Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Madrid versus Katalánsko: Nejhlubší ústavní krize od generála Franka

Madrid versus Katalánsko: Nejhlubší ústavní krize od generála Franka

02.10.2017 14:55, aktualizováno: 2.10. 14:54
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Prohloubení ústavní krize ve Španělsku a další ochlazení vztahů mezi Madridem a separatistickou vládou v Katalánsku. Takové jsou některé komentáře k situaci po nedělením referendu o nezávislosti tohoto regionu, které se Madrid snažil překazit. Při střetech utrpěly v neděli zranění stovky lidí, tvrdí regionální vláda.

Podle mluvčího katalánské vlády se nedělního referenda o nezávislosti Katalánska zúčastnilo okolo 2,26 milionu voličů a přibližně 90 procent z nich hlasovalo pro nezávislost regionu. Účast podle těchto údajů činila 42,3 procenta z 5,34 milionu katalánských voličů.

Ve výsledcích nejsou podle mluvčího katalánské vlády započteny hlasovací lístky, zabavené španělskou policií během nedělních zásahů. Při nich utrpělo zranění nejméně 844 civilistů a 33 policistů, uvedla agentura AP. Jiná média přinesla zprávy o tom, jak se pořádkové sbory pokoušely hlasování zabránit. Zprávy hovoří o použití gumových projektilů proti davu a obušků proti hlasujícím.

Lídři separatistů už nechali slyšet, že nezávislost by mohli vyhlásit během několika dní. Takový krok by byl ale jednostranný a ze španělského ministerstva spravedlnost už přišlo upozornění, že země na prosazení zákona v Katalánsku použije veškeré prostředky, které má k dispozici.

Pětina hospodářského výkonu Španělska

Katalánsko tvoří pětinu španělského HDP, který je třetí největší v eurozóně. Španělské akciové trhy dnes klesly a dolů zamířilo také euro. Desetileté španělské státní dluhopisy sestoupily na nejnižší hodnoty za téměř tři měsíce.

Evropská komise hlasování označila za nelegální a konstatovala jedním dechem, že jde o interní záležitosti Španělska. Také Madrid považuje hlasování za nezákonné: pořádání referenda zakázal španělský ústavní soud a bojkotovaly ho také všechny strany, které jsou v Katalánsku v opozici vůči vládnoucím separatistům. Hlasování nesplňovalo žádné z kritérií zaručujících spolehlivost výsledků, jako jsou transparentní voličské seznamy, nezávislé volební komise či tajné hlasování, poznamenala agentura AFP. Připomněla, že podle průzkumů jsou obyvatelé Katalánska rozděleni téměř přesně napůl na stoupence nezávislosti a stoupence setrvání regionu ve Španělsku. A téměř 80 procent voličů by si podle průzkumů přálo referendum, které by bylo legální a dohodnuté s Madridem.

Katalánsko už nezávislost vyhlásilo jednou, před necelými 83 lety. Katalánský stát tehdy vyhlásil prezident katalánské samosprávy Lluís Companys, který byl popraven za diktatury Franciska Franka.

Nezávislosti by zřejmě zbytek světa neuznal

Nejnovější vyhlášení nezávislosti, pokud na něj dojde, by zřejmě postrádalo jakoukoli právní moc a mezinárodní společenství by je s velmi vysokou pravděpodobností neuznalo. Pro současného premiéra Mariana Rajoye je ale současná ústavní krize nejvážnější, s jakou se kdy země od smrti generální Franka v roce 1975 potýkala.

Španělské autonomní regiony odvádí daně centrální vládě v Madridu, která jim pak vrací zpět část na zajištění jejich výdajů ve zdravotnictví, školství, na sociální služby či policii. Katalánští separatisté si ale dlouhodobě stěžují, že jejich region, který hospodářsky silný díky vývozu a cestovnímu ruchu, ze španělského rozpočtu dostává málo.

Zdroje: ČTK, BBG, CNBC

 
 
 
 
 
 
 
 

Čtěte více:

Dolar a švýcarský frank ztratily pozici bezpečných měn. Co je nahradilo?
30.09.2017 15:34
Poptávka po takzvaných bezpečných měnách roste zejména v období, kdy s...
Víkendář: Tony Blair je zpět a radí jak na Trumpa a brexit
30.09.2017 7:58
Bývalý britský ministerský předseda Tony Blair se v posledních měsícíc...

