Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak se vlastně „nefotbalové“ Rusko dostalo k pořádání šampionátu ve fotbale?

Jak se vlastně „nefotbalové“ Rusko dostalo k pořádání šampionátu ve fotbale?

14.6.2018 6:36
Autor: Redakce, Patria.cz

Christopher Steele je bývalým britským špionem, který si otevřel svou vlastní firmu v Londýně. Možná čekal, že jej čeká lukrativní práce postrádající velké vzrušení. Jeho klienty se ale stala skupina bohatých lidí a korporací podporující Anglii jako pořadatele fotbalového šampionátu konaného v roce 2018. Naposledy se totiž v této zemi fotbalových šílenců konalo mistrovství světa v roce 1966. Kandidaturu podpořila řada celebrit, Steelovým úkolem mělo být podle Kena Bensingera z New York Times poskytování informací ohledně konkurenční kandidatury Ruska.

Steele má s ruským prostředím rozsáhlé zkušenosti a podle New York Times dobře věděl, že Rusko pro dosažení podobných cílů používá všechny možné metody. „Rusko bylo na rozdíl od Anglie kandidátem s mnoha minusy. Nemá žádnou fotbalovou tradici, jeho tým se ani nekvalifikoval na mistrovství světa v roce 2010 konané v Jižní Africe. V Rusku ale hlavně nebyly žádné odpovídající stadiony a další infrastruktura. A jelikož země hostila olympijské hry v roce 2014, panovaly obavy, jak si bude moci dovolit potřebné investice. FIFA, která je švýcarskou neziskovou organizací pořádající šampionát, dospěla k názoru, že ruská nabídka je ze všech nejrizikovější. Pro většinu pozorovatelů se tak nezdálo, že by ruská kandidatura byla pro Anglii velkým konkurentem. Jenže Steele a jeho zdroje vypráví něco trochu jiného,“ píše NYTimes.

Putin byl podle informací Steela pevně rozhodnut získat šampionát pro Rusko a ukázat tím i svou moc. Dal proto dohromady skupinu lidí včetně několika oligarchů, kteří díky dohodám o dodávkách plynu, drahým darům a dalším krokům získali hlasy několika zemí. Steele tyto informace v roce 2010 poskytl svým klientům, kteří ale oplývali optimismem ohledně šancí Anglie. A kromě toho se o informace podělil i s jedním agentem FBI. FBI bylo sice ukradené, zda Anglie bude pořadatelskou zemí, nebo ne, ale snažila se o rozbití ruské mafiánské sítě, která mimo jiné zorganizovala mezinárodní finanční podvody. Mezi jejími členy byli i někteří ruští oligarchové. A z tohoto pohledu byly Steelovy informace ohledně pokusů o úplatky FIFA značně přínosné.

Následovalo rozsáhlé utajené vyšetřování ve všech koutech mezinárodního fotbalu a jeho výsledky byly zveřejněny až v roce 2015. „Nejpopulárnější hra na světě se otřásla ve svých základech, řada lidí z FIFA byla obviněna z úplatků. Její doposud nedotknutelný prezident Blatte ohlásil rezignaci,“ píše NYTimes s tím, že celkově šlo o obrovský úspěch vyšetřovatelů. Nicméně zarážející byl jeden fakt: Nikde nebylo zmiňováno Rusko.

Rusko nakonec se svou nabídkou na pořádání šampionátu vyhrálo. Když chtěla FIFA provést audit rozhodovacího procesu, ukázalo se, že počítače ruského vyjednávacího týmu jsou zničeny. Ruský fotbalový tým nedosáhl od roku 2008 žádného většího úspěchu, ale čtrnáctého června začne mistrovství světa právě on soubojem se Saúdskou Arábií. Šampionát budou po celém světě sledovat stovky milionů diváků a hodně z nich se bude ptát, proč jej ze všech možných kandidátů pořádá právě Rusko. „Šanci na získání titulu mu bude dávat jen málokdo, ale to nevadí. Svého už dosáhlo,“ uzavírá NYTimes.

Zdroj: NYTimes


 
 
 
 
 

Čtěte více:

Rusal postižený sankcemi USA požádal Kreml o podporu
25.5.2018 8:34
Ruský hliníkárenský gigant Rusal, který zasáhla poslední várka sankcí ...
Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
26.5.2018 10:13
Bývalý německý ministr zahraničních věcí Joschka Fischer hovořil v roz...
Víkendář: Putinovo Rusko z první ruky
27.5.2018 10:10
„Na podzim roku 2012 už bylo zřejmé, že jsem ze mně neznámých důvodů s...
Estonské banky
25.5.2018 17:00
Více než 13 miliard dolarů (asi 287 miliard Kč) se vypralo v letech 2...
Deutsche Welle: Německé firmy se stahují z Ruska
7.6.2018 11:59
Velké německé firmy považovaly ještě před nedávnem ruský trh za velmi ...

