Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak se vlastně „nefotbalové“ Rusko dostalo k pořádání šampionátu ve fotbale?

Jak se vlastně „nefotbalové“ Rusko dostalo k pořádání šampionátu ve fotbale?

14.6.2018 6:36
Autor: Redakce, Patria.cz

Christopher Steele je bývalým britským špionem, který si otevřel svou vlastní firmu v Londýně. Možná čekal, že jej čeká lukrativní práce postrádající velké vzrušení. Jeho klienty se ale stala skupina bohatých lidí a korporací podporující Anglii jako pořadatele fotbalového šampionátu konaného v roce 2018. Naposledy se totiž v této zemi fotbalových šílenců konalo mistrovství světa v roce 1966. Kandidaturu podpořila řada celebrit, Steelovým úkolem mělo být podle Kena Bensingera z New York Times poskytování informací ohledně konkurenční kandidatury Ruska.

Steele má s ruským prostředím rozsáhlé zkušenosti a podle New York Times dobře věděl, že Rusko pro dosažení podobných cílů používá všechny možné metody. „Rusko bylo na rozdíl od Anglie kandidátem s mnoha minusy. Nemá žádnou fotbalovou tradici, jeho tým se ani nekvalifikoval na mistrovství světa v roce 2010 konané v Jižní Africe. V Rusku ale hlavně nebyly žádné odpovídající stadiony a další infrastruktura. A jelikož země hostila olympijské hry v roce 2014, panovaly obavy, jak si bude moci dovolit potřebné investice. FIFA, která je švýcarskou neziskovou organizací pořádající šampionát, dospěla k názoru, že ruská nabídka je ze všech nejrizikovější. Pro většinu pozorovatelů se tak nezdálo, že by ruská kandidatura byla pro Anglii velkým konkurentem. Jenže Steele a jeho zdroje vypráví něco trochu jiného,“ píše NYTimes.

Putin byl podle informací Steela pevně rozhodnut získat šampionát pro Rusko a ukázat tím i svou moc. Dal proto dohromady skupinu lidí včetně několika oligarchů, kteří díky dohodám o dodávkách plynu, drahým darům a dalším krokům získali hlasy několika zemí. Steele tyto informace v roce 2010 poskytl svým klientům, kteří ale oplývali optimismem ohledně šancí Anglie. A kromě toho se o informace podělil i s jedním agentem FBI. FBI bylo sice ukradené, zda Anglie bude pořadatelskou zemí, nebo ne, ale snažila se o rozbití ruské mafiánské sítě, která mimo jiné zorganizovala mezinárodní finanční podvody. Mezi jejími členy byli i někteří ruští oligarchové. A z tohoto pohledu byly Steelovy informace ohledně pokusů o úplatky FIFA značně přínosné.

Následovalo rozsáhlé utajené vyšetřování ve všech koutech mezinárodního fotbalu a jeho výsledky byly zveřejněny až v roce 2015. „Nejpopulárnější hra na světě se otřásla ve svých základech, řada lidí z FIFA byla obviněna z úplatků. Její doposud nedotknutelný prezident Blatte ohlásil rezignaci,“ píše NYTimes s tím, že celkově šlo o obrovský úspěch vyšetřovatelů. Nicméně zarážející byl jeden fakt: Nikde nebylo zmiňováno Rusko.

Rusko nakonec se svou nabídkou na pořádání šampionátu vyhrálo. Když chtěla FIFA provést audit rozhodovacího procesu, ukázalo se, že počítače ruského vyjednávacího týmu jsou zničeny. Ruský fotbalový tým nedosáhl od roku 2008 žádného většího úspěchu, ale čtrnáctého června začne mistrovství světa právě on soubojem se Saúdskou Arábií. Šampionát budou po celém světě sledovat stovky milionů diváků a hodně z nich se bude ptát, proč jej ze všech možných kandidátů pořádá právě Rusko. „Šanci na získání titulu mu bude dávat jen málokdo, ale to nevadí. Svého už dosáhlo,“ uzavírá NYTimes.

