Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak zvýšit produktivitu. Navždy

Jak zvýšit produktivitu. Navždy

20.05.2017 14:04
Autor: Redakce, Patria.cz

My ekonomové trávíme hodně času uvažováním o zvýšení produktivity. V dlouhém období je to jediný způsob pro zvýšení životního standardu a proto tak rádi poukazujeme na přelomové skoky v technologickém pokroku. Těmi byl například vynález spalovacího motoru či používání elektřiny. Jsme tak nespokojeni s faktem, že tempo růstu produktivity už nějaký čas klesá. Varujeme tedy před tím, že pokud vlády nepodniknou kroky, které by podpořily inovace, životní standard bude stagnovat, otevírá téma produktivity pro Bloomberg respektovaný ekonom Noah Smith.

Celá věc je ovšem trochu složitější a nelze prostě předpokládat, že pokud nyní dosáhneme vyšší produktivity, budeme se zítra mít lépe. Taková rovnice totiž ignoruje důležitou otázku udržitelnosti růstu. Představte si, že jste podnikatel, který vlastní zlaté doly či nějaký internetový obchod. Během prvních pěti let vydělávají obě firmy stejně. Ale je pravděpodobné, že za padesát let si povede lépe internetová firma. 

S technologiemi je to podobné. Pokud se budeme dál spoléhat na technologie, které jsou závislé na omezených přírodních zdrojích, současný růst produktivity nebude mít dlouhodobě tak pozitivní efekt. Například zásoby uhlí se ztenčí, náklady těžby porostou a s uhlím spojená produktivita prudce klesne. Pokud budeme naopak investovat do solárních technologií, tyto investice nebudou v budoucnu čelit podobnému limitu růstu produktivity. 

Uhlí se dnes z hlediska krátkodobé produktivity jeví jako výhodnější volba, protože je levné a lze jej snadno dostat ze země. Jestliže nás ale zajímá produktivita a životní standard za sto let, výhodnější bude solární energie, a to i v případě, že tato cesta nepovede k tak vysokému růstu produktivity současné. Podle mého názoru tak nemáme velký důvod k obavám ze současného zpomalení tempa růstu produktivity, protože svět ve skutečnosti více investuje do produktivity budoucí tím, že se zaměřuje na udržitelné technologie. Mimo jiné to znamená, že nám déle vydrží fosilní paliva. 

Svět už dokonce na cestě k náhradě fosilních paliv učinil značný pokrok. Následující obrázek ukazuje, jak rychle klesají náklady solární energie (náklady solárních panelů ve vztahu k celkové kapacitě solárních elektráren):

2

Podobné technologické změny se na současném vývoji produktivity neprojevují, ale jejich přínosy se možná projeví dříve, než čekáme. Zpomalení růstu produktivity v sedmdesátých letech je podle řady názorů odrazem nedostatku zdrojů energií, který nastal v důsledku ropného šoku. Jinak řečeno, když skončilo dlouhé období poklesu cen energií, lidstvo utrpělo šok a starý model se zastavil. U obnovitelných energií je ale pravděpodobné, že k obratu směrem ke zdražování nedojde. Starý energetický mix, který stále používáme, má omezenou dobu trvanlivosti. Ten nový ji mít nebude a to by nás mělo těšit i přesto, že růst produktivity je utlumen. 

 

Čtěte více:

Obrat k lepšímu v hospodaření evropských energetik?
23.02.2017 12:44
U nás doma se do obrátek dostává diskuse o investicích do dalších jade...
Fidelity: Revoluce ve světové energetice. Obnovitelné zdroje už převálcovaly uhlí
16.03.2017 20:11
Čína investuje do alternativních zdrojů energie v současnosti dvakrát ...
Zdravotnictví a energetika ovládly změny v investičních příležitostech Patria Finance: Komentář analytika (video)
03.04.2017 18:38
S analytikem Patria Finance Branislavem Sotákem jsme rozebrali posledn...
Nové dlouhodobé investiční tipy Patrie: Zdravotnictví, energetika nebo finance
05.04.2017 13:21
Analytici Patria Finance vydali aktualizovaný seznam Dlouhodobých inve...
Další rána německému soláru: SolarWorld v insolvenci
11.05.2017 17:11
Německý dodavatel zařízení pro výrobu solární energie SolarWorld vyhla...
Stát chce síťového superregulátora. Má dohlížet na energetiku, vodovody i telekomunikace
17.05.2017 9:55
V meziresortním připomínkovém řízení je studie proveditelnosti zřízení...

Váš názor
 • Produktivita je věcí podnikatele
  22.05.2017 9:09

  Co to je zase za nekonzistentní směs výkřiků? Produktivitu sleduje především mikroekonom. Makroekonom se má starat o agregovanou rovnováhu a rámcové podmínky pro fungování firem a domácností. Snaha o zvyšování produktivity je buď imanentní vlastností subjektů, pak ji může vláda pouze uvolňovat, nebo není imanentní vlastností subjektů, koncept homo economicus neplatí, a pak se může vláda rozkrájet a nedosáhne ničeho.
 • Cely clanek je blabol
  20.05.2017 19:11

  Kolik lidi si muze koupit solarni panely? Kdyz bude miliarda cinanu a indu jezdit auty na elektrinu kde vezmete dost surovin na jejich stavbu, cim budete tyto auta nabijet? jak se budou ekologicky zpracovavat stare baterie? Cely velky rozvoj generuji Mrkvosoft ausus firma, Apple fenix z popela (jak dlouho jeste) Google -samoridici auta?-muheehee Tesla ? Kdo si koupi auto za 1-2miliony kde nesmite pouzit ani klimu ani radio a nabijeni v rychlonabijecce trva 30 minut? Facebook firma bez produktu stojici 400 miliard $ k smichu :-)))Space X , Virgin apod nas cestou na Mesic nezachrani realne v pristich 10 letech nejsou, Mars snad v druhe polovine 21. Stoleti spis ke konci... K tomu devastace prirody ,zdroju, vybijeni zvirat - lidstvo je na hranicich moznosti stejne jako planeta staci splasknuti nove dot com bubliny nebo vetsi katastrofa a jsme zase zpet nohama na zemi....
  martík
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index