Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Druhý START Day: 5 milionů pro Prabos, +6,7 % Fillamentum. Šéf pražské burzy avizuje zájem fondů

Druhý START Day: 5 milionů pro Prabos, +6,7 % Fillamentum. Šéf pražské burzy avizuje zájem fondů

26.06.2018 18:00
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Růst hodnoty akcií Prabos a Fillamentum a nových 5 milionů korun ve výsledku dodatečné emise akcií pro Prabos. To je výsledek historicky druhého START Day, který se v úterý uskutečnil v žižkovské věži. Generální ředitel pražské burzy Petr Koblic pro Patria.cz naznačil budoucí vzpruhu pro celý trh v podobě možnosti zapojení nového typu investorů z řad zahraničních i tuzemských specializovaných fondů.

V rámci druhého obchodního dne trhu START vyvrcholilo upisovací období společnosti Prabos a zároveň byly obchodovány akcie společností Prabos a Fillamentum, které byly upsány při předchozím START Day. Tyto akcie byly obchodovány v systému Xetra®.

Prabos: Nových pět milionů korun a růst ceny akcií

Prabos Plus, tradiční výrobce pracovní a volnočasové obuvi, upsal v rámci druhého START dne celkem 12 500 ks akcií. Cena za jednu akcii byla ve výsledku poptávky a nabídky a postoje emitenta stanovena na 400,- , míra alokace činila 98,04 %. V systému Xetra® bylo zobchodováno 125 ks akcií při kurzu 418,- , zobchodovaný objem tedy činí 52.250 . Závěrečná cena oproti otevírací se zvýšila o 4,5 procenta.

V rozhovoru pro Patria.cz spolumajitel Prabosu Jaroslav Palát vyzdvihl v období od prvního START dne do toho druhého velký posun ve vývoji firmy jak co do nově získaných zakázek, tak nasazování nových výrobních technologií. „Co je pro nás klíčové, jak už jsme avizovali na prvním START dni, jsou podpisy kontraktů s armádou a s policií, dnes začínáme ty kontrakty naplňovat. Běží první objednávky ke spokojenosti armády i policie. To je jedna zásadní věc. Druhá věc je, že se nám daří krok za krokem naplňovat vize rozvoje tak, jak jsem je v květnu i dnes prezentoval,“ řekl Palát pro Patria.cz. „Z hlediska automatizace do konce července instalujeme první automatizované šicí hnízdo na šití svršků s tím, že ho zatím budeme mít zapůjčené. Nebudeme do něj natvrdo investovat peníze, abychom si ho nejprve osahali a pak teprve, poté, co bude nějakou dobu fungovat, se rozhodli, jestli ho zakoupíme nebo ne,“ dodal Palát. 

V rámci dalších inovací ve firmě Palát řekl, že Prabos podepsal kontrakt na nákup špičkového programu na customizaci obuvi od firmy ATOM. „Během měsíce dvou bude dodán včetně školení a začneme na něm pracovat. Už nějaké výstupy z toho máme z těch prvních jednání s nimi a zatím to vypadá velice nadějně,“ uvedl a v dalších slovech nevynechal ani nedávno oznámenou investici do výroby na Ukrajině. „Příští týden odlétám na Ukrajinu, kde otevíráme šicí dílnu. Zatím máme materiál na řádově 2000 párů svršků, zkušební dodávku tak, abychom se přesvědčili, že to bude fungovat. Zatím tam bude pracovat kolem 15 až 20 lidí s tím, že máme připraveno nějaké portfolio zakázek,“ popsal Palát. 

Jako absolutní novinku Palát pro Patria.cz oznámil získání kontraktu na 6000 párů protiminové obuvi pro indickou armádu, kde ví, že Prabos v tendru v konsorciu s firmou Technogroup uspěl. „Hotové to bude až v okamžiku, kdy obdržíme buď předplatbu nebo akreditiv. Ale vzhledem k tomu, že jsme tam koncem roku dodávali zkušebně 1500 párů a proběhlo to bez problémů, tak nepředpokládám nic zásadního,“ rozvedl Palát pro server Patria.cz. 

Prabos také dokončil vývoj iOS verze aplikace pro podporu prodeje. „Takže počítáme, že do konce prázdnin budeme mít shromážděný dostatečný objem dat z testování. Našim cílem je abychom na konci třetího čtvrtletí spustili,“ dodal Palát. Z výrobních novinek pak jsou v prodeji řady Work a Zelená zóna. „Zatím se firmě daří,“ shrnul na závěr svých slov pro Patria.cz Jaroslav Palát.

