Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tuzemští výrobci pozvolna zdražují

Tuzemští výrobci pozvolna zdražují

18.09.2017 10:45
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Dnes přišlo na řadu jedno z posledních čísel tohoto měsíce, a sice výrobní ceny za srpen. Nejsou až tak sledované či populární jako inflace, ale přece jen mohou napovědět něco o tom, zda v průmyslu, zemědělství, stavebnictví či ve službách vznikají inflační tlaky.

V první řadě na indexu průmyslových cen rozhodně inflaci příliš vidět není. Ceny průmyslových výrobků totiž aktuálně rostou o 1,4 %, zatímco minule to bylo „jen“ o 1,1 %. Na druhou stranu jde o číslo, do kterého podle stanovených vah vstupuje 4800 reprezentantů, takže tu máme mix výrobků másla až po traktory, takže usuzovat něco z jednoho celkového čísla vlastně zas tak moc smysl nemá.

Takže se podívejme na to zajímavé, co je ukryto mírně pod povrchem. V první řadě je vidět, že ceny v potravinářském průmyslu stále rostou, a to jak v meziročním, tak meziměsíčním srovnání. Zvlášť je to vidět u mléčných výrobků, které v srpnu zdražily o další tři procenta a oproti loňskému srpnu jsou jejich ceny o více než 17 % vyšší. Z toho se dá usuzovat, že minimálně potraviny v rámci spotřebitelské inflace stále ještě neřekly své poslední slovo.

Nakonec ani zemědělské ceny nenaznačují, že by se ceny potravin měly začít snižovat ze současných maxim. Sice sezónně poklesly ceny některých produktů (např. ovoce, zeleniny a některých druhů masa), avšak v meziročním srovnání jsou i nadále výrazně dražší a některé jsou na nových maximech. A nakonec i s ohledem na vysokou poptávku spotřebitelů, respektive jejich rostoucí kupní sílu nelze očekávat, že by se ceny (marže) v obchodech měnily v jejich prospěch.

Co tedy povrchně usuzovat z vývoje cen výrobců? Sice na první pohled to nevypadá, ale inflační tlaky z výroby do obchodů přicházejí. Samozřejmě je to jen jedna dílčí část z inflační skládačky, avšak ani ty další ještě příliš proti-inflačně nevyznívají. A to ještě pořádně do cen nevstoupily mzdové tlaky, které uvidíme především ve službách. První ne zrovna malé náznaky tu nepochybně už nyní jsou – stačí strávit pár dnů v tuzemských turistických letoviscích nebo alespoň zajít do restaurace na oběd.

ppi

 

Čtěte více:

Klíčové jsou měny a inflace, zaznívá z Fidelity
08.09.2017 15:19
Měny jsou jednou z mála tříd aktiv, které sledují fundamenty. Trhy jso...
Rozbřesk: Inflace - další díl do skládačky “růst českých sazeb”
11.09.2017 9:18
Srpnová inflace půl procentního bodu nad cílem by pro ČNB neměla být v...
Česká inflace v srpnu stagnovala. Tlak na růst cen se ale nemírní
11.09.2017 9:42
Srpnová inflace skončila podle očekávání, když spotřebitelské ceny m...
Americká inflace znovu sahá po dvou procentech. Sázky na Fed porostou
14.09.2017 15:00
Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se za srpen zvedly o 0,4 proc...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3M Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Charles Schwab Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Truist Financial Corp (06/25 Q2, Bef-mkt)
7:00Electrolux AB (06/25 Q2)
7:00Husqvarna AB (06/25 Q2)
7:30Danske Bank A/S (06/25 Q2)
7:30Saab AB (06/25 Q2)
7:30Skanska AB (06/25 Q2)
7:45Boliden AB (06/25 Q2)
8:00Yara International ASA (06/25 Q2)
13:00American Express Co (06/25 Q2)
13:00Atlas Copco AB (06/25 Q2)
13:00Schlumberger NV (06/25 Q2)
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university