Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Evropu rozčílila americká neomalenost. Ale proč tak najednou?

Víkendář: Evropu rozčílila americká neomalenost. Ale proč tak najednou?

9.6.2018 7:43
Autor: Redakce, Patria.cz

Politici v EU jsou podle The American Conservative pobouřeni komentáři amerického velvyslance v Německu Richarda Grenella. Ten v rozhovoru pro Breitbart News chválil vzestup konzervativních stran v Evropě a řekl, že chce pomáhat vůdcům pravicových stran. Evropští politici reagovali rychle a mimo jiné tvrdí, že Grenell se nepřípustně míchá do evropské politiky a snaží se ovlivnit volby. The American Conservative ale dává celé věci trochu širší perspektivu.

Člen Evropského parlamentu Guy Verhofstadt v reakci na velvyslancova slova uvedl, že Evropa se musí bránit proti Trumpovi a Spojené státy musí „respektovat naši suverenitu“. Německý sociální demokrat Lars Klingbeil zase na Twitteru Grenellovi radil, že jeho prací není míchat se do politiky země, ve které je hostem. Martin Schulz zase hovořil o tom, že velvyslanec je „ultrapravicovým koloniálním úředníkem“. A kritické hlasy zaznívají i z USA. The American Conservative k tomu tvrdí, že mezi evropskými politiky je rozšířen názor, že Donald Trump se snaží ovlivňovat evropskou politickou scénu podobně jako Vladimir Putin.

„Grenellova slova nejsou určitě dobrou diplomacií a velvyslanec musí ke své práci přistupovat s určitou opatrností. Nicméně je faktem, že řada zemí v Evropě již konzervativní vládu má a proti podobným komentářům tak jistě protestovat nebudou. Jedná se o Rakousko, Polsko, Maďarsko či Dánsko. Rozezleni jsou jen ti, kteří považují posilování konzervativců za nevítaný jev,“ píše The American Conservative. A dodává, že americká vláda sama sebe prezentuje tak, že je zaměřená proti tradičním elitám. Není tudíž divu, že Trumpovi lidé chtějí podobně smýšlející strany podpořit i jinde. Je směšné domnívat se, že by americká vláda darovala peníze stranám, jako je německá AfD či třeba straně Marine Le Penové. Jde jednoznačně o podporu morální.

Nejdůležitější na celé věci je ovšem to, že nejde zdaleka o první případ, kdy se americká vláda míchá do evropských věcí. Ti samí lidé, kteří nyní hlasitě protestují, byli pozoruhodně nevšímaví, když prezident Obama v dubnu 2016 komentoval referendum o brexitu. Nejen, že se postavil proti odchodu Velké Británie z EU, ale dal jasně najevo, že pokud k němu dojde, obchodní dohoda mezi USA a Británií nebude v dohledné době uzavřena. Podle The American Conservative šlo o jasnou politickou hrozbu těm, kteří prosazovali brexit. Obama pak ještě napsal článek pro Daily Telegraph, kde tvrdil, že EU nesnižuje vliv Británie ve světě, ale naopak jej zvyšuje. Ať již to je pravda nebo ne, tehdy žádné hlasy proti americkému ovlivňování evropské politiky nezaznívaly.

Grenell na protesty reagoval s tím, že jej jen utvrdily v názoru na globální politickou elitu a její bublinu, která je „ohrožena lidmi jako Donald Trump“. Pro byrokratické eurodiplomaty jde o šok, a toho chtěl Grenell dosáhnout. Jeho pohled je ale podle The American Conservative mylný. V Evropě totiž již znatelně roste popularita řady konzervativních stran a pokud by diplomat podpořil ty, které „generují intenzivní kontroverzi“, znepřátelil by si řadu tradičních konzervativců. 

„Reakce evropských politiků je pokrytecká. A Grenell by zase měl pochopit, že existuje rozdíl mezi velvyslancem a komentátorem na Fox News. A hlavně by měl nejdříve dobře porozumět evropské politické scéně, nebo by se mohlo stát, že poskytne podporu, které bude později litovat,“ uzavírá The American Conservative.