Zdroj: NYTimes


 
 
 
 
 

Čtěte více:

Rusal postižený sankcemi USA požádal Kreml o podporu
25.5.2018 8:34
Ruský hliníkárenský gigant Rusal, který zasáhla poslední várka sankcí ...
Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
26.5.2018 10:13
Bývalý německý ministr zahraničních věcí Joschka Fischer hovořil v roz...
Víkendář: Putinovo Rusko z první ruky
27.5.2018 10:10
„Na podzim roku 2012 už bylo zřejmé, že jsem ze mně neznámých důvodů s...
Estonské banky
25.5.2018 17:00
Více než 13 miliard dolarů (asi 287 miliard Kč) se vypralo v letech 2...
Deutsche Welle: Německé firmy se stahují z Ruska
7.6.2018 11:59
Velké německé firmy považovaly ještě před nedávnem ruský trh za velmi ...

Váš názor
 • Jak je to možné?
  21.6.2018 7:07

  "Nefotbalové Rusko" se ocitlo mezi prvními dvěma postupujícími zeměmi ze základních skupin MS a patří tak do 16 nejlepších zemí světa. Blahopřeji také všem dalším osmifinalistům.
  demokrat
  • Re: Jak je to možné?
   21.6.2018 10:00

   Wow, být v čemkoliv i šestnáctou nebo dvanáctou zemí na světě je pro outsidra velký úspěch. Nějak slevuješ z těch svých nejlepších na světě. No možná to dotáhnou i na devátou :o)))). Většinou se oslavují jen ta první 3 místa. To bys se ale načekal tak honem oslavuj. Normální lidi oslavují až po konečných výsledcích. To by ses ale nedočkal tak oslavůj už ted' tu 16.
   Hmmm
   • Nefotbalové Rusko
    21.6.2018 10:11

    Fotbal je nejrozšířenějším sportem světa, který se hraje na všech světadílech. Konkurence nesrovnatelně větší, než např. v hokeji. Navíc to není sport, jež by měli Rusáci historicky v krvi, jako např. zmiňovaný hokej. Známý německý list Spiegel nejenže pochválil ruský národní tým, ale také se mu omluvil. "Promiň, Rusko, mýlili jsme se", zní název článku.
    demokrat
  • Re: Jak je to možné?
   21.6.2018 8:10

   Za otázkou se skrývá jednoduchá odpověď. Vůle národa. Vlastenectví dokáže s lidmi divy. Pro národ dokážou někteří z nich žrát trávu a dokonce i umírat. Takové chování je konzumu cizí. Proto nyní nevěřícně hledí s otevřenou pusou...….
   náhodný kolemjdoucí
 • Fotbalový ramadán
  15.6.2018 9:59

  Tak jsem shlédl první zápas na MS a potěšil mě i ten první výsledek. Arabáčům bylo naděleno Rusáky. Dnes nás čeká mimo jiné další zajímavý zápas, tentokrát však bez exotiky. Tak uvidíme, zdali Španělé potvrdí roli favorita.
  demokrat
  • Re: Fotbalový ramadán
   21.6.2018 10:05

   Dočkej času jako husa klasu. To neznáš ? Ale to už bude ticho po pěšině co a ty bys už neměl šanci se vykecávat. Svatá prostato.
   Maradona
   • Maradona
    21.6.2018 10:15

    Jak ruský fotbal souvisí s tvojí prostatou?
    demokrat
  • Re: Fotbalový ramadán
   18.6.2018 13:22

   Koho zajímá Rusko ve fotbale ve světě ? Jedině nějakého blba aby to trapně zase použil k propagandě jako ubožák. Bohužel ale když se dá takových ubožáků dohromady vic tak se k nim přidají další blbci a než se nadějeme máme vládu bez důvěry kde si dávají podmínky komunisti. Co jsme to za národ. I ty trenky stačilo jen vyprat a ne je pálit. Ted' se budou pořádat sbírky víček pro pana presidenta, leda že by mu Babinský koupil nové.
   anarchista
   • Fotbalový ramadán celý měsíc
    18.6.2018 14:49

