné papíry rizikovější povahy. V pátek to oznámilo tamní ministerstvo spravedlnosti.

Ratingová agentura dosáhla dohody s ministerstvem, 21 americkými státy a federálním distriktem. Uzavřela tak obvinění, že přispěla k nejhorší finanční krizi od 20. let minulého století, kdy Ameriku zasáhla Velká hospodářská krize.

„Moody's se v době před velkou recesí nedržela svých vlastních pravidel pro poskytování ratingových známek a nenaplnila slib transparentnosti,“ uvedl Bill Baer z ministerstva spravedlnosti. V rámci dohody o urovnání agentura souhlasila s řadou reforem, které mají zajistit objektivitu jejích ratingů. Mezi tyto reformy patří například oddělení analytických aktivit od obchodních záležitostí.

„Ratingové známky agentury Moody's byly přímo ovlivňovány požadavky vlivných klientů z oblasti investičního bankovnictví, kteří vydávali cenné papíry a platili společnosti Moody's za jejich ohodnocení,“ upozornil generální prokurátor státu Connecticut George Jepsen.

Moody's je druhou největší ratingovou agenturou na světě po Standard & Poor's. Ta se již před dvěma lety dohodla, že za urovnání podobných obvinění v USA zaplatí téměř 1,4 miliardy dolarů.

Rating je základním vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je hodnocený subjekt vnímán. Nejvyšší rating znamená, že jde o špičkového dlužníka, který je zpravidla schopen půjčovat si za velmi nízký úrok. Pro investory je nejvyšší rating především známkou důvěryhodnosti.


Čtěte více:

Velký den pro evropské banky: 2x urovnání, 1x žaloba, 1x záchrana
23.12.2016 11:44
Těsně před Štědrým dnem se velké úlevy dočkala dvojice evropských bank...
Deutsche Bank: už třetí urovnání za rok, teď kvůli 17 let starému daňovému úniku
05.01.2017 10:52
Největší německou banku dohání její minulost. Kvůli daňovému úniku ve ...
Emisní skandál Fiatu nemusí být jedno a totéž s VW. A co Renault?
13.01.2017 14:32
Automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) se v Evropě trochu otřepal...
Elita se sjíždí do Davosu: Nemáme máslo na vlastní hlavě?
16.01.2017 6:47
Kolikrát už zaznělo, že jedním, ne-li hlavním původcem loňských politi...

Váš názor
 • Taže to
  16.01.2017 14:23

  tedy byl prokazatelně a soudně potvrzený podvod, za který agentura zaplatí USA úřadům. Navození dojmu, že bylo spravedlnosti učiněno zadost, avšak: Kdo zaplatí škody všem ostatním investorům ve světě? Je zaplacení "pokuty" správným trestem? Myslím, že nikoliv a Moody's měla být jednoznačně zlikvidována, podobně jako stejný podvodník Standard & Poor's. Bohužel "Vrána vráně oči nevyklove" a USA si takovýto mocenský nástroj ovlivňování trhu na celém světě nepustí z ruky. Nepřipadá vám to jako přes kopírák tolikrát odsuzovaný prodej církevních odpustků ve středověku?
  trumf
  • je to dost ostuda
   16.01.2017 17:45

   a pro investory ve světě na nic... vw je ale podobné a tabákové firmy trochu taky
   bOB
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data