Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Čeká nás jestřábí ČNB. Pokud překvapí růstem sazeb, test 26,00 k euru bude ve hře

Rozbřesk: Čeká nás jestřábí ČNB. Pokud překvapí růstem sazeb, test 26,00 k euru bude ve hře

27.09.2017 9:09
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Česká národní banka dnes opět bude tím hlavním, co české trhy sledují. Počítáme s tím, že sazby tentokrát ponechá beze změny. Doprovodný komentář ovšem bude jednoznačně jestřábí a bankovní rada si bude chtít připravit půdu pro růst sazeb na listopadovém zasedání. Nabízí se logicky otázka, proč odkládat růst sazeb na listopad, když ČNB již dnes ví, že je chce zvýšit.

U řady kroků v minulosti současně platilo, že když ČNB dospěla ke shodě, své kroky neodkládala (např. ukončení intervencí). Navíc pro-inflační rizika v posledních dvou měsících vyrostla jako houby po dešti. HDP výrazně překonal očekávání trhů (4,7 % versus 3,5 % v srpnové prognóze ČNB) a je tažen zejména rychlým růstem domácí poptávky. Ta staví především na přehřívajícím se trhu práce - růst mezd zrychlil ve druhém kvartále na 7,3 % meziročně (versus 5,9 % v srpnové prognóze ČNB). To jsou poměrně výrazná pro-inflační překvapení. Současně s tím jádrová inflace zůstává v blízkosti desetiletých maxim (2,6 %). Nebylo by tedy divu, pokud by někteří centrální bankéři měli nutkání zvýšit sazby již nyní.

Proti dnešnímu růstu sazeb ale hovoří pár pádných argumentů, které v nedávném rozhovoru zmínil hlavní ekonom ČNB Tomáš Holub. ČNB je podle jeho slov rozhodnuta jít se sazbami vzhůru “plynuleji” než naznačuje prognóza nebo nejnovější data. Nebude chtít pravděpodobně rychlým růstem sazeb dvě zasedání po sobě vyvolat dojem, že jednoduše zaspala. To by mohlo vést trhy ke zbytečně agresivním sázkám na další utahování měnové politiky. A ostatně ani by to neodpovídalo stylu bankovní rady pod taktovkou Jiřího Rusnoka, která doposud působila spíše rozvážným dojmem. I proto podle nás centrální bankéři spíše počkají do listopadu, až veškerá překvapení zpracuje analytický aparát centrální banky a dá bankovní radě na stůl novou prognózu. 

Česká koruna a dluhopisy

Česká koruna se v předvečer zasedání ČNB přiblížila do těsné blízkosti 26,00 EUR/CZK. V základním scénáři počítáme s tím, že si dnes ČNB připraví půdu pro růst sazeb v listopadu. Takový scénář do značné míry investoři očekávají a neměl by na trzích vzbudit výraznější rozruch.

Pokud by ovšem ČNB překvapila a nečekala s růstem sazeb na listopadovou prognózu, poslalo by to pravděpodobně krátké české výnosy vzhůru a koruna by se mohla odhodlat k testování 26,00 EUR/CZK.

Podle dostupné evidence sice koruna zůstává poměrně výrazně překoupená (kumulativně přes 60 mld. euro v portfoliových a ostatních investicích). Krátkodobé rozšíření zisků ovšem vyloučit nelze - zvlášť pokud by nešly vzhůru jen oficiální sazby, ale tak jako v posledních dvou týdnech i sazby implikované devizovými derivátovými kontrakty (forwardy, cross currency swapy), které ve finále rozhodují o atraktivitě koruny pro zahraniční hráče. 

Zahraniční forex

Jen týden po jestřábím zasedání Fedu přilila opět olej do ohně šéfka této instituce - Janet Yellenová a zatlačila eurodolar ještě níže. Yellenová včera uvedla, že by bylo neprozřetelné držet měnovou politiku nezměněnou a čekat na to, až inflace dosáhne 2 %. Jinak řečeno jde jen o nový signál, že další zvýšení úroků Fedu je opravdu na cestě a odehraje se s velkou pravděpodobností v polovině prosince.

Není to však jen Fed, který pomáhá dolaru - o slovo se hlásí opět daňová reforma v USA, jejíž detaily by měly být poodhaleny do konce týdne. Dnes na toto téma možná promluví i prezident Trump.