    Holt někdo fandí Slovanům, jiný zase Arabům. Podle chuti každého soudruha, že ano. Protože fotbal je nejrozšířenějším sportem světa, jeho mistroství si tudíž nezaslouží sebemenší hanobení spodním prádlem, trenýrkami nevyjímaje. Naštěstí neprobíhá v ČR, nýbrž v Rusku a tak Zeman mohl beztrestně pálit obrovité trenýrky jak o čarodějnicích s přihlížením senzace chtivých novinářů. Sázkové kanceláře netrefily důvody prezidentova vystoupení a tak znovu ukázaly lidem, k čemu slouží. Další zápas Portugalsko - Španělsko byl z uměleckého hlediska jistě povedenější kousek, než již zmiňované trenýrky. Na druhé straně při jejich pálení jsem se více nasmál. Jen škoda, že čarodějnice budou znovu až příští rok. Nezbývá tedy, než se těšit na další povedené zápasy MS.
    demokrat
    • Re: Fotbalový ramadán celý měsíc
     19.6.2018 16:39

     Ale tady nejde o trenky. "...při jejich pálení jsem se více nasmál… demokrat" Ani to jsi nepochopil. Ale o styl a uroven presidenta. Ty osobne byses nejvic nasmal, kdyby si Zeman sunda svoje trenyrky a na hradnim nadvori se vyprazdni na americkou vlajku aby vsem ukazal svoje preference a svetovy nazor. Tady se mluvi o urovni nasi hlave statu. Mohl by ses pripojit a pomahat mu tlacit a pak zvedat.
     anarchista
 • A zase to Rusko
  15.6.2018 7:30

  Já si říkal, že tu nějak ubylo protiruských článků. Teď koukám na fulltextu, že ten kdo má na Patrii na starosti protiruskou propagandu, měl minulý týden dovolenou. Poslední článek byl 1.6. a nová série začala opět až 11.6. Každopádně mu ta dovča prospěla, nové články jsou oproti těm předchozím zas o level výše! :)
  MrBurnes
 • NYT & M.
  14.6.2018 15:06

  Já bych řekl, že ještě i během celého roku 2010, kdy vrcholil diplomatický souboj uchazečů o pořadatelství, řešily všechny ostatní země a jejich papaláši (nejméně právě Rusko a Katar) zcela jiné a podstatnější problémy než fotbal. Dnes ekonomika kulminuje, tehdy se doslova odvracelo zhroucení penzijních systémů a společenského řádu vůbec. Proti Rusku - Ve Španělsku to tak nějak pálilo nejvíc, Portugalci na periferii se svezli i s britskými seniory a rowdies a Nizozemci s Belgičany jakbysmet. Proti Kataru - Japonsko, Austrálie i USA řešily totéž co Západní Evropa, Korea "už měla Olympiádu". Korupce je svinstvo, ale volba tehdy měla hlavu a patu pro každého, kdo neuměl věštit z křišťálové koule. Dnes je korupce skoro totéž co terorismus - účelový pojem. Podobně lze dovodit i to, že když dokáže pořádat MS JAR a země jako Brazílie (jednou nohou v žumpě nebýt privatizací státního majetku) dokonce Olympijské hry vzápětí po MS, tak Rusko to taky zvládne. A nikdo se tam zatím nevytahuje, že i přes uvalení stále se stupňujících sankcí. Pragmaticky, co je špatného na tom, že v Rusku malinko vylepšili infrastrukturu? Až tam ten režim padne, a je to jen otázka času, proto ty sankce, proto ty ověřené no-fake news.
  M.
 • O fotbalu v Rusku mluví jeden z nejzasvěcenějších
  14.6.2018 10:21

  https://www.sport.cz/fotbal/ms2018/clanek/997229-rusove-jsou-hrdi-sampionat-bude-skvely-tvrdi-cesky-znalec-tamnich-pomeru.html#section-artcl
  demokrat
  • bude-skvely-tvrdi-cesky-znalec-tamnich-pomeru.Re: O fotbalu v Rusku mluví jeden z nejzasvěcenějších
   18.6.2018 11:01