Váš názor
 • Fotbalový ramadán
  15.6.2018 9:59

  Tak jsem shlédl první zápas na MS a potěšil mě i ten první výsledek. Arabáčům bylo naděleno Rusáky. Dnes nás čeká mimo jiné další zajímavý zápas, tentokrát však bez exotiky. Tak uvidíme, zdali Španělé potvrdí roli favorita.
  demokrat
 • A zase to Rusko
  15.6.2018 7:30

  Já si říkal, že tu nějak ubylo protiruských článků. Teď koukám na fulltextu, že ten kdo má na Patrii na starosti protiruskou propagandu, měl minulý týden dovolenou. Poslední článek byl 1.6. a nová série začala opět až 11.6. Každopádně mu ta dovča prospěla, nové články jsou oproti těm předchozím zas o level výše! :)
  MrBurnes
 • NYT & M.
  14.6.2018 15:06

  Já bych řekl, že ještě i během celého roku 2010, kdy vrcholil diplomatický souboj uchazečů o pořadatelství, řešily všechny ostatní země a jejich papaláši (nejméně právě Rusko a Katar) zcela jiné a podstatnější problémy než fotbal. Dnes ekonomika kulminuje, tehdy se doslova odvracelo zhroucení penzijních systémů a společenského řádu vůbec. Proti Rusku - Ve Španělsku to tak nějak pálilo nejvíc, Portugalci na periferii se svezli i s britskými seniory a rowdies a Nizozemci s Belgičany jakbysmet. Proti Kataru - Japonsko, Austrálie i USA řešily totéž co Západní Evropa, Korea "už měla Olympiádu". Korupce je svinstvo, ale volba tehdy měla hlavu a patu pro každého, kdo neuměl věštit z křišťálové koule. Dnes je korupce skoro totéž co terorismus - účelový pojem. Podobně lze dovodit i to, že když dokáže pořádat MS JAR a země jako Brazílie (jednou nohou v žumpě nebýt privatizací státního majetku) dokonce Olympijské hry vzápětí po MS, tak Rusko to taky zvládne. A nikdo se tam zatím nevytahuje, že i přes uvalení stále se stupňujících sankcí. Pragmaticky, co je špatného na tom, že v Rusku malinko vylepšili infrastrukturu? Až tam ten režim padne, a je to jen otázka času, proto ty sankce, proto ty ověřené no-fake news.
  M.
 • O fotbalu v Rusku mluví jeden z nejzasvěcenějších
  14.6.2018 10:21

  https://www.sport.cz/fotbal/ms2018/clanek/997229-rusove-jsou-hrdi-sampionat-bude-skvely-tvrdi-cesky-znalec-tamnich-pomeru.html#section-artcl
  demokrat
  • bude-skvely-tvrdi-cesky-znalec-tamnich-pomeru.Re: O fotbalu v Rusku mluví jeden z nejzasvěcenějších
   18.6.2018 11:01

   Tak Zeman se už montuje i do fotbalu ? No jestli se v tom fotbalu vyzná jako v pořádání brífinků a páleni trenclů tak už se těším jak to bude jeho mluvčáček nakonec zase okecávat až Putinova sborná nedosáhne ani na bramboračku.
   :o)))))
 •  
  14.6.2018 9:16

  Ježiš na kríži povedal: "Kto si bez viny , hoď kameňom". Každá veľká športová udalosť nesie podozrenie z korupcie. A keď už autor článku chce byť dôsledný, tak nech si spomenie, že FIFA upozornila , že aj usporiadanie MS vo futbale v Atlante boli spojené s korupciou.
  Petrík
 • STX
  14.6.2018 7:20

  Rozhodnutí o pořadatelství MS zafungovalo zjevně podle diskutujícího STX, kde v sousedním vlákně prosazuje myšlenku "každý podle své peněženky". A tak naduté a zhýralé oligarchy vidíme ovlivňovat nejen vrcholnou politiku, ale také sport. Pro českého fotbalového fanouška je smutné, že se do závěrečných bojů MS v Rusku neprobojovalo Česko či Slovensko. Nutno však objektivně dodat, že po zápasech v kvalifikaci, naprosto oprávněně. A tak českým vlastencům nezbývá, než držet svoje palečky alespoň jiným slovanským bratrům. Za mě to bude Polsko. Ve skupině H není tak úplně bez šancí. Tak hodně štěstí Poláci.
  demokrat
  • Re: STX
   14.6.2018 10:03

