Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MF chce zrušit superhrubou mzdu a zavést dvě sazby daně od 2019

MF chce zrušit superhrubou mzdu a zavést dvě sazby daně od 2019

05.02.2018 15:25
Autor: ČTK

Se zrušením superhurbé mzdy a zavedením sazeb daně z příjmů fyzických osob 19 a 24 procent počítá ministerstvo financí od ledna příštího roku. Vyplývá to z návrhu zákona, kterým se mění některé zákony v oblasti daní od roku 2019. Materiál poslalo MF k připomínkovému řízení, vyplývá z internetových stránek vlády. Další změny se týkají například odpočtů DPH u veřejnoprávních médií nebo zdanění zahřívaného tabáku.

Dnes je u daně z příjmu fyzických osob zavedena superhrubá mzda a 15procentní daň. Superhrubá mzda vyčísluje základní hrubou mzdu zaměstnance zvýšenou o pojistné na zdravotním a sociálním pojištění placené zaměstnavatelem. Lidé s příjmem nad zhruba 1,2 milionu ročně kromě toho odvádějí sedmiprocentní solidární přirážku k dani z příjmů,

Materiál obsahuje změny i u zákona o dani z hazardních her, zákona o Finanční správě ČR, zákona o dani z přidané hodnoty (DPH), zákona o spotřebních daních nebo daňového řádu. "Zařazením těchto změn do jednoho právního předpisu se pro daňové subjekty zvyšuje přehlednost, neboť nejsou prováděny řadou samostatných zákonů, ale jsou obsaženy v návrhu jednoho právního předpisu," uvedlo MF.

Vláda v programovém prohlášení navrhla zrušení superhrubé mzdy a nahrazení jí daní z příjmu fyzických osob 19 procent. Solidární zvýšení daně chce zachovat zavedením 24procentní sazby z hrubé mzdy. Podle odborníků oslovených ČTK změny nechají daňové zatížení prakticky na současné úrovni.

"Tato změna je změnou pouze 'na oko'. Nynější efektivní zdanění zaměstnanců s příjmy nedosahujícími limitů pro uplatnění solidárního zvýšení daně činí 20,1 procenta, jejich reálné zdanění se tak sníží pouze o 1,1 procenta. U fyzických osob majících jiné druhy příjmů než příjmy ze zaměstnání pak zdanění kvůli zvýšení sazby daně vzroste," uvedla již dříve daňová poradkyně ve společnosti Mazars Gabriela Ivanco.

V případě novely zákona o daních z příjmu MF navrhuje zavést požadavky EU ohledně pravidel proti praktikám vyhýbání se daňovým povinnostem.

V oblasti DPH materiál v rámci tzv. řádné novely zákona navrhuje kvůli neslučitelnosti s právem EU zrušit loni zavedené opatření, podle kterého veřejnoprávní Česká televize a Český rozhlas v současnosti mohou uplatňovat nárok na odpočet DPH za pořízené zboží nebo služby ve stejném rozsahu, jako ho mohou uplatňovat komerční rozhlasové a televizní stanice. Dále MF do novely promítlo požadavky EU ohledně uplatňování DPH v případě poukazů a přeshraničního poskytování digitálních služeb.

V zákoně o spotřebních daních MF navrhuje zavést daň ze zahřívaných tabákových výrobků. Týká se to například výrobků iQOS od společnosti Philip Morris, ve kterých se na rozdíl od cigaret tabák jen zahřívá. "Úprava zdanění zahřívaných tabákových výrobků vychází ze stávající úpravy zákona o spotřebních daních týkající se ´tradičních´ tabákových výrobků," uvedlo MF.

Novela zákona o dani z hazardních her, kterou materiál rovněž obsahuje, se snaží zjednodušit a zefektivnit správu daně. Například prostřednictvím změny způsobu, jakým se v základu daně zohledňují vrácené vklady tak, aby bylo méně často nutné podávat dodatečná daňová přiznání. Nově by podle materiálu měl tuto daň spravovat Specializovaný finanční úřad, což obsahuje návrh novely zákona o Finanční správě ČR.


Čtěte více:

Nízká volatilita prý může odstartovat korekci. Proč?
05.02.2018 11:15
Když je kolísavost na trzích nízká, znamená to, že cena akcií jsou už ...
Co skutečně tlačí dolar dolů?
05.02.2018 13:31
I když na kurz dolaru nedávno dolehly komentáře amerického ministra fi...
Dolaru se na úvod týdne příliš nedaří, přestože na trzích dál rezonují obavy z Fedu
05.02.2018 10:14
Překvapivé zrychlení amerických mezd dolaru v první chvíli přineslo s...
Podniky v eurozóně jsou v nejlepší kondici za téměř 12 let
05.02.2018 11:26
Podniky v eurozóně zahájily letošní rok rychlejším zvyšováním aktivity...