Zdroj: The American Conservative


 

Čtěte více:

Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
26.5.2018 10:13
Bývalý německý ministr zahraničních věcí Joschka Fischer hovořil v roz...
Víkendář: Putinovo Rusko z první ruky
27.5.2018 10:10
„Na podzim roku 2012 už bylo zřejmé, že jsem ze mně neznámých důvodů s...
Populisté vládu v Itálii nesestaví, prezident odmítl euroskeptika
28.5.2018 8:33
Designovaný italský premiér Giuseppe Conte se o víkendu vzdal jmenován...
Bude Španělsko dalším zdrojem chaosu pro trhy?
31.5.2018 14:47
Španělsko je další zemí, která bude zkoušet odolnost jižní Evropy. Ten...
Víkendář: Co ukazuje cesta po Iránu o skutečných důsledcích americké politiky
3.6.2018 9:24
„Právě jsem se vrátil z osmidenní cesty do Íránu. Předtím, než jsem do...
Mýtus stárnoucí společnosti
4.6.2018 6:36
Ekonomové již dlouho varují, že stárnoucí obyvatelstvo industriálních ...

Váš názor
 • Evropu rozčílila americká neomalenost.
  11.6.2018 21:57

  No co si to jen ti Americani dovolujou. zatimco anexe Krymu Rusaky se povazuje za normal a nikdo se nad tim ani nepozastavi ani se uz nezmini. Proc ten dvoji metr, Eh ?
  ..
 • hlídejte si kapsy už je tu zas demokrat
  11.6.2018 17:02

  Ten co odjakživa přes den lhal a v noci krad...
  Danny
  • Re: hlídejte si kapsy už je tu zas demokrat
   11.6.2018 17:20

   My, občanští demokraté jsme měli na zlodějinu potmě dobrý recept. Žárovkou otočíš a bude tma, víš přece jak ta hra končívá...….
   občanský demokrat
 •  
  9.6.2018 19:55

  Autor článku tak trochu plete hrušky s jablky. Je naprosto normální, že představitel jedné země komentuje vývoj v druhé zemi. Problematické je to u velvyslance, který je považován spíše za diplomata - státního úředníka vysílající země. Ten by se neměl přímo do politiky hostitelské země míchat, byť se toleruje, pokud reprezentuje postoj své země k jednotlivým problémům. Ale tento postoj má být obecný hodnotový, nikoli mocensky stranický !!!
  QEntity
 • Neomarxističtí pokrytci
  9.6.2018 8:22

  Na jedné straně jsou evropské elity pobouřeny negativní kritikou své politiky americkým velvyslancem, na druhé straně ty samé elity aktivně podporují americký válečný vývoz demokracie do celého světa bez jakéhokoli mezinárodního mandátu Rady bezpečnosti OSN. Libye, Irák, Sýrie,....tam mohou USA klidně i likvidovat celé národy a jejich obyvatele, ale neomarxistická proimigrantská evropská elita je pro stejné USA nedotknutelná a běda ji negativně kritizovat byť, pouze slovně. Opět tak můžeme vidět v přímém přenosu pokrytecké přátelství současného Západu.
  demokrat
  • pokrytec
   9.6.2018 16:10

   Když už se neustále ukájíš pastováním cizíích názoru vlastního mozku nemaje a tipě otrocky používáš termány, kterým nerozumíš, tak si proboha aspoń nastuudj, co to je neomarxista. Chudáci děti, které učíš nenávisti k jiným národům
   Velkamedvědice
   • Co je neomarxismus?
    10.6.2018 12:08

    Pro neomarxisty, nazývané logicky též kulturní marxisty, nestojí žádná věc výše, jako zničení rodiny, kterou pohrdají jako diktaturou a inkubátorem sexismu a sociální nespravedlnosti. Frankfurtská škola vyvinula ideologií kulturního marxismu, je jimž cílem je rozdrtit všechny zdroje soudržnosti v Západní společnosti: náboženství, rodinu, národ, rasu a kulturu. Podle této ideologie trpí všichni Evropané, kteří se ztotožňují s náboženstvím, rodinou, národem a rasou, psychickou poruchou. https://www.eurabia.cz/Articles/30930-co-to-je-neomarxismus-sokujici-fakta-o-proniknuti-neomarxistu-do-levicovych-pravicovych-a-krestansko-demokratickych-stran-.aspx
    demokrat
    • Ještě dodám,
     10.6.2018 12:12