   Tak to už radši Srbsko...
   Lubomír
   • Lubomír
    14.6.2018 10:17

    Docela chápu. Tenista Djokovič je skvělý chlap a ještě lepší tenista. Jako malý kluk zažil humanitární bombardování. A podle jeho slov je vystrašený z tohoto vývozu demokracie po Americku dodnes. Jen škoda, že bomby tehdy nepadaly na hlavu také Havlovi. Snad by pro něho měly lidské životy nevinných lidí větší cenu.
    demokrat
    • Re: Lubomír
     14.6.2018 16:03

     Ty musíš poblít i ten sport Ivane
     Velkamedvědice
     •  
      14.6.2018 16:22

      Zřejmě ti vadí, že lidé vyjadřují svobodně svoje pocity. Stěžovat si můžeš tak na lampárně.
      demokrat
      • Zloděj
       15.6.2018 0:49

       Proč lżeš zbabělče a schováváš se za lidi..mluvim jen k tobě
       Velkamedvědice
       • Re: Zloděj
        15.6.2018 9:56

        Že na něj ještě vůbec plýtváš svým potenciálem a utrácíš čas. Nech ho vykecat se do prázdna... :-).
        Malý Mik
       • Re: Zloděj
        15.6.2018 9:47

        Zajímám se o ty válečné štváče, jež hromadně ničí příslušníky jiných národů válkou, bez mandátu Rady bezpečnosti OSN. Zajímám se o ty nešťastníky, jež tuto zvůli musí trpět pro pravdu a lásku někoho jiného. Ano, takých jako Djokovič, jež jim padaly bomby na hlavu jsou po světě miliony, desítky či stovky milionů. A takových, kteří je zabíjeli, mrzačili a ničili jim vlastní majetek bylo mnohem méně. A kolaborantů, jež toto lokajsky schvalovali také není mnoho. Bohužel, mezi nimi byl i prezident Havel. Kosovo nechť je příkladem. Právě pro tuto podlézavost byl tak oblíben u elit v USA. A on nepodlézal pouze jim. V mém odkazu se o jeho chování píše. Autor článku uvádí i přesné zdroje a stránky, ze kterých čerpal. Každý si muže podle libosti dohledat. Tak hezkou víkendovou zábavu. https://www.hegaion.cz/2012/10/o-mrtvych-dobre-o-zivych-zle-o-kom.html
        demokrat
Aktuální komentáře
18.6.2018
11:54Prabos se chystá na další START Day. Jeho akcie na RM-S posílily za týden o 8 procent
11:04Týdenní výhled: OPEC a spor USA s Čínou zahýbou s cenami ropy, důležité výsledky ohlásí FedEx a Micron  
10:58Čína útočí na americkou ropu, co odpoví Trump? Trhy začínají týden s obavami  
10:53Růst britské ekonomiky je nejslabší od roku 2009, odhaduje komora
10:31Čínská cla na americkou ropu zasáhnou obchod za miliardu měsíčně
10:13Praha se probouzí pomalu, v Evropě se daří bankám a telekomunikacím  
9:46Coworking je druhým nejhodnotnějším sektorem světa. WeWork před Airbnb či SpaceX
9:40Nad některými otázkami zápisu změn do obchodního rejstříku
9:18PEGAS NONWOVENS a.s.- oznamuje výsledky valné hromady
9:11Rozbřesk: OPEC+ rozhodne o ropě, euro dál tíží ECB. Co turecké volby?
8:53Výhrůžky USA-Čína budí obavy, evropské burzy asi otevřou poklesem  
8:28Hlupáci staví zdi, komentují čínská média americká cla
5:56Čína má v rukávu energetické eso a hodlá jej plně využít
17.6.2018
15:29Má pořádání fotbalového mistrovství ekonomický smysl?
8:38Víkendář: Elon Musk a umění vysávat vládní peníze
16.6.2018
14:31Nová technologie může odepsat elektromobily a řešit problém s emisemi
7:39Víkendář: Z Evropy se stává Trumpův otloukánek, měla by se postavit na vlastní nohy
15.6.2018
22:03Wall Street ze strachu z nových cel zakončila týden v rudé barvě
18:15Avast vstupuje do indexu pražské burzy PX. Rebalance podrobně  
18:13Investujte do HUB VENTURES. Do světového fenoménu coworkingu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y