Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Obrovské IPO „pneumatikové Prady“ ukáže na moc prémiových valuačních kouzel

Obrovské IPO „pneumatikové Prady“ ukáže na moc prémiových valuačních kouzel

19.09.2017 18:12

Dnes si na úvod dovolím jednu hádanku: Jaké odvětví dodává významné součásti automobilů, které se musí téměř pravidelně měnit, a je mu pravděpodobně úplně jedno, jestli auta budou jezdit na benzín, elektřinu (v Evropě tedy hlavně na plyn), či vodík? Je mu také jedno, jestli se auto bude řídit samo, nebo bude i nadále vyžadovat řidiče. A také jde o odvětví, v němž mají společnosti většinou dost slušnou návratnost investovaného kapitálu a vysokou schopnost generovat hotovost. Pokud bych ještě dodal, že opravdu velkou hrozbou by pro tyto společnosti bylo snad jen auto létající, asi bude jasné, že hovořím o výrobcích pneumatik. Jak to s nimi vypadá po investiční stránce?

Následující obrázek podle ukazuje, že i u pneumatikářů platí jednoduchá zásada: Pokud chcete mít výjimečné zisky, musíte nabízet výjimečný produkt. Přesněji řečeno produkt, který spotřebitel za výjimečný považuje. U komoditnějších odvětví je těžké něčeho takového dosáhnout, ale Pirelli se tím odradit nedá a nabízí svým zákazníkům „Color Edition“ za téměř 7 000 dolarů, která má zákazníkovi jednoduše řečeno pomoci vyniknout:

Soustružník 

Chris Bryant na Bloomberg Gadfly poukazuje na to, že Pirelli byla před dvěma lety stažena z trhu, nyní se ale chystá na své opětovné IPO. Podle dosavadních informací by úpisová cena měla být poměrně vysoko – následující graf porovnává implikované PE s valuací obchodovaných výrobců pneumatik. Podle něj by nad Pirelli čněl jen finský Nokian, zbytek trhu se obchoduje s násobky mnohem nižšími:

Soustružník 

Bude zajímavé sledovat, jak se IPO a následné obchodování s akciemi této „pneumatikové Prady“ bude vyvíjet. Výše zmíněné ukazuje na jasnou úpisovou logiku: Prémiový produkt = prémiová valuace. Těžko ale říci, nakolik jí bude věřit i trh. Každopádně platí, že firmy z odvětví dokážou své akcionáře hezky povozit na horské dráze. Ti, které divoká jízda neodradila, si ale během delšího období většinou přišli na zajímavé zisky:

Soustružník
Zdroj: Financial Times

Obchodované firmy z odvětví určitě nejsou růstovými sázkami: Nokian dovedl až v roce 2016 zastavit pokles tržeb. Goodyear to snad dokáže letos. Bridgestone čelil v roce 2016 klesajícím tržbám a stejně na tom byl Michelin. Pirelli se možná bude investory snažit přesvědčit, že její prémiovost jí zajišťuje dobrou pozici v segmentech rostoucích – tedy zejména u SUV s neustále se zvětšujícími koly. Ale obratem se opět dostáváme k otázce, zda je tato prémiovost dost velká na to, aby valuace byla třeba ve srovnání s Michelinem dvojnásobná.

Ještě větší otázkou, až záhadou je pak pro mě valuace Nokianu. V principu se totiž vysoké PE dá ospravedlnit jen vysokým očekávaným růstem, či nižším rizikem (relativně ke konkurenci). Ani jedním se ale Nokian alespoň při zběžném pohledu chlubit nemůže. Ano, jde o firmu s relativně silným tokem hotovosti a vysokými návratnostmi investovaného kapitálu, ale tím není ani zdaleka jediná. Vysvětlení by snad mohlo spočívat v nízkém poměru zisků a cash flow (firma vydělává více, než se podle zisků zdá). Nicméně i tak se může ukázat, že akcií s největší valuační odvahou nebyla (v potenciálním největším letošním IPO v Evropě) černá Prada, ale pneumatikárna z města Nokia.

 

Čtěte více:

Konec září ukáže, zda jsme nevytvořili obrovskou past zdánlivého bezpečného přístavu
08.09.2017 12:34
Paul Krugman varuje před tím, že přicházející motanice kolem zvyšování...
Bolestivý měnový mír, dvě divoké karty a eurodolar za 12 měsíců
11.09.2017 20:17
Indexy ekonomického překvapení CESI, které dává dohromady Citi, nyní ...
Nejtrestanější akcie na trhu a dlouhá sága boje sportovních gigantů
12.09.2017 11:54
Adolf Dassler, přezdívaný Adi, může být považován za zakladatele jedno...
Jedna hloupá otázka: Na co budou vlastně jezdit miliony elektromobilů?
13.09.2017 18:41
Tak se stále více zdá, že o osudu elektromobility nebude rozhodovat sp...
Ještě hloupější otázka: Co budeme vlastně dělat v samořízených autech?
14.09.2017 18:07
Morgan Stanley přišel s investiční tezí, která si minimálně za kreati...
Potřebujeme Newtonovu, Einsteinovu, či kvantovou ekonomii?
15.09.2017 18:12
Kniha „Einstein - Jeho život a vesmír“ od Waltera Isaacsona je pozoru...
Je možné, že by se trhy a ekonomika vracely do Velkého uklidnění?
18.09.2017 19:51
Pokud trochu poodstoupíme od týdenních, měsíčních, či čtvrtletních čís...

Váš názor
 •  
  20.09.2017 10:41

  Nokian Tyres je takový černý kůň stojící v pozadí. Kvalitativně stojí hned za Michelin a Continental a přitom je cenově výhodnější. Do hor jsou snad úplně nejlepší, ale to už se za poslední roky v ČR moc nevyužije. Každopádně já je používám od doby co vstoupily ny český trh a jsem spokojen. Čínským Pirelli moc nevěřím, jít do IPA asi nemá moc cenu, to už je asi výhodnější koupit akcie Michelin, GoodYear nebo Continental...
  qwer
  •  
   20.09.2017 10:45

   I když koukám na P/E dle dat z Patrie a Michelin má 12,6, Continental 15,6 a GY 7,1. Tak nevím, kde se berou taková data v tabulce. Někde bude asi chyba...
   qwer
 • smart TPMS
  19.09.2017 18:41

  tahle firma bude mit takovy pribeh ze me bude fakt tesit .. IoT integrovane v pneu aneb smart tires bude story ktera ovladne a znasobi zisky na 20 let dopredu
  eple
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university