     že neomarxisty jsou všichni, kdo se hlásí k ideám kulturního marxismu Frankfurtské školy a antibělošské rasistické ideologie multikulturalismu.
     demokrat
     • Re: Ještě dodám,
      10.6.2018 18:42

      Ještě dodám, že si provokatér a cílem frankfurtské školy mikdy nebylo znicit rodinu. Proto to nemůžeš dolozit..jen papuškuješ tupě své vůdce ovčane
      Velkamedvědice
      •  
       10.6.2018 19:12

       Pozor, o rodině mají různé kultury různé představy.
       demokrat
       •  
        10.6.2018 20:33

        Rec byla o neomarxistech frankfurtské školy
        Velkamedvědice
        •  
         11.6.2018 6:50

         A co je s nimi? Kdy se vyskytuje slovo Marx tam to smrdí nesvobodou.
         demokrat
   • Re: pokrytec
    10.6.2018 11:40

    Děti do politiky nepleť. Na školách je nutno studovat, nikoli motat žákům hlavy politikou. Kdyby se studenti věnovali více učivu, než demonstrování v době školní výuky, nemusela by čtvrtina z nich skládat reparát maturity z matematiky. Konečně po letech zkritizovala Merkelová uprchlické kvóty. Kdyby se už před 5 roky zeptala voličů Zemana či Okamury, mohla být napřed a nekvokat celou tu dobu nesmysly o migraci.
    demokrat
    •  
     10.6.2018 17:41

     Okamžitě bych individua jako Ty vyhodil ze školství. Prej cílem neomarxistů, / ti ostatně z vychází historicky z Marxe je zničit rodinu..o)) Ty musíš být z dvojčat, jeden být tak blbý nemůže..
     Velkamedvědice
     • Co jsou zač, ti neomarxisté
      10.6.2018 17:57

      vysvětlí europoslanec Jan Keller zde http://neviditelnypes.lidovky.cz/evropa-strategie-pokojneho-ovladnuti-dxz-/p_politika.aspx?c=A180605_205202_p_politika_wag
      demokrat
      • Re: Co jsou zač, ti neomarxisté
       10.6.2018 18:59

       Bože, když už seš primitiv neschooen použít vlastní mozek, aspoň ty odkazy, za které se schováváš čti..Keller, nejen že netvrdí, že to novodobá levice vychází z odkazu frankfuurtské školy, ale dokonce pí?e, že její idee překrucuje!!!!
       Velkamedvědice
       •  
        10.6.2018 19:16

        Proč ti vadí Keller? Je to pedagog a europoslanec. Já jej s oblibou čtu.
        demokrat
        • monika
         10.6.2018 20:37

         A proč by mi měl vadit?? Nic takového nepíšu..naopak..píšu že on sâm upozornuje, ze novodoba levice prekrucuje neo n arxistcké filozofy a jejich důraz na humanismus
         Velkamedvědice
         • Re: monika
          11.6.2018 6:54

          Keller hlavně upozorňuje na současné problémy EU a varuje před multikulturalismem v souvislosti se ztrátou původních hodnot Západní civilizace.
          demokrat
       •  
        10.6.2018 19:14

        A že se Juncker klaní Marxovi ti nevadí?
        demokrat
        •  
         10.6.2018 20:37

         Mě vadí Juncker i Marx
         Velkamedvědice
         •  
          11.6.2018 7:09

          Juncker nemůže za vše. Je jeden z těch, kteří podporují centrální řízení a rozhodování, dotační systém a kulturní revoluci prosazováním politického islámu muslimskými revolucionáři. Aktivně k ní přispívá kvótami a Dublinem a přispívá tak ničení tradičních Západních hodnot Evropy (společnost prostá polygamie - tradiční rodina, křesťanství bez politického islámu, Evropa založená národech a jejich vztahu k vlastní jedinečné historii.)
          demokrat
     •  
      10.6.2018 17:51

      Myslíš, že mnohomanželství, tak jej praktikuje islámská kultura patří k tradičním hodnotám Západní rodiny? Myslíš, že nadřazenost muže nad ženou, tak jak jej praktikuje islámská kultura patří k tradičním hodnotám Západní kultury?
      demokrat
      •  
       10.6.2018 17:59

