Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průmysl eurozóny a Německa rostl v únoru nejrychleji za šest let

Průmysl eurozóny a Německa rostl v únoru nejrychleji za šest let

01.03.2017 11:55
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktivita ve zpracovatelském průmyslu eurozóny a samotného Německa v únoru zrychlila na nejvyšší úroveň za téměř šest let. Vyplývá to z průzkumu zveřejněného společností IHS Markit. Aktivitu podporuje slabší euro, které zvyšuje poptávku po vývozu.

Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském průmyslu eurozóny stoupl v únoru proti lednu o 0,2 bodu na 55,4 bodu, což byl nejvyšší údaj od února 2011. V Německu, kde má zpracovatelský průmysl téměř pětinový podíl na hrubém domácím produktu, se pak zvýšil o 0,4 bodu na 56,8 bodu, nejvýše od května 2011. Index tak dále stoupl nad klíčovou padesátibodovou hranici, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.

"Firmy ze zpracovatelského průmyslu eurozóny hlásí nejsilnější růst výroby a objednávek za téměř šest let, což vypadá jako stále robustnější oživení," uvedl ekonom IHS Markit Chris Williamson. Letos jsou podle něj firmy nejvíce optimistické ve výhledu do budoucnosti od vypuknutí dluhové krize v regionu a hlásí vyšší poptávku doma i na vývozních trzích.

Naději na silnější růst v eurozóně posiluje slabší euro, které zlevňuje zboží z eurozóny v zahraničí. Dílčí index nových vývozních objednávek stoupl nejvýše od dubna 2011. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávají v letošním roce další pokles eura vůči dolaru o tři procenta.

Také podmínky ve zpracovatelském sektoru v ČR se v únoru zlepšily. Index PMI stoupl na nejvyšší hodnotu od dubna 2011, a to na 57,6 bodu z lednových 55,7 bodu. Úroveň 50 bodů je předělem mezi růstem a poklesem. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby. K růstu indexu v únoru přispělo všech pět ukazatelů.


Čtěte více:

Podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu jsou nejlepší od dubna 2011
01.03.2017 9:59
Podmínky ve zpracovatelském sektoru v ČR se v únoru zlepšily. Index PM...
Británie: Nižší, ale stále dobrá nálada v průmyslu
01.03.2017 10:45
Index nákupních manažerů ve Velké Británii se v únoru snížil na 54,6 b...
Finančníci: Intervence skončí do půlky roku a vládu má nejjistější ANO
01.03.2017 11:04
Podle očekávání finančníků v průzkumu české asociace CFA skončí interv...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.05.2025
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho
8:21Víkendář: Podle nové studie hrála politika ECB při snižování inflace jen podružnou roli
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat
16:19S&P 500 stoupá a přesně po měsíci maže ztráty z cel  
16:16Reuters: ČNB pravděpodobně sníží úrokové sazby, ale zůstává opatrná
15:41Trh práce v zámoří dál podporuje akcie. Útlum zaměstnanosti se nekoná  
14:23Dubnový deficit rozpočtu se prohloubil, příjmová strana se ale lepší
13:53Morgan Stanley: Trh s humanoidními roboty dosáhne na 5 bilionů dolarů
13:50Výsledky ropných gigantů Chevronu a Exxonu: Zisky klesají, ale strategie zůstává
13:45LVMH propustí přes tisíc zaměstnanců. Důvodem jsou problémy na klíčových trzích
13:23Škoda Auto zvýšila v prvním čtvrtletí prodej o 8,2 procenta na 238.600 aut
13:06Perly týdne: Americké akcie za zenitem, Čína pod tlakem
12:44Prodej vozů Tesla ve Švédsku v dubnu klesl o 81 procent, propadá se i jinde
12:20Inflace v eurozóně si v dubnu udržela tempo růstu, tlačily ji nahoru zejména služby
12:16WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s: Výroční zpráva za rok 2024
12:06Březnová nezaměstnanost v EU stagnovala na 5,8 %. Nejnižší byla v Česku
11:08Patria zvyšuje cílovou cenu Erste Bank, potvrzuje odolný výkon a nákladovou disciplínu  
11:04Jakub Blaha: Amazon očekává nižší provozní zisk kvůli obavám z cel. Růst cloudu navíc zaznamenal zpomalení  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data