Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Eurozóna ve střehu - kandidáti na francouzského prezidenta se utkají v TV debatě

Rozbřesk: Eurozóna ve střehu - kandidáti na francouzského prezidenta se utkají v TV debatě

20.03.2017 9:42
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Na globálních a regionálních trzích vstupujeme do celkem hluchého týdne, kdy bude možné nabrat síly před koncem března, který může být hektičtější. Přesto se tento týden nemusíme úplně nudit, neboť již dnes večer může trhy oslovit TV debata prezidentských kandidátů ve Francii.

Zejména euro(dolar) a trhy dluhopisů na periferii eurozóny musí být ve střehu, neboť ve francouzských prezidentských volbách jde o hodně. Z pětice kandidátů, kteří se dnes francouzským voličům představí, mají totiž jen dva rozumně vypadající hospodářský program. Prvním je kandidát konzervativní pravice Fillon, který má ovšem máslo na hlavě v podobě zaměstnávání vlastní rodiny, v době kdy byl poslancem. Druhý, řekněme neutrálně vypadající kandidát Macron, je pro změnu 39letou kometou na politické scéně, která ovšem vzešla ze stávající administrativy a vede samostatnou a prozatím úspěšnou předvolební kampaň (zatím je v průzkumech pro první kolo voleb druhý).

Macronovi je sice vyčítáno, že žádný program nemá, avšak právě proto by trhům jeho vítězství vyhovovalo, neboť by zřejmě nejlépe garantovalo zachování status quo. Zbylí tři kandidáti ovšem slibují nenechat ekonomicky ve Francii kámen na kameni, takže se jich trhy mají právo obávat. Připomeňme, že zatímco lídr průzkumů Marine Le Penová chce vyvést Francii z EU a eurozóny, tak levicoví kandidáti Hamon a Melenchon mají natolik extrémní program, že by na něj trhy těžko měly žaludek (zavedení univerzálního příjmu či striktní odmítání volného obchodu).

Paradoxně, trhy se v dnešní prezidentské TV debatě ve Francii ani moc o hospodářském programu kandidátů dovědět nemusí a přesto to na ně může mít velký vliv. Většina debaty se může klidně točit kolem migrace a třeba sobotního teroristického útoku na Letišti Orly. V takový okamžik mohou někteří z pěti kandidátů zabodovat a jiní nikoliv. To se následně projeví v průzkumech, které euro i trhy dluhopisů v EMU velmi bedlivě sledují a to přesto, že se kvůli nim již dvakrát během posledních 9 měsíců spálily.

FOREX

Region

Forint se zlotým v pátek posilovaly a dostaly se na několikatýdenní maxima vůči euru. Takřka tak ignorovaly komentáře z ECB (Nowotny), které naznačovaly možnost růstu oficiálních sazeb i za stále probíhajícího QE.

Nadcházející týden je z hlediska regionálních událostí nezajímavý. Pozornost se pomalu soustředí na ten příští, kdy zasedá bankovní rada ČNB. Termín se totiž prakticky kryje s koncem “tvrdého závazku” neukončit intervence proti koruně.

EUR/USD/GBP

Dolar se v pátek dostal na nová pětitýdenní minima vůči euru a mírně oslaboval i vůči koši měn, což lze patrně nejvíce přičíst holubičímu vyznění středečního zasedání Fedu. Dolaru možná nepomohly také výstupy ze schůzky G20, kde se přes odpor Američanů nepodařilo prosadit “odsouzení” protekcionistických snah.


 

Čtěte více:

Jak oživit vývoz a neřinčet přitom protekcionismem?
19.03.2017 12:46
Jeden z nejvýznamnějších reformních návrhů amerického prezidenta Donal...
Víkendář: Budeme s roboty bojovat třídenním pracovním týdnem?
18.03.2017 12:45
Možná, že automatizace nakonec přece jen začne vytvářet nová pracovní ...
Víkendář: Sníh a bouře v New Yorku. A na trzích?
19.03.2017 7:51
Do New Yorku měla před několika dny podle předpovědí počasí dorazit mo...
Vysoké zisky investorů z posledních let jsou irelevantní. Valuace ne
18.03.2017 17:40
O sedmi letech hojnosti a následujících sedmi letech hladu se hovoří j...
Saúdové mají přesně to, co nechtěli. Co učiní nyní?
19.03.2017 19:37
Saúdská Arábie skončila přesně s tím, čemu se chtěla vyhnout. Snížila ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.11.2025
6:29Gundlach: Za čtyřicet let investování jsem se vcelku dvanáct let mýlil, na neveřejných trzích rostou tenze
26.11.2025
22:02Technologické akcie táhnou růst, sázky na snížení sazeb udržují optimismus  
17:25Čínský paradox
15:18Traders Talk: Nasdaq otáčí trend, Alphabet míří k 4 bilionům a Novo Nordisk na horské dráze
14:48Britská ministryně financí představila návrh rozpočtu, oznámila zvýšení daní
14:06Oslabující Nvidia je už z pohledu budoucích zisků levnější než index Magnificent Seven
12:22Nové riziko na trhu se stříbrem: zásoby v Číně se propadly nejníže za deset let
11:56FT: Tempo propouštění ve Volkswagenu zpomaluje, dobrovolné odchody váznou
11:35Bankovní asociace zlepšila odhad letošního růstu HDP na 2,5 procenta
11:22Růst akcií se upevňuje, ačkoli Evropa dnes postupuje pouze pomalu  
10:32Medicare vyjednal 71% slevu na Ozempic a Wegovy. Akcie Novo Nordisk na zprávy nereagují
9:58Warner Bros. Discovery chce od zájemců vylepšené nabídky. Netflix rozptyluje antimonopolní obavy
8:53Rozbřesk: Nepřesvědčivá data data o americké spotřebě ulehčují rozhodování Fedu
8:47Kofola snížila výhled, Google dohání AI konkurenci a spotřebitelská důvěra v USA padá  
8:20Stellantis varuje: Přísné emisní limity mohou zlomit evropský autoprůmysl
6:02Co udělá Fed v prosinci?
25.11.2025
22:00Wall Street si připsala třetí rally v řadě; Google jako nový konkurent Nvidie?  
17:44Kofola hlásí pokles tržeb kvůli počasí i cukrové dani. Snižuje výhled na rok 2025
16:33Čínská současnost a poučení pro ostatní
14:59Tykačova skupina Sev.en údajně v lednu 2027 uzavře své uhelné elektrárny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data