Váš názor
 •  
  05.02.2018 20:41

  kurna to bylo kecu o nezvedani dani....jeste dnes Babiš na Fejsu piše,ze chce,aby dane platili vsichni,ale nižší....a ten samej den navrhuje zvednout dan z prijmu z 15% na 19%...kurna a ja ty srágory volil....,ale uz nikdy vice!!!
  Vata
 • Divi
  05.02.2018 19:18

  To znamená také daně z divi a z úroků a podobně taky 19% místo 15%, a ještě aby jsme byli rádi? Jako... zjednodušení je fajn, beru všemi deseti, ale to, že zaměstnanci jsou na tom šul-nul je mi u všech těch neslušných částí. Superhrubou mzdu jsem vždy vnímal, jako "Tak když jsme slíbili, že nezvedneme daně, tak aspoň odtěd se to bude počítat z x-násobku příjmů- Ale slib jsme dodrželi, na ovčane žer!", ale zvedání daní je lepší jen maličko. Nicméně pořád nenávidím víc, když se člověk musí hodiny a dny dumat nad papíry jen aby se líp ukrylo braní peněz z kapes než otevřené braní peněz, proto trochu lepší. :)
  TomLak
 • Věří ještě někdo ?
  05.02.2018 16:39

  z těch zoufalců anoistů ? kde je snižování daní, kde jsou řeči o zrušení zdanění dividen, jen kecy kecy a zase kecy a odrbání lidí a firem o 250mld ročně navíc :o(
  Mike
  • Re: Věří ještě někdo ?
   05.02.2018 16:45

   Cus jak jsi dosel k tomu cislu? To je ranec jak c*p..o))
   el mrcoch
   • el
    05.02.2018 16:56

    čus se to nezdá co :o) příjmy než začal dělat MF 1090 a na letošek už je plán 1320 a že seberou víc i díky růstu ekonomiky je skoro jistota, tak si tak říkám, kde je to zlepšení služeb státu o 25% ???
    Mike
    • Re: el
     05.02.2018 17:11

     O)) ve správných kapsách přece...ale na daních o tolik více nevyberou...
     el mrcoch
     • el - zvýšení daní
      05.02.2018 18:42

      je je super, že obyčejní človíčci a menší firmy cálují a cálují dotačnímu šmejdu stále více a nejni to o EU dotacích ale o těch místních např. do zemědělství a potravinářství, no a ted rovnou zvednou daně, ale hlavně potichu jsem zvědav jak budou čučet Ti co něco pronajímají až místo 15% budou platit 19% a spousta těch rourínů tvrdila že nesoudruh a negaent je pravice :o(
      Mike
Aktuální komentáře
27.02.2020
22:02Americké trhy krvácejí i nadále
17:26Jak se vyhnout investičnímu barbarství
17:15Americké i evropské akcie v korekci, ropa padá, výnosy na dně. Trhy panikaří kvůli viru
16:16Kometa Virgin Galactic (-24 %) si přišlápla ocas
15:50Best Buy předvedl silné výsledky, bojí se ale dopadu koronaviru
15:23Proč má pořád Španělsko jednu z nejvyšších nezaměstnaností na světě?
15:12Ekonomika USA ve čtvrtém čtvrtletí udržela růst 2,1 procenta
13:58Tíživá kauza Roundup: Bayer bude možná muset prodat část majetku
12:53Prognóza Patrie: Růst Erste pouze vlažný, banka ale zůstane atraktivní  
11:09Georgieva: Dnešní propojený svět je méně bezpečný
10:43Na trhu START se bude obchodovat denně
9:31Pivovaru AB InBev klesl zisk, potíže s koronavirem ho dál sníží
9:23Microsoft varuje před dopady koronaviru na prodej počítačů
9:14Rozbřesk: Trhy se zatím nedokáží vzpamatovat z korona-šoku
8:57Futures slibují další ranní rudou lázeň, případy nově nakažených koronavirem poprvé vyšší mimo Čínu než v Číně  
8:20Akcionáři CETV dnes schválili prodej firmy do rukou PPF. Ta se ohradila proti ataku amerického senátora Rubia
5:55Artus: Co drží poptávku v USA a proč vlastně držet dluhopisy s minimálním výnosem?
26.02.2020
22:03Wall Street zůstává pod tlakem prodejců. Netflix +5,3%
17:35Po dvaceti letech velký obrat?
16:32Americké akcie si dělají pauzu po pěti dnech ztrát, Evropu pesimismus ještě neopouští

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university