Váš názor
 •  
  04.10.2017 9:15

  Tuším, že právě letos uběhlo čtvrt století od rozdělení Československa. Žádné referendum, stačila pouhá dohoda politiků. Co nato náš tehdejší Ústavní soud? Ti starší si oba politiky dobře pamatují. A také ví, že těžkooděnce s barbarským chováním k lidem jsme v ulicích Československa neviděli. Závěrem lze napsat, že když dva dělají totéž, není totéž. My se rozdělili z vůle nejvyšších politiků (nikdo se nikoho na nic neptal) a bylo vše OK. Katalánci se chtějí odtrhnout z rozhodnutí referenda a teče krev....
  Katalánsko
 • Ostuda Evropy
  02.10.2017 11:13

  Pruzkumy byly uplne vedle ohledne Brexitu i prezidentskych voleb v USA. Priznivcu samostatneho Katalanska po vikendovem incidentu nejspis vzroste. Katalanci by meli mit pravo na radne referendum. Nebo se z EU se stava totalitni rise?
  euroskeptik
  • Re: Ostuda Evropy
   02.10.2017 14:00

   co z toho budou prostí Katalánci mít? Pár roztleskávačů referenda teplá místa ve vrcholných státních funkcích, oni náklady a povinnost ufinancovat vlastní armádu, zastupitelské orgány, aj., na které se dnes skládá celé Španělsko. Nacionalizmu se asi nenají.
   lime
  • Re: Ostuda Evropy
   02.10.2017 11:42

   Tohle není žádná záležitost EU. Tohle je vnitřní záležitost samostatného a svobodného Španělska. Ale podle hesla za vše může zlá EU si musíme plivnout.
   ..
   •  
    02.10.2017 12:31

    Svobodne Spanelsko? Milionum Katalancu bylo upreno pravo na referendum.
    euroskeptik
    •  
     02.10.2017 12:55

     Žádné právo na referendum o samostatnosti ve španělské ústavě neexistuje. Tudíž ani nikomu nic upřeno nebylo a už vůbec ne z EU.
     ..
     • Španělská ústava počítá s možností vyhlášení referenda v několika případech.
      02.10.2017 13:20

      Ve Španělsku se lze setkat s několika typy referend. Referenda se mezi sebou liší tím, zda jsou obligatorní nebo fakultativní a procesem iniciace. Ústava za prvé rozeznává referendum poradní (referéndum consultivo), které může být vyhlášeno v případech politických rozhodnutí, která mají pro život země zásadní dopad (čl. 92 Ústava). Jedná se o referendum fakultativní, přičemž v podstatě závisí na pouhém uvážení, co může být takovým zásadním politickým rozhodnutím. O vyhlášení právě tohoto typu referenda se hovoří v případě Katalánska.
      Bentley
      • Re: Španělská ústava počítá s možností vyhlášení referenda v několika případech.
       02.10.2017 13:27

       Zákony (vždy) vykládá pouze soud. Ten španělský ústavní prohlásil referendum za neústavní. O čem chceš jako diskutovat?
       ..
       • O čem?
        03.10.2017 1:21

        O právu na sebeurčení národa, jenž je považován za klíčovou jednotku státu, který mu poskytuje suverenitu nad daným územím. Rezoluce Valného shromáždění OSN ze dne 16. prosince 1952 zdůraznila, že právo na sebeurčení je předpokladem pro plné uplatnění základních lidských práv.
        Špaček
 •  
  02.10.2017 10:41

  Kdy budou povolána letadla, aby po vzoru Bělehradu humanitárně bombardovala Madrid.
  Homo
  •  
   02.10.2017 11:04

   Tady vidím spíš paralelu s Čečenskem, které protiústavně vyhlásilo samostatnost a jak to dopadlo si snad ještě všichni pamatují.
   ..
   •  
    02.10.2017 11:25

    Není vůbec jednoduché udělat si názor. Jestli vůbec jde udělat si správný názor?
    Homo
Aktuální komentáře
24.01.2021
9:26Víkendář: ESG vynáší, pozor na greenwashing
23.01.2021
15:12Čínský dluhový stisk Afriky
9:11Víkendář: Přichází korporátní digitální transformace
22.01.2021
22:03Zavěr týdne v USA ve znamení mírného poklesu  
18:56Moneta oznamuje ochotu jednat o převzetí Air Bank a transakci, která může vést k zásadnímu podílu PPF
18:35MONETA Money Bank, a.s: Uveřejnění vnitřní informace
17:59Tomáš Vlk: Hodnotové a cyklické akcie by letos měly mít v portfoliu větší prostor
17:15Akcie v minusu, euro odolává, dluhopisy na závěr týdne se ziskem  
17:00Mora z ČNB: Příští pohyb sazeb vidím spíše vzhůru
16:26Rozdíl mezi americkými a evropskými akciemi
16:09Intel zatím neplánuje outsourcing výroby čipů (komentář analytika)  
14:42VW za loňský rok čeká provozní zisk kolem deseti miliard eur
14:42Perly týdne: Akcie nastaveny na dokonalost, dolar na pokles a u nás nezájem o paušální daň
14:19FAZ: Z českých kvót na potraviny by mohl profitovat Babiš
13:14Hanke: Řešení latinskoamerických měnových pohrom
13:12Německo zhoršilo odhad letošního růstu HDP na 3 procenta
12:32Podnikatelská aktivita v eurozóně v lednu dále klesla
11:29NET4GAS uskutečnila úpis dvou tranší korunových dluhopisů včetně výjimečné na korunovém trhu za posledních 10 let
11:12Negativní dopoledne. Investoři si všimli, že koronavirus zůstává problémem  
10:29Škodě loni v Česku klesla výroba na tři čtvrtě milionu aut

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data