V regionu se nám dostal pod tlak zlotý a to v souvislosti s domácí politikou. Polský prezident Andrzej Duda včera představil svůj návrh reformy (kontroverzního) zákona o nejvyšším soudu a nyní se čeká, jak se k němu postaví EU. Připomeňme, že Evropské komisi se reforma hrubě nelíbí a hrozí Polsku zbavením hlasovacích práv, resp. spíše je ve hře omezení dotací z unijní fondů pro Polsko, což je pro zlotý asi nejcitlivější věc. V pondělí by se přitom měla sejít Evropská rada a na pořadu bude prý i polská reforma.

Ropa

Cena ropy včera sice mírně poklesla, ale i tak se pohybuje v blízkosti dvouletých maxim. Data API za minulý týden poukázala na pokles zásob ropy v USA o cca 1,7 mb namísto jejich očekávaného růstu, avšak na ceny to hmatatelnější dopad nemělo. Dnes trh sleduje oficiální statistiky EIA, i když budou stále ovlivněné “vydařenou” hurikánovou sezónou.

 

Čtěte více:

Hampl: Hned v září mohu hlasovat pro další růst sazeb ČNB
29.08.2017 17:36
Viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl by na srpnovém jednání b...
Commerzbank: ČNB zvedne znovu sazby v září a letos ještě jednou
04.09.2017 10:15
Commerzbank předpokládá, že ČNB sáhne k dalšímu zvýšení úrokových sa...
Benda (ČNB): Umím si představit hlas pro vyšší sazby v září či listopadu
13.09.2017 17:31
Česká národní banka může dále zvýšit úrokové sazby na zářijovém nebo ...
Rozbřesk: ČNB může i nemusí a nejspíše ještě neřekla své poslední slovo
15.09.2017 9:16
Už za 12 dnů proběhne další zasedání bankovní rady České centrální ban...
Holub (ČNB): Zvýšení sazeb ještě letos? Je to poměrně reálné
15.09.2017 13:49
Je v pořádku, že se české hospodářství mírně přehřívá. Umožní to plynu...
ČNB: Čistý zisk bank klesl letos o 1,2 miliardy na 43,6 miliardy korun
20.09.2017 15:17
Bankám a spořitelnám v Česku v prvním pololetí klesl souhrnný čistý zi...
ČNB bude dál vyžadovat nejen po bankách anticyklickou rezervu jedno procento
22.09.2017 11:08
Česká národní banka ponechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, takzv...
Tomšík: ČNB by nemusela dále zpřísňovat poměr hypotéky k hodnotě zástavy
25.09.2017 9:46
Česká národní banka by v budoucnu nemusela sahat k dalšímu snížení dop...
Týdenní výhled: Německá povolební i britská brexitová diskuze, euroinflace. S čím přijde ČNB?
25.09.2017 13:26
Nový týden začíná po německých parlamentních volbách. Výsledky naznaču...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.12.2025
22:00Akciové indexy v USA opět rostou směrem k novým maximům  
17:11Trhy se těší na zrychlení americké ekonomiky…
15:15Jan Čermák: Technologie táhnou ekonomiku USA, ale politická rizika zůstávají
13:43Přijde po Trumpově obchodní bouři klid na obzoru, nebo další otřesy?
12:52RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
12:46RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
12:23Americká cla poškodila ze všech německých odvětví nejvíce autoprůmysl
12:05Rally drahých kovů pokračuje: Zlato na dalším rekordu, stříbro u 70 USD a měď blízko 12 000 USD  
11:59Brusel zahájil šetření české státní podpory pro jaderné bloky v Dukovanech
11:46Investiční fórum: Kam v roce 2026 úspěšně investovat? Experti nabídnou své tipy 7. ledna
11:35Čína uvalí prozatímní clo až 42,7 procenta na některé mléčné výrobky z EU
10:17Robotaxi od Baidu se v Londýně propojí s Uberem a Lyftem
9:42Jaderné elektrárny v Česku letos vyrobily přes 31,02 TWh elektřiny, dosud nejvíc
9:11Direct Financing s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o výplatě pravidelného úrokového výnosu
8:54Česká zbrojovka získala významný kontrakt v Německu, zlato poprvé nad 4 400 USD a futures smíšené  
8:42Rozbřesk: EU představuje Automotive Package. Je to flexibilnější cesta k čisté mobilitě?
6:08Optimismus na maximu. BofA hlásí nejsilnější investorský sentiment od roku 2021  
21.12.2025
9:17Víkendář: Prudký nárůst cen domů pozorovaný za poslední půlstoletí není velkým překvapením…
20.12.2025
9:12Víkendář: Nelze očekávat, že by ceny domů ve velkých městech v dohledné době klesly
0:16Česká zbrojovka získala zakázku od německé armády, vybrala si její pistoli jako novou služební zbraň

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data