Fillamentum: Akcie +6,67 procenta

Fillamentum, která se zabývá výrobou polymerových produktů a do jejíhož výrobního portfolia patří, mimo jiné, struny do 3D tiskáren, zobchodovala v systému Xetra® 300 ks akcií při kurzu 880,- , zobchodovaný objem tedy činil 264.000 . Závěrečná cena oproti otevírací narostla o 6,67 procenta.

a

V rámci novinek, které dnes firma přednesla investorům, přítomným na START dni, Fillamentum zamýšlí v září tohoto roku uvést specializovanou značku a výrobní sérii, orientovanou na profesionální využití 3D tisku v různých odvětvích průmyslu.

Hub Ventures: Po silné akvizici vstup odložen na podzim

Společnost Hub Ventures, která se měla také ucházet o přízeň investorů na dnešním START Day se úpisu na vlastní žádost nakonec nezúčastnila. Důvodem bylo doporučení právních poradců společnosti vypracovat dodatek prospektu, který by zohledňoval nedávnou významnou akvizici konkurenční společnosti. Ta nemalou měrou promlouvá do celkového podílu na trhu i výhledu budoucího hospodaření. Emitent se tak rozhodl vstup na trh odložit na podzim tohoto roku. Dle slov Františka Bostla, který emisi Hub Ventures za STARTEEPO řídí, by emise Hub Ventures dnes upsána byla a to poblíž dolní hranice cenového pásma.

Společnost si měla dnes jít na burzu pro nový kapitál 25 až 90 milionů korun. Hub Ventures hodlala nabídnout 26.000 až 66.000 kusů akcií při cenovém rozpětí 960 až 1363 korun za akcii. Mezi nové investory tak mělo být umístěno 11,5 až 24,8 procenta firmy.

Hub Ventures chce získané peníze z emise využít z jedné třetiny na splacení akcionářských půjček a ze dvou třetin na plánované akvizice a investice. V roce 2017 dosáhla společnost tržeb 41,4 milionu korun při zisku po zdanění 3,4 milionu . V roce 2020 plánuje firma tržby 102,7 milionu korun se ziskem po zdanění 11,8 milionu korun. Rok 2020 by měl být také rokem, za který plánuje společnost vyplatit investorům první dividendy.

Hub Ventures se primárně zaměřuje na provoz takzvaných coworkingových center. Pod značkou Impact Hub v Česku nabízí ve třech centrech v Praze, Brně a Ostravě sdílené pracovní prostory, ve kterých poskytuje zázemí lidem na volné noze nebo začínajícím firmám. Aktuálně je brněnský Impact Hub největším v Evropě a celosvětově druhým největším Hubem. Vedle toho skupina provozuje rovněž konzultační společnost a investuje do rozvíjejících se firem a startupů.

Šéf pražské burzy: Investice mohou přijít ze strany specializovaných fondů

Generální ředitel pražské burzy Petr Koblic na START dni krom jiného avizoval možné budoucí zapojení specializovaných investičních fondů do strany poptávky na trhu START pražské burzy.

„Ačkoliv je trh START primárně určen a zamýšlen jako trh pro bohaté fyzické osoby nebo fyzické osoby, které mají velké investiční portfolio, tak v posledním měsíci se nám ozvalo mnoho lidí tady v ČR s novými nápady, který by se zaměřoval jenom na investice na trhu START,“ odkryl pro Patria.cz možný nový pozitivní impuls pro trh Petr Koblic. „Tomu se samozřejmě nebráníme. Naopak to vítáme. Dokonce se nám ozvali někteří zahraniční investoři, kteří právě takové fondy mají a ty jsou zaměřeny na mikrospolečnosti - z pohledu New Yorku a z Londýna jsou opravdu společnosti na STARTu mikro - a chtěli více informací. My musíme selektivně pro některé emitenty, kteří s tím budou souhlasit, dokumentaci emitentů přeložit do angličtiny a když by to zajímalo i takový typ zahraničních fondů, bylo by to skvělé. Nemyslím si, že by se na tom dal ten trh založit, proto jsme ho konstruovali tak, jak jsme ho konstruovali. Ale je to úžasné zpestření,“ uvedl pro Patria.cz Petr Koblic. „Mluvil jsem se dvěma investory v New Yorku a měli jsme asi jednoho nebo dva investory v Londýně. Bylo to takové iniciální oťukávání, nicméně si vyžádali další informace, líbilo se jim to. Objem nyní nelze odhadovat. Když se ale podíváme na objem micro-cap fondů v celém světě, tak jistě mnohonásobně převyšuje celou tržní kapitalizaci trhu START,“ uvedl pro Patria.cz Koblic. 

