Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Turecký prezident Erdogan chce větší vládu nad ekonomikou

Turecký prezident Erdogan chce větší vládu nad ekonomikou

15.05.2018 10:32
Autor: Redakce, Patria.cz

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan řekl, že po prezidentských volbách příští měsíc chce získat větší kontrolu nad ekonomikou. Centrální banka by měla přestat brát jeho slova na lehkou váhu a začít podle toho jednat. Jeho komentáře dotlačily oslabenou tureckou liru na nové minimum 4,3990 na páru s dolarem. Letošní ztráty tak činí 13 %.

V rozhovoru pro Bloomberg Television Erdogan řekl, že centrální banka je sice nezávislá, ale až se dokončí přesun na prezidentský systém, už nebude moct dál ignorovat signály hlavy státu. „Jako nezpochybnitelná hlava státu převezmu zodpovědnost, co se týče nutných kroků a rozhodnutí, která se musí v těchto záležitostech učinit,“ řekl v rozhovoru během návštěvy Velké Británie.

Turecko vypsalo na 24. června předčasné prezidentské a parlamentní volby. Podle průzkumů je nejsilnějším kandidátem na vítěze právě Erdogan. Turci přesun na prezidentský systém jasně podpořili loni v referendu. Změna by měla proběhnout po červnových volbách.

Erdogan řekl, že občané budou za jakékoliv problémy plynoucí z měnové politiky vinit prezidenta. „Budou je připisovat prezidentovi. A protože se na to budou ptát prezidenta, musíme přijít s obrazem prezidenta, který je činný v měnové politice,“ řekl Erdogan. „To může být pro některé nepohodlné. Ale musíme to udělat. Protože ti, co vládnou státu, jsou ti, kteří se zodpovídají občanům,“ dodal.

Erdogan podporuje nižší náklady na půjčky, aby podpořil ekonomiku. Vysoké úrokové sazby ostře kritizuje. V pátek je nazval „matkou a otcem všeho zla“. V rozhovoru svůj názor, že vysoké úrokové sazby způsobují inflaci, zopakoval. „Úroková míra je příčinou a inflace důsledkem. Čím nižší jsou úrokové sazby, tím nižší bude inflace,“ vysvětlil svůj názor Erdogan.

Dále je Erdogan přesvědčený, že Mehmet Hakan Atilla, šéf Halkbank, jenž byl americkým soudem shledán vinným za to, že pomáhal Íránu obejít americké sankce, je nevinný a Turecko chce jeho zproštění vinny. „Pokud Hakana Atillu uznají jako zločince, pak to bude téměř jako byste označili Tureckou republiku za zločince,“ řekl.

Zdroj: Reuters

 

Čtěte více:

Proč Německo vítá migranty s otevřenou náručí? Protože v minulosti se mu to vyplatilo
04.04.2018 15:29
Německo je vůči přijímání imigrantů jednou z nejotevřenějších evropský...
Fidelity: Jaký bude dopad předčasných voleb v Turecku na tamní investiční příležitosti?
22.04.2018 15:52
Turecký prezident Erdogan tento týden oznámil předčasné prezidentské a...

Váš názor
  • Bláboly
    15.05.2018 11:20

    Každý student druhého ročníku obchodní akademie ví, že nominální úroková míra je výsledkem inflace a ne naopak. jestliže občan viní prezidenta z inflace, je občan blbý a je třeba ho poučit, ne vytvořit venezuelský systém.
    Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Puma SE (09/19 Q3)
Royal Bank of Scotland Group PLC (09/19 Q3)
7:00Nokia Oyj (09/19 Q3)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m