       To propagoval frankfurtská škola jo???? o)))) Bože kam si to dal duši.ta tak pči hledání kde udělali soudruzi chybu se posunula od vědeckosti k humanismu...Najdi mi učení jediného představitele frankfurtské školy, jehož cílem bylo zničit klasickou rodinu..Nevíš která bije a jen cituješ protimigrační server..JJ.terminologie mladého Klause. Kdy vyrazíte na máničky nácku?
       Velkamedvědice
       •  
        10.6.2018 18:04

        No jo. Jo po fotříkovi, tom u komanči sedí..Ochránce největších finančních podvodníků se neštítí hlásat, žepiráti jsou většá zlo než komančí....
        Velkamedvědice
        •  
         10.6.2018 18:13

         Já jsem bojovníkem za tradiční hodnoty Západu. Tedy klasická rodina jeden muž a jedna žena bez vzájemné nadřazenosti, křesťanství, vlastenectví, národní zájmy. Tak, jak to historicky funguje. Tak, jak žili naši předkové, jejichž odkaz jsme povinni předat potomkům.
         demokrat
         •  
          10.6.2018 18:44

          A kde proti tomu folozofové frankfurtské školy brojí??
          Velkamedvědice
         •  
          10.6.2018 18:40

          Ty a bojovnok?? Ty si jen plechová huba, co se boji podepsat jednim nickem
          Velkamedvědice
          •  
           11.6.2018 8:07

           obdivuji tvou trpělivost s tím magorem. Ten mi nestojí už ani za slovo. Škoda každého slova. Jestli s ním budeš pokračovat, zblbneš.
           achilles
           • Proč se ti jeví tyto myšleky zcestné?
            11.6.2018 8:38

            "Vyhovuje mně Evropa národních zemí, zbavená centralistického řízení nadnárodní entitou z Bruselu, zbavená nespravedlivých korupčních protitržních dotací z nadnárodního centra z Bruselu a prostá myšlenek zavedení politického islámu. Přeji si Evropu založenou na původních Západních hodnotách - křesťanství, rodině a kladnému vztahu k vlasti. Evropu založenou na volném pohybu osob, zboží, kapitálu a služeb." Jaká Evropa vyhovuje tobě?
            demokrat
Aktuální komentáře
18.6.2018
11:54Prabos se chystá na další START Day. Jeho akcie na RM-S posílily za týden o 8 procent
11:04Týdenní výhled: OPEC a spor USA s Čínou zahýbou s cenami ropy, důležité výsledky ohlásí FedEx a Micron  
10:58Čína útočí na americkou ropu, co odpoví Trump? Trhy začínají týden s obavami  
10:53Růst britské ekonomiky je nejslabší od roku 2009, odhaduje komora
10:31Čínská cla na americkou ropu zasáhnou obchod za miliardu měsíčně
10:13Praha se probouzí pomalu, v Evropě se daří bankám a telekomunikacím  
9:46Coworking je druhým nejhodnotnějším sektorem světa. WeWork před Airbnb či SpaceX
9:40Nad některými otázkami zápisu změn do obchodního rejstříku
9:18PEGAS NONWOVENS a.s.- oznamuje výsledky valné hromady
9:11Rozbřesk: OPEC+ rozhodne o ropě, euro dál tíží ECB. Co turecké volby?
8:53Výhrůžky USA-Čína budí obavy, evropské burzy asi otevřou poklesem  
8:28Hlupáci staví zdi, komentují čínská média americká cla
5:56Čína má v rukávu energetické eso a hodlá jej plně využít
17.6.2018
15:29Má pořádání fotbalového mistrovství ekonomický smysl?
8:38Víkendář: Elon Musk a umění vysávat vládní peníze
16.6.2018
14:31Nová technologie může odepsat elektromobily a řešit problém s emisemi
7:39Víkendář: Z Evropy se stává Trumpův otloukánek, měla by se postavit na vlastní nohy
15.6.2018
22:03Wall Street ze strachu z nových cel zakončila týden v rudé barvě
18:15Avast vstupuje do indexu pražské burzy PX. Rebalance podrobně  
18:13Investujte do HUB VENTURES. Do světového fenoménu coworkingu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y