Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Telegraph: Rusové plánovali puč v Černé Hoře. Ti se proti tomu ohradili

Telegraph: Rusové plánovali puč v Černé Hoře. Ti se proti tomu ohradili

20.02.2017 19:13
Autor: Petr Zelenka, Patria Online

S šokujícími informacemi přišel o víkendu britský konzervativní deník The Sunday Telegraph. Podle zdrojů z britské vlády se měly ruské tajné služby podílet na plánování nepovedeného státního převratu v Černé Hoře. Ruská strana všechna obvinění popřela.

Jak měl převrat podle zdrojů listu vypadat? Nejprve do země prý přicestovala dvojice ruských operativců, náležitě vybavených penězi a šifrovanými telefony. Poté měli rekrutovat z řad místních srbských nacionalistů lidi, kteří nakoupí zbraně a celou akci provedou. Právě jeden z místních nacionalistů se však rozhodl ve věci vypovídat, což vedlo k zatčení více než dvou desítek podezřelých a vydání několika mezinárodních zatykačů.

Útočníci se měli rozdělit na dvě skupiny. Jedna by rozpoutala chaos na akci Demokratické strany, pro-srbské opoziční politické strany, jež v minulosti údajně získala štědré dary od ruských sponzorů. Tito útočníci měli být oblečeni v uniformách srbské policie a vyvolat dojem, že vláda dala pokyn střílet do opozice. Mezitím by druhá skupina pronikla do blízké budovy parlamentu, kde měla zavraždit pro-západního premiéra Mila Djukanoviče.

Od této akce si Rusové podle Telegraphu slibovali politickou nestabilitu a možná i občanskou válku, což by znemožnilo vstup Černé Hory do NATO. Právě záměr stát se součástí této aliance někdy letos v létě je trnem v oku jak Moskvě, tak místním srbským nacionalistům. Samotné Srbsko bude po pravděpodobném vstupu Černé Hory do NATO aliancí ještě více obklopené, než dříve.

V neděli naznačil černohorský státní zástupce, který má případ na starosti, že disponuje důkazy o zapojení ruských státních orgánů do plánovaného puče. Moskva mezitím obvinění rázně odmítla s tím, že do vnitřních záležitostí ostatních zemí nezasahuje.

Spekulace o plánovaném puči přichází v době, kdy západní vlády začaly ostřeji obviňovat Rusko z vměšování se do záležitostí jiných států. Že Rusko brání podobnými metodami rozšiřování západních mezinárodních organizací, které vnímá jako hrozbu, ostatně není nic nového. Válka v Gruzii v roce 2008 zabránila integraci země blíže do struktur NATO, zatímco konflikt na Ukrajině a tamní územní spory zase budou komplikovat ambice země připojit se k Evropské unii.Čtěte více:

Rusko je z nejhoršího venku – díky Trumpovi i ropě
07.02.2017 12:13
Ruský HDP se sice v roce 2016 snížil o -0,2 procenta, ale pro akcie a...
Víkendář: Trump, Putin a pochybná morální nadřazenost Spojených států
11.02.2017 8:45
Bude Donaldu Trumpovi umožněno, aby svou zahraniční politiku založil n...
Trump chce, aby se Krym vrátil Ukrajině. FBI vyšetřuje lidi z jeho kampaně za kontakty s Rusy
15.02.2017 12:12
Mluvčí Bílého domu uvedl, že Rusko by mělo podle nového amerického pre...
Nejistota v Mnichově: Evropské bezpečnostní špičky stále neví, co si myslet o Trumpovi
20.02.2017 14:27
Na bezpečnostním fóru v Mnichově vystoupil americký viceprezident, něm...

Váš názor
  •  
    20.02.2017 23:14

    Předně byly pochybnosti o těsném výsledku referenda, které rozhodlo o odtržení Černé Hory od Srbska. ;-) Černá Hora, kloudnou ekonomiku nemaje, rozprodává mořské pobřeží. Víte komu? RUSŮM! :-D
    Harp.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data