   Tak Zeman se už montuje i do fotbalu ? No jestli se v tom fotbalu vyzná jako v pořádání brífinků a páleni trenclů tak už se těším jak to bude jeho mluvčáček nakonec zase okecávat až Putinova sborná nedosáhne ani na bramboračku.
   :o)))))
 •  
  14.6.2018 9:16

  Ježiš na kríži povedal: "Kto si bez viny , hoď kameňom". Každá veľká športová udalosť nesie podozrenie z korupcie. A keď už autor článku chce byť dôsledný, tak nech si spomenie, že FIFA upozornila , že aj usporiadanie MS vo futbale v Atlante boli spojené s korupciou.
  Petrík
 • STX
  14.6.2018 7:20

  Rozhodnutí o pořadatelství MS zafungovalo zjevně podle diskutujícího STX, kde v sousedním vlákně prosazuje myšlenku "každý podle své peněženky". A tak naduté a zhýralé oligarchy vidíme ovlivňovat nejen vrcholnou politiku, ale také sport. Pro českého fotbalového fanouška je smutné, že se do závěrečných bojů MS v Rusku neprobojovalo Česko či Slovensko. Nutno však objektivně dodat, že po zápasech v kvalifikaci, naprosto oprávněně. A tak českým vlastencům nezbývá, než držet svoje palečky alespoň jiným slovanským bratrům. Za mě to bude Polsko. Ve skupině H není tak úplně bez šancí. Tak hodně štěstí Poláci.
  demokrat
  • Re: STX
   14.6.2018 10:03

   Tak to už radši Srbsko...
   Lubomír
   • Lubomír
    14.6.2018 10:17

    Docela chápu. Tenista Djokovič je skvělý chlap a ještě lepší tenista. Jako malý kluk zažil humanitární bombardování. A podle jeho slov je vystrašený z tohoto vývozu demokracie po Americku dodnes. Jen škoda, že bomby tehdy nepadaly na hlavu také Havlovi. Snad by pro něho měly lidské životy nevinných lidí větší cenu.
    demokrat
    • Re: Lubomír
     14.6.2018 16:03

     Ty musíš poblít i ten sport Ivane
     Velkamedvědice
     •  
      14.6.2018 16:22

      Zřejmě ti vadí, že lidé vyjadřují svobodně svoje pocity. Stěžovat si můžeš tak na lampárně.
      demokrat
      • Zloděj
       15.6.2018 0:49

       Proč lżeš zbabělče a schováváš se za lidi..mluvim jen k tobě
       Velkamedvědice
       • Re: Zloděj
        15.6.2018 9:56

        Že na něj ještě vůbec plýtváš svým potenciálem a utrácíš čas. Nech ho vykecat se do prázdna... :-).
        Malý Mik
       • Re: Zloděj
        15.6.2018 9:47

        Zajímám se o ty válečné štváče, jež hromadně ničí příslušníky jiných národů válkou, bez mandátu Rady bezpečnosti OSN. Zajímám se o ty nešťastníky, jež tuto zvůli musí trpět pro pravdu a lásku někoho jiného. Ano, takých jako Djokovič, jež jim padaly bomby na hlavu jsou po světě miliony, desítky či stovky milionů. A takových, kteří je zabíjeli, mrzačili a ničili jim vlastní majetek bylo mnohem méně. A kolaborantů, jež toto lokajsky schvalovali také není mnoho. Bohužel, mezi nimi byl i prezident Havel. Kosovo nechť je příkladem. Právě pro tuto podlézavost byl tak oblíben u elit v USA. A on nepodlézal pouze jim. V mém odkazu se o jeho chování píše. Autor článku uvádí i přesné zdroje a stránky, ze kterých čerpal. Každý si muže podle libosti dohledat. Tak hezkou víkendovou zábavu. https://www.hegaion.cz/2012/10/o-mrtvych-dobre-o-zivych-zle-o-kom.html
        demokrat
        • Nech uz ten rok 68 na pokoji.
         18.6.2018 14:17

         To uz bylo hodne davno. Spise se starej jak slovensky stbak k majetku prisel .
         Filip
         • Re: Nech uz ten rok 68 na pokoji.
          18.6.2018 14:53

          Kosovo bylo bombardováno v roce 1968?
          demokrat
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Prodeje nových domů