Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Bude Avast největší tech IPO v Británii? (+komentář analytika)

    Bude Avast největší tech IPO v Británii? (+komentář analytika)

    07.11.2017 14:02, aktualizováno: 7.11. 15:36
    Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

    Aktualizováno

    Avast Software by mohl vstoupit na burzu v Londýně. Podle zdrojů agentury Reuters by se primární veřejná nabídka akcií (IPO) výrobce antivirových programů mohla konat příští rok. Pokud bude úspěšná, může jít o dosud největší technologickou IPO v historii britské burzy. Firmu s českými kořeny a ústředím v Praze by prý mohla ocenit na až 4 miliardy dolarů.

    Avast Software založili v roce 1991 podnikatelé Pavel Baudiš a Eduard Kučera a v roce 2014 ji ovládla společnost CVC Capital Partners.

    Čtyři nejmenované zdroje Reuters nyní tvrdí, že CVC si najala firmu Rothschild, aby podnik na možný úpis připravila. Pokud k tomu budou vhodné podmínky, mohl by se konat během první poloviny příštího roku, tvrdí dva z těchto zdrojů.

    CVC i Rothschild se ke spekulacím odmítly vyjádřit.

    Avast loni hospodařil s příjmem 714 milionů USD a provozním ziskem před amortizací a odpisy EBITDA ve výši 353 mil. USD. Společnost na svém webu dále tvrdí, že má po celém světě více než 1 500 zaměstnanců a více než 510 milionů aktivních uživatelů měsíčně. Eduard Kučera a Pavel Baudiš, kteří jsou jejími menšinovými akcionáři, se nedávno dostali mezi desítku nejbohatších Čechů podle časopisu Forbes.  

    CVC najala Rothschild poté, co v říjnu jednala s řadou jiných bank v rámci takzvané soutěže krásy, uvedly zdroje Reuters. Rothschild podle nich provede předběžné práce na transakci včetně výběru globálního koordinátora a bookrunnerů, což jsou manažeři emise odpovídající za sestavení knihy poptávky.

    Avast se už v prosinci 2011 pokoušel o vstup na newyorskou technologickou burzu Nasdaq, svou žádost ale v polovině roku 2012 stáhl kvůli náročným podmínkám na trhu.

     

    Ani možná londýnská nabídka by ale nemusela být na růžích ustláno. Zřejmě by se ji čekal náročný trh v britské metropoli, odkud bylo v posledních týdnech staženo hned několik plánovaných IPO.

    Pokud se spekulace potvrdí, mohlo být důvodů pro výběr Londýna hned několik, říká analytik Patria Finance Ján Hladký. Kromě těch nefinančních, jako je třeba geografická blízkost nebo dostupnost evropských expertních posudků, mohou hrát velkou roli náklady v podobě poplatků za burzovní debut nebo za samotné obchodování během kotace, tedy přijetí akcií k obchodování na burze, podotýká Hladký. Opomenuta by neměla být ani snaha sáhnout si na co nejvyšší valuační prémii, i když vztah mezi kotací na určité burze a vyšší valuací nelze podle studie z roku 2012 potvrdit.

    Avast chrání celosvětově přes 400 milionů uživatelů před internetovými hrozbami. Každý měsíc prý odrazí na 3,5 miliardy virových útoků. Před třemi lety, kdy si CVC v Avastu koupila většinový podíl, byla firma ohodnocena na 1 miliardu dolarů. Po sérii akvizic z poslední doby ale hodnota firmy (enterprise value) narostla.

    Zdroje: Reuters, Avast, ČTK 

     
     
     
     
     
     
     

    Čtěte více:

    Nejvyšší celosvětový zisk. Jedině tak prý saúdskoarabské Aramco uspěje při IPO
    12.09.2017 9:33
    Až saúdskoarabský ropný gigant Saudi Aramco v příštím roce zveřejní po...
    Obrovské IPO „pneumatikové Prady“ ukáže na moc prémiových valuačních kouzel
    19.09.2017 18:12
    Dnes si na úvod dovolím jednu hádanku: Jaké odvětví dodává významné so...
    Rozpačité IPO čínského favorita, za kterým stojí Alibaba: Osloví ocukrovaná nabídka investory?
    19.09.2017 10:57
    Čínská logistická společnost Best, kterou podporuje internetový prodej...
    Velký návrat Pirelli na burzu kazí úvodní pokles akcií
    04.10.2017 10:24
    Akcie prestižního výrobce pneumatik Pirelli se dnes po dvouleté pauze ...
    Hub Ventures jako první oznámila vstup na nový trh pražské burzy START
    12.10.2017 10:02
    Společnost Hub Ventures jako první oznámila záměr vstoupit na nově vzn...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    05.08.2026
    14:31Novo Nordisk překonal očekávání, akcie přesto klesají. Investoři řeší marže a budoucí růst
    13:36Disney překonal očekávání. Streamovací služby i zábavní parky dál táhnou růst zisků
    13:23Trh potrestal AMD příliš. AI příběh pokračuje a růst by měl dál zrychlovat  
    11:58SpaceX roste raketovým tempem, investory ale děsí účet za AI a Starship  
    11:19Geopolitika trhům svědčí, zatímco výsledky sentimentu nepomohly  
    11:11Nálada v německém automobilovém průmyslu se v červenci výrazně zlepšila
    10:30Útraty domácností dále rostou, maloobchod ale v červnu zaostal za očekáváním
    9:43Inflace v červenci lehce zrychlila. Potraviny inflaci brzdí, služby ji tlačí vzhůru
    9:14Bezvavlasy potvrzuje celoroční výhled a vstoupí do Rakouska a Německa
    9:01Rozbřesk: České úspory na evropském vrcholu. Brzda růstu, nebo jeho budoucí motor?
    8:54AMD zklamalo výhledem, SpaceX vyděsila cenovkou za AI. Naopak optimismus podporují naděje na otevření Hormuzu  
    6:06Fed mlčí, trh utahuje podmínky. Nejistota zdražuje kapitál pro firmy i spotřebitele  
    04.08.2026
    17:02Definitivní proražení stoletého trendu?
    15:20Spotify ve duhém kvartále neoslnilo. Slabší výhled tlačí akcie o 4 % níže
    14:34McDonald's zvýšil zisk, Američané ale ztrácejí chuť utrácet
    13:52Palantir zasadil medvědům těžkou ránu. Své tržby meziročně téměř zdvojnásobil  
    12:35Lufthansa zhoršila výhled a akcie prudce padají. Náklady na palivo začínají tvrdě dopadat na aerolinky
    11:46Techy fungují, ropa moc nezlobí a výsledky trhům svědčí  
    10:50Evropské akcie těží z nečekaně silných výsledků. A je tu prostor pro ještě další růst  
    10:35CSG posiluje výrobu munice. V Německu investuje miliardy do strategických surovin pro evropskou obranu

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    9:00CZ - CPI, y/y
    9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
    14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
    16:00USA - Index ISM ve službách