Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Obrat k lepšímu v hospodaření evropských energetik?

Obrat k lepšímu v hospodaření evropských energetik?

23.02.2017 12:44

U nás doma se do obrátek dostává diskuse o investicích do dalších jaderných zdrojů a rozdělení ČEZu, ovšem energetika je žhavým (až výbušným) tématem v celé Evropě. Dlouhodobá návratnost řady akcií energetických společností v regionu je většinou mizerná. Vývoj cen akcií RWE ukazuje na cca 60 % pětiletou ztrátu, ČEZ a EON na tom nejsou výrazně lépe a to samé platí dokonce i o francouzské EDF.

0

Zdroj: FT

Energetika je ve své podstatě stále komoditním odvětvím, což dokumentuje i následující obrázek. Z něj je zřejmé, že i když vazba mezi cenami uhlí a cenami elektřiny v Evropě postupně slábne (s tím, jak jsou uhelné elektrárny nahrazovány jinými zdroji), stále je hodně silná. Z grafu je patrné i to, že již řadu měsíců dochází k oživení cen uhlí i elektřiny z hlubokého dna, kterého bylo dosaženo na počátku roku 2016 (který byl zátěžovou zkouškou pro dlouhou řadu investičních aktiv):

1 

Je popsaný vývoj posledních měsíců známou první vlaštovkou, nebo by se investoři ohledně dalšího růstu cen elektřiny neměli oddávat přílišnému optimismu? Podle Commerzbank je správně „b“ a to z více důvodů. Zaznamenaný růst cen uhlí a následně elektřiny byl do značné míry způsoben nárůstem čínských dovozů černého zlata. Podle banky ale tyto „dovozní“ tlaky opět poleví a s nimi i tlak na růst cen uhlí a elektřiny. Poptávka po uhlí by pak měla být slabá i v samotné Evropě, UK a dokonce i USA (tj., uhelné sliby nové vlády zůstanou z velké části nenaplněny). A k tomu se přidává několik dalších dlouhodobých a strukturálních faktorů: 

Za prvé jde o pokračující nahrazování uhelných elektráren elektrárnami plynovými (cena plynu se přitom drží relativně nízko a spread mezi ní a cenou uhlí se značně rozšířil). Za druhé, Německo jako hlavní hybná síla na regionálním trhu dosahuje rekordních přebytků ve výrobě elektřiny, na čemž se podepisuje jednak neustále slábnoucí domácí poptávka a také růst domácích výrobních kapacit. Německo tak upevňuje svou pozici exportéra elektrické energie (minulý rok zejména tím, že méně elektřiny dovezlo). 

V souvislosti s tímto vývojem je zajímavý pohled na následující graf. Ukazuje historický a očekávaný pokles německé poptávky po elektrické energii. Klesat by měla zejména spotřeba domácností a služeb. V jejich rámci by měla růst pouze poptávka ze strany dopravy a to díky očekávanému růstu využití elektromobilů a přesunu transportu k železnici. 

2

Když se tak dá vše dohromady, dospívá Commerzbank k názoru, že po přechodném zvýšení v letošním roce budou průměrné roční ceny elektřiny na EEX v roce 2018 zhruba tam, kde byly v roce 2016. Tedy na 26,5 eurech za MWh. Podobné by to mělo být s cenami uhlí, zatímco ceny zemního plynu postupně porostou. A mimochodem si všimněme, že banka nečeká výrazný růst cen ropy a ty by se tak měly v roce 2018 pohybovat jen mírně nad 50 dolary za barel. 

3

Není třeba dlouze rozebírat, že podobné projekce mohou hraničit s věštěním z křišťálové koule. Nicméně je určitě dobré se zamyslet nad hlavními faktory, které hýbou s trhem, protože nám přece jen ukážou co je více a co méně pravděpodobné. Podle vykresleného scénáře to na nějaký velký obrat k lepšímu v hospodaření energetických společností nevypadá  - viz poslední graf s aproximací vývoje marží uhelných a plynových elektráren: 

4


Čtěte více:

Větrníky a vánoční dárek Němcům: Odeber elektřinu, dostaneš zaplaceno
23.12.2016 13:12
Cena elektřiny s dodáním na Štědrý den na německém trhu zamířila do zá...
Víkendář - Blížíme se k důležitému energetickému zlomu
31.12.2016 12:06
Způsob výroby elektrické energie se poměrně brzy významně změní. Skonč...
Fidelity o trzích na prahu růstu sazeb: zranitelné dividendy, vítězná energetika
15.01.2017 8:59
Co historie říká o aktuálním okamžiku? Návratnost akciového trhu obvyk...
Jaderná energie. Státem dotované plýtvání peněz a času?
09.02.2017 13:54
Většinu svého života jsem jadernou energií vnímal velmi pozitivně. Lí...
Větrných elektráren v Německu přibylo o čtvrtinu. Růst zpomalí tendry místo dotací
08.02.2017 6:53
Nově instalovaná kapacita větrných elektráren na pevnině v Německu lon...
Statistika, která zarazí? Zdroje elektřiny v EU podle největší kapacity
09.02.2017 18:12
Kapacita výroby elektřiny větrných elektráren v Evropské unii je vyšší...
Škoda, ČEZ a budoucnost elektroaut
16.02.2017 19:13
Škoda Auto a ČEZ se podle čerstvých zpráv dohodly na spolupráci v obl...
Bohuslav Sobotka: Nové bloky jaderných elektráren? Riziková investice, která přinese příjmy
21.02.2017 15:08
Investice do nových jaderných zdrojů v Česku by vytvořily příjmy státu...
RWE kvůli levnější elektřině odepsala další miliardy eur
22.02.2017 11:29
Nelehká situace v německé energetice se projevila tentokrát v hospodař...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data