Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nízká volatilita prý může odstartovat korekci. Proč?

Nízká volatilita prý může odstartovat korekci. Proč?

05.02.2018 11:15
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Když je kolísavost na trzích nízká, znamená to, že cena akcií jsou už nějakou dobu stabilní. Důvod k obavám? Pro některé investory ano. Nízkou volatilitu si totiž vysvětlují jako výhrůžné znamení, že akcie by mohly projít náhlou korekcí.

„Domnívám se, že nízká kolísavost je výsledkem obrovitých injekcí likvidity, které trhům po mnoho let poskytovaly centrální banky,“ domnívá se podle CNBC Francesco Filla, generální ředitel Fasanara Capital.

Jak se to stalo? Centrální banky začaly po finanční krizi z roku 2008 nakupovat obrovské množství státních dluhopisů. Banky tehdy kolabovaly, úroveň zadlužení firem i jednotlivců byla vysoká a banky tím chtěly zajistit, že na trzích bude dost likvidity. Injektáž podvyživeného trhu trvala deset let a investoři si za tu dobu zvykli na to, že centrální banky drží nad finančním systémem ochrannou ruku. A už se tolik nebojí více riskovat.

Proč je ale podle některých problém v nízké volatilitě? Podle Filly je pro tuto situaci charakteristické usínání na vavřínech, nadměrné riskování, nepřiměřené páky a obecně velká korelace napříč investičními strategiemi. „Stabilita destabilizuje,“ půjčuje si Filla slova Hymana Minskyho, amerického ekonoma, který se ve svém výzkumu zaměřil na nestabilitu a finanční krize. Podle jedné z Minského tezí je stabilita v zásadě vnitřně nestabilní, přičemž jako jeden z důvodů zmiňoval firemní investice a zdroje jejich financování.

Jedním z nejznámějších indikátorů kolísavosti je VIX, který ukazuje, jaká jsou očekávání výkyvů pro příštích 30 dní. Minulý týden ve středu skončil tento ukazatel na pětiměsíčním maximu, zatímco se americké akciové indexy vydaly na jih a růst výnosů na dluhopisových trzích přiblížil 3 procentům. To vše vyvolává obavy z případné korekce. 

0 

Pokles na Wall Street přitom nastal minulý týden ve čtyřech seancích. V pátek zažila Wall Street nejhorší den od září 2016 a dnešní výprodej akcií a státních dluhopisů v Asii se přenesl i do evropského obchodování.  Podle banky JPMorgan je na vině spíše opožděná korekce než reakce na obavy z rostoucí inflace.

 

Hlavní ekonom společnosti Tressis Daniel Lacalle míní, že prudké pohyby na trzích může způsobit i nepatrná změna volatility, jak jsme mohli pozorovat už minulý týden. Podle Lothara Mentela z Tatton Investment Management ale jedna vlaštovka jaro – v tomto případě korekci – nedělá. O tom, že trhy každou chvíli klesnou, se podle něj hovoří hodně. Ekonomické vyhlídky jsou ale v současnosti poměrně stabilní. „To nejhorší, co nyní vidíme na obzoru, je zpomalování samotného růstu, spíše než že by růst obrátil do záporu,“ uvedl také podle CNBC.

Zdroj: CNBC, CBOE, The Economist, FT

 
 
 
 
 

Čtěte více:

Na Wall Street vzrostla volatilita
09.11.2017 22:02
Americké trhy ve čtvrtek oslabily při výrazném nárůstu volatility. Výb...
Marek Trúchly: Německý DAX - období supernízké volatility přerušeno (video)
10.11.2017 16:45
Německý akciový index DAX ztrácel ve čtvrtek 9. listopadu poprvé od l...
Volatilita Bitcoinu se zvětšuje, během dvou dnů zaznamenal 4x změnu o více než 10 %
30.11.2017 12:07
Kryptoměna Bitcoin včera zažívala další rally, tentokrát na čerstvou m...
Investiční výhled Patria na 2018: Měnová reforma v USA, akcie a volatilita. Co z toho poroste?
24.12.2017 12:54
Západní trhy se během uplynulých měsíců dostaly na hranu. Ceny táhly v...

Váš názor
  • růstová
    05.02.2018 11:36

    fáze na akc, trzích bez výkyvů (volatility) zajistí max. 5-8 % růst (roste-li ekonomika) výnosů. To je pro žraloky málo a trh proto rozhoupou. Amatěři (retail) chudnou, loupeživí profíci bohatnou, a pár drobných jednotlivců si trochu pomůže. Stačí na to mít trochu štěstí, mít peníze a ve správný čas vložit je na správné místo a nebýt nenajedený. Kumšt je rozlišit volatilitu od bublinovitých korekcí.
    lime
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data