Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Trump, Putin a pochybná morální nadřazenost Spojených států

Víkendář: Trump, Putin a pochybná morální nadřazenost Spojených států

11.02.2017 8:45
Autor: Redakce, Patria.cz

Bude Donaldu Trumpovi umožněno, aby svou zahraniční politiku založil na myšlenkách, se kterými kandidoval na prezidenta a se kterými volební boj vyhrál? Americké elity to podle všeho jednoznačně odmítají a dobře patrné je to na amerických vztazích s Ruskem.

Během volební kampaně byl Trumpův postoj jasný: Bude se snažit o upevnění vazeb s Ruskem a spolupráci s Vladimirem Putinem v boji s ISIS. Putinova spojence Assada nechá na pokoji. Trump se tak nyní pochopitelně brání tlaku, aby Putina nazýval „vrahem“ či „gaunerem“. 

V rozhovoru pro Fox News se redaktor Bill O’Reilly Trumpa tázal, zda Putina uznává a Trump odpověděl, že ano. Redaktor ale pokračoval s tím, že „Putin je přece vrah“. Na to Trump odpověděl: „Vrahů je hodně, my je máme také. Copak si myslíte, že my jsme nevinní?“ Tato jeho odpověď byla sice neobratná, ale jeho záměr byl chvályhodný. 

Jestliže má americký prezident správě nastavit vztahy se zemí, která má dost jaderných zbraní na to, aby Spojené státy vyhladila, pravděpodobně není nejlepším nápadem začít s osočováním jejího vůdce, že je vrah. Řada politiků se sice po zmíněném rozhovoru rozhořčila a odsoudila porovnávání Spojených států a Ruska. Ovšem než se začneme tlouci v prsa a chválit naši morální nadřazenost nad jinými zeměmi a lidmi, měli bychom věnovat pozornost tomu, o co se Trump vlastně snaží a zda se nechová jako skutečný státník. 

Když prezident Eisenhower pozval do Spojených států Nikitu Chruščova, nehovořil o něm kvůli maďarskému masakru z roku 1956 jako o „řezníkovi z Budapešti“. Nixon při jednání o návštěvě Pekingu, jejímž cílem mělo být ukončení dlouholetého nepřátelství, neříkal, že Mao Ce-tung byl ještě větším masovým vrahem než Stalin. 

Ronald Reagan chtěl hovořil s Andropovem i přesto, že právě on byl strůjcem masakru v Budapešti. Reagan totiž věřil, že skutečně morální věcí bylo jednání o tom, že svět bude zbaven jaderných zbraní. Nakonec jednal v roce 1985 s Gorbačovem. A stalo se tak přesto, že Sovětský svaz tehdy okupoval Afghánistán a zabíjel afghánské patrioty. 

Během druhé světové války a i během studené války stály Spojené státy bezpochyby na té správné straně. Ale to, co učinily při bombardování Hamburku, Drážďan, Tokia či Hirošimi a Nagasaki, je z morálního hlediska minimálně problematické. Kolik nevinných Iráčanů bylo zabito poté, co tam na základě falešných zpráv o zbraních hromadného ničení vypukla válka? 

Ano, v Rusku jsou vražděni novináři a disidenti. Nicméně americký spojenec, filipínský prezident Rodrigo Duterte, zase schvaluje smrt tisíců drogových dealerů a uživatelů drog. Filipínská katolická církev tak o této zemi hovoří jako o říši teroru. Mají Spojené státy s Filipínami stále udržovat pevné vazby? A co třeba náš turecký spojenec Recep Tayyip Erdogan? Není možné, že ten po loňském puči také zabil nevinné lidi?

Pokud může Trumpův přístup k Putinovi ukončit krveprolití na Ukrajině či v Sýrii, bude to morálnější, než pokud se někdo v nějaké talk show bije v prsa s tím, jak morálně nadřazené Spojené státy jsou.

Autorem je Patrick J. Buchanan.

(Zdroj: The American Conservative, foto: Wikimedia)
Čtěte více:

Víkendář - Kissinger o amerických volbách, Putinovi a Číně
19.11.2016 10:00
Bývalý ministr zahraničí USA Henry Kissinger v rozhovoru pro The Atla...
Víkendář - Mezi Putinem a Trumpem – nová budoucnost střední Evropy
04.12.2016 16:00
Jen málo evropských vůdců se z výsledků amerických prezidentských vol...
Putinovi loni přálo štěstí. Proč ale neslaví?
06.01.2017 12:18
Mohli bychom očekávat, že ruský prezident Vladimir Putin bude slavit, ...
Bývalá vládní poradkyně: Putinova skutečná hra
13.01.2017 19:48
Zhruba před rokem jsem hovořila s jedním přítelem, kterého lze nejlépe...
Přebírá moc Trumpův Rasputin?
01.02.2017 14:06
Politizace a nekompetence, tak pojmenovávají představitelé amerických ...
Jestli Trump potopí trh, je s ním konec...
06.02.2017 14:13
Jen málokdy se zabývám citáty a myšlenkami jiných investorů, ale dnes ...
Draghi: Trumpova deregulace bank hrozí novou finanční krizí
07.02.2017 9:46
Deregulace bankovního sektoru, o které se nyní diskutuje ve Washington...
Rusko je z nejhoršího venku – díky Trumpovi i ropě
07.02.2017 12:13
Ruský HDP se sice v roce 2016 snížil o -0,2 procenta, ale pro akcie a...
USA: Nejvyšší obchodní deficit za poslední roky nahrává Trumpovi
07.02.2017 16:21
Deficit zahraničního obchodu Spojených států stoupl loni o 0,4 procen...
Rozbřesk: Proč se dolar nemusí bát Trumpa?
08.02.2017 9:13
Americký dolar se na frontě s eurem v posledních dvou dnech znovu pos...

Váš názor
 •  
  11.02.2017 13:18

  ano skrytě napsáno a Trump si je toho také vědom, že se amíci se.ou taky všude do všeho ve světě, tak jako rusáci!! ... /Korea, Vietnam ,Kongo, Senegal, Jugoška, Irák, Sýrie, Lýbie, Ukrajina atd. /...občas se přidá vyzkoušet nějaké nové zbraně či se zbavit těch ,,prošlých,, někdo nový z Evropy... ani jeden nemá svědomí čisté, hlavně že šlape zbrojařský průmysl a tečou money...peníze vládnou světu....vše ostatní je zástěrka. GL
  Nostradamus
 •  
  11.02.2017 11:14

  článek jako od Ovčáčka redaktora Halo novin, typický bolšanský demagogický článek silně pro Putinovský který si hraje na filozofický výtvor !!! 4 - !
  dh
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data