 
 
 
 

Čtěte více:

Pražská burza spustí trh START a s ním levnější model IPO.
09.04.2018 17:22
Ve snaze ubránit se klesajícím objemům obchodování vymýšlí pražská bur...
Na pražskou burzu START vstupuje obuvnická firma Prabos
30.04.2018 14:46
Česká národní banka schválila 27. dubna společnosti Prabos plus a.s. p...
Jeden z nejbohatších Čechů Ondřej Tomek investuje 100 milionů korun do rostoucích firem na trhu START pražské burzy
11.05.2018 22:24
Ondřej Tomek, jeden z nejbohatších Čechů a zakladatel webového portálu...
14.05.2018 11:44
Česká společnost Fillamentum vyrábějící struny do tiskáren pro trojroz...
Prabos a Fillamentum úspěšně vstupují na trh START pražské burzy - START Day jsme sledovali ŽIVĚ
15.05.2018 15:00
Obuvnická společnost Prabos a výrobce strun pro 3D tisk Fillamentum. P...
Šéfovi Prabosu se splnil sen, úspěch i pro Fillamentum. START pražské burzy má dvě emise, firmy desítky milionů
15.05.2018 17:48
Přes 22 milionů korun za zhruba 5 procent českého výrobce speciální p...
Hub Ventures chce vstoupit koncem června na trh START pražské burzy
06.06.2018 8:18
Společnost HUB VENTURES a.s., největší provozovatel coworkingových cen...
Prabos se otevírá menším investorům. Sníží lot na trhu START a míří na RM-Systém
11.06.2018 8:25
Výrobce obuvi ze Slavičína Prabos plus zpřístupní své akcie i menším i...
Prabos se chystá na další START Day. Jeho akcie na RM-S posílily za týden o 8 procent
18.06.2018 11:54
Společnost Prabos plus a.s., která v květnu úspěšně upsala akcie na tr...
Hub Ventures odkládá vstup na trh START. Čínský index v medvědím trhu, v Evropě se asi otevře v zeleném
26.06.2018 9:00
Evropské burzy by měly dnes po otevření posilovat. Naznačují to future...
START Day 2: Hub Ventures po významné akvizici vstoupí na trh na podzim. Co nového v Prabosu a Fillamentu?
26.06.2018 14:43
V žižkovské věži dnes dopoledne odstartoval další START Day. Investorů...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.10.2019
17:44Investiční poučení z optimálního času odvolání brankáře
17:11Nervozita na hlavních trzích stoupá, koruna i pražská burza však rostou  
16:15Blanas: Nebojme se robotů
16:10Coca-Cola: Zahraniční expanze a méně cukru vyšperkovalo tržby
14:58Cecchetti: Dolarové intervence by byly velmi špatným krokem
14:57Renault snižuje výhled (komentář analytika)  
14:28Turkstream ještě letos: Gazprom začal plnit ropovod do Turecka, Bulharska, Srbska, Maďarska
13:11Perly týdne: Olivy za Airbus, neuvěřitelné měnové trhy a u nás sociální bezpečí, ale 2 600 dětí bez domova
12:21Volvo přijelo s chmurným výhledem na příští rok (komentář analytika)  
11:19Britské hlasování se blíží a libra mírně roste. Stoupá napětí, nikoli skepse  
11:06Damodaran radí investorům: Jděte tam, kde je nejméně vidět
10:13ČEZ, a. s. – Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:44Renault (-12 %) horším odhadem pro zisk i tržby zahrál na temnou notu
9:34Rozbřesk: Projde dohoda o brexitu britským parlamentem? Velká otázka pro trhy
8:57Smíšená čínská data mohou burzy naladit negativně. Jak vyhodnotí čísla z Avastu?  
8:39Člen bankovní rady Michl: V listopadu budu hlasovat pro ponechání sazeb
8:34Růst čínského HDP ve třetím kvartálu zpomalil: 6 %
8:33Avast (+2,7 %) ve čtvrtletí zvedl tržby i provozní zisk (+komentář analytika)
5:47Fed: Byla Austrálie skutečně 28 let bez recese?
17.10.2019
22:01Americké akcie poblíž historických maxim

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, q/q
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y