Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rok 2018 a diamanty: Ceny i zájem na vzestupu

Rok 2018 a diamanty: Ceny i zájem na vzestupu

15.02.2018 10:29
Autor: Redakce, Patria.cz

Jaký bude rok 2018 pro diamanty? Naznačil to prestižní veletrh Israel Diamond Week 2018, který se uskutečnil v úvodu února v Izraeli. Poptávku po přírodních diamantech takřka nedokázal obsloužit. Výhled Gem & Jewellery Export Promotion Council (GJEPC) předpovídá, že například export šperků a drahých kamenů z Indie letos naroste v řádu desítek procent díky zájmu na trzích v Evropě i USA. „Investicím nahrává také aktuálně příznivý kurz amerického dolaru, ve kterém jsou diamanty dominantně obchodovány,“ říká pro Patria.cz Václav Vaněk z tuzemské VVDiamonds.cz, která je sama členem izraelské diamantové burzy. Index RAPI za poslední měsíc ukazuje na růst ceny diamantů napříč různými kategoriemi i o více jak 6 procent.

International Israel Diamond Week 2018

O aktuální situaci na trhu diamantů mnohé napověděla tradiční výstava diamantů, která se ve dnech 5. až 7. února odehrála na izraelské burze, prestižní International Israel Diamond Week 2018. Vysokou poptávku po přírodních diamantech všech velikostí a kvalit jen stěží aktuální nabídka obsluhuje, což má za následek značné posílení prodejních cen. Účast na výstavě byla viditelně větší než v předchozích letech. 

001

Při této příležitosti uzavřela izraelská diamantová burza spolupráci s čínským maloobchodním obrem Alibaba. Izraelský ministr hospodářství Eli Cohen na podporu národního diamantového průmyslu potvrdil státní příspěvek v objemu 286,6 milionu amerických dolarů

Těžař Alrosa hlásí strmý nárůst prodejů

Prodeje surových diamantů, vytěžených společností Alrosa, v lednu letošního roku vzrostly o 38 procent na finanční objem 504,5 milionu amerických dolarů. Nárůst byl způsoben zejména silnou vánoční sezonou napříč sortimentem diamantů. 

„Pozorujeme skutečně silnou poptávku po celém sortimentu našich diamantů. Podporují ji pozitivní trendy na hlavních trzích, zejména dobré výsledky maloobchodníků v roce 2017 včetně Vánoc a rostoucí ceny broušených diamantů v lednu letošního roku,“ komentoval vývoj na trhu Yury Okoemov, zástupce CEO Alrosy.

GJEPC předpovídá růst o desítky procent 

Pramod Agrawal, nově zvolený předseda Gem & Jewellery Export Promotion Council (GJEPC), předpověděl, že v roce 2018 export šperků a drahých kamenů z Indie naroste v řádu desítek procent. Vysoká kvalita indické výroby a pozitivní nálada na trzích v USA i Evropě budou hlavními faktory, které budou za růstem stát, řekl Agrawal v rámci další prestižní akce v diamantovém byznysu Signature India International Jewellery Show (IIJS) v Bombaji. IIJS, která proběhla od 9. do 12. února, odrážela pozitivní sentiment poptávkou i rekordní účastí 11 tisíc zájemců o byznys.

002

GJEPC podle Pramoda Agrawala plánuje zahájit marketingovou kampaň na trzích, které v předchozích letech pro diamanty nebyly příliš silné. Těmi byly trhy ve východní Evropě, Africe či Latinské Americe. Podporu trh diamantů dostane podle Agrawala také ze strany fiskální politiky, konkrétně snížení daně na zboží a služby z 3 procent na 0,25 procenta, což dle něj bude mít bezpochyby za následek nárůst poptávky na domácím trhu. 

Ceny diamantů jsou na vzestupu

Dle indexu RAPI, který zahrnuje 25 typů kvalit diamantů (D-H/IF-VS2), rostou od počátku roku ceny diamantů nemalým tempem. Za poslední měsíc (11. ledna – 11. února 2018) dosahuje nárůst v kategorii 0.30ct diamanty 6,15 %, 0.50ct diamanty 2,44 % a 1.00ct diamanty 1,84 %. Uvedený index je navíc podpořen nárůstem Rapaportu, což je mezinárodně uznávaný velkoobchodní ceník diamantů. Ten dne 2. února v určitých kategoriích zaznamenal nárůst i o více než 7 %.

Václav Vaněk z tuzemské VVDiamonds.cz očekává pokračující dopad poptávky po diamantech na situaci na trhu a současnou dobu považuje za výhodnou pro rozšíření investičního portfolia o investiční diamanty či navýšení pozic v komoditě.  „Investování navíc nahrává i aktuální příznivý kurz amerického dolaru, ve kterém jsou diamanty obchodovány,“ řekl pro Patria.cz Vaněk za VVDiamonds.cz, která se soustředí na nabídku investičních diamantů na míru.

 

Čtěte více:

Perly týdne: Přichází medvěd na akcie, býk na komodity a metro do Brna
10.11.2017 17:24
Stále větší počet investorů se vrací na komoditní trhy. V USA opět ros...
Centrální banky drží pětinu zlata, které bylo vytěženo
20.12.2017 8:01
Centrální banky zůstávají největšími držiteli zlata na světě. Ve svýc...
Rozbřesk: Komodity v minulém roce nepřesvědčily, co rok 2018?
09.01.2018 9:15
Komoditní trh se v roce 2017 rozhodně nenudil, ovšem i přes mocný fini...
Čtyři přátelské trendy roku 2018 pro zlato
17.01.2018 18:57
Globální hospodářský růst, štíhlejší rozvahy centrálních bank, transpa...
WGC: Poptávka po zlatu loni klesla nejníže za osm let
06.02.2018 9:46
Celosvětová poptávka po zlatu v loňském roce klesla o sedm procent na ...
Rio Tinto vytěžilo z rostoucích cen komodit
07.02.2018 17:07
Australský těžař Rio Tinto se v předešlém roce vezl na vlně rostoucích...

Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
14:30USA - PPI, m/m