Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Na pražskou burzu START vstupuje obuvnická firma Prabos

Na pražskou burzu START vstupuje obuvnická firma Prabos

30.04.2018 14:46
Autor: Redakce, Patria.cz

Česká národní banka schválila 27. dubna společnosti Prabos plus a.s. prospekt pro účely veřejné nabídky akcií. Během dneška tak bude spuštěna aukce, ve které společnost nabídne až 150 tisíc kusů akcií na platformě START za minimální cenu 400 korun za akcii, což představuje 15% podíl společnosti. Investorům Prabos nabízí spojení s tradiční českou značkou a stabilní výplatu dividendy. Ta by mohla být v budoucnu o poznání vyšší oproti původním odhadům společnosti, a to díky nedávno získaným zakázkám pro Armádu ČR a Policii ČR.

Investoři budou moci podávat pokyny do aukce prostřednictvím členů burzy již od dnešního odpoledne. Samotný sběr objednávek bude ukončen 15. května během StartDay, a to tzv. randomizací v čase mezi 12:40 až 12:50. Výsledky aukce budou zveřejněny zhruba ve 14:00. Podle Františka Bostla, ředitele poradenské firmy STARTEEPO, která je manažerem emise akcií Prabosu, by investoři s objednávkami neměli otálet. „Aukční systém pražské burzy je koncipován tak, že v případě převyšující poptávky nad nabídkou akcií zvýhodňuje investory s dříve podanými pokyny, tj. dle časové priority. Prabos nabídne akcie za pouhých 60–90 milionů korun, což je na poměry burzy vcelku nízký objem. Proto očekáváme, že bude úpis naplněn již během prvních několika dní.“

Prabos nabídne akcie s identifikačním číslem (ISIN) CZ0005131318. Cenové rozpětí IPO bude 400 až 600 korun za akcii. Investoři budou na platformě Start obchodovat v tzv. lotech, které představují minimální obchodní jednotku. Jeden lot Prabosu bude představovat 625 ks akcií. Nominální velikost lotu se tak bude pohybovat mezi 250 až 375 tisíci korun

Společnost Prabos plus a.s. je výrobce obuvi s tradicí sahající až do roku 1860. Tehdy vznikla společnost Japis, která zpracovávala usně a po I. světové válce zahájila výrobu obuvi. Po znárodnění v roce 1948 přešla společnost Japis pod správu n.p. Baťa a následně byla v roce 1952 začleněna do n.p. Svit Gottwaldov. Teprve v roce 1991 se závod transformoval jako samostatná divize společnosti a.s. Svit Zlín. 1. 1. 1993 získala společnost právní subjektivitu pod názvem Prabos a.s. Slavičín, která se postupně transformovala na současnou Prabos plus a.s. Samotný název společnosti Prabos je pak spojením slov PRacovní BOty Slavičín.

Nedávno úspěšné tendry pro Armádu ČR a Policii ČR jsou pro firmu i její investory velmi pozitivní zprávou. Prabos bude schopen přesměrovat část své výroby z pracovní obuvi více na bezpečnostní obuv, jenž má nespočet výhod pro společnost. Předně se díky tendrům lépe plánuje výroba, která nejde na sklad, ale rovnou zákazníkovi podle potřeby. Firma tak může optimalizovat výrobní kapacity. Díky veřejným zakázkám, které zajistí provozní zisk pro následující 4 roky, se Prabos může zaměřit také na produkci s vyšší marží, a to jak v segmentu pracovní, tak i volnočasové obuvi. Tato strategie měla být původně realizována postupně. Vyhrané tendry však proces významně urychlují a firmě se přechod směrem k vyšší marži podaří již v průběhu příštího roku.

Společnost dlouhodobě plánuje vyplácet formou dividendy zhruba 60 % čistého zisku. Ta by mohla být v budoucnu ještě vyšší, než firma původně odhadovala. Firma se díky tendrům dostane na vyšší tržby, které by měly růst rychlejším tempem. Oproti tomu náklady tak rychle neporostou a Prabos tak bude hospodařit s výrazně vyšším ziskem. Rok 2018 tímto efektem ještě ovlivněn nebude. V roce 2019 však firma očekává zisk vyšší o zhruba 7,5 milionu korun, tj. o 10 % více oproti původním odhadům.

Dosavadními akcionáři společnosti jsou s 50 % Juraj Vozár, CEO a výrobní ředitel společnosti, a s dalšími 50 % Jaroslav Palát, který zastává funkci předsedy představenstva a má na starosti rozvoj společnosti. Právě Jaroslav Palát nabízí svých 150 tisíc kusů akcií skrze IPO. „Původně jsme uvažovali o navýšení kapitálu. Kolega Vozár je však konzervativnější a chce si svých 50 % zatím ponechat . Navýšení kapitálu by toto nedovolilo, a proto jsme s poradci vymysleli částečný exit, při kterém vložím dvě třetiny z výtěžku jako podřízený dluh zpět do firmy. Zbavíme se tak banky a získáme další finance na rozvoj,“ uvádí Palát. „Juraj bude o částečném prodeji svého podílu pravděpodobně také uvažovat. Není to však na pořadu dne, a rozhodně nebude prodávat více akcií než já. Chceme si ve firmě držet minimálně 70% podíl. Já sám už žádné další akcie prodávat nehodlám,“ doplnil.

V následujícím období hodlá Prabos rozšířit své výrobní kapacity a produktovou nabídku směrem k segmentu volnočasové obuvi do přírody. Ještě v tomto roce bude představena nová kolekce bot typu Work&Walk. Firma také plánuje expandovat na rychle rostoucí ukrajinský trh a zároveň se chce více soustředit na online marketing a prodej pomocí nejnovějších technologií. Jednou z novinek by měla být mobilní aplikace, která díky 3D měření nohy zaručí zákazníkům přesný a pohodlný online nákup.

 

Čtěte více:

Trhy jsou jako na houpačce, hlavně nepanikařit
28.04.2018 13:44
Na akciové trhy během posledních týdnů dopadlo několik tvrdých zásahů....
Akcie Fortuny se dnes budou obchodovat na pražské burze naposledy
30.04.2018 8:21
Akcie sázkové společnosti Fortuna budou od 2. května tohoto roku na zá...
Bernard Madoff: od respektovaného finančníka k 150 letům vězení
29.04.2018 17:46
Američan Bernard Madoff býval respektovaným finančníkem, jeho kariéra ...
T-Mobile US koupí menšího konkurenta Sprint (komentář analytika)
30.04.2018 8:38
T-Mobile US a Sprint v neděli oznámili, že se dopracovali k dohodě o v...
Pictet: Síla dolaru bude kulminovat v polovině roku
30.04.2018 11:41
V posledních dnech došlo ke znatelnému oslabení eura k dolaru. Podle i...

Váš názor
  •  
    30.04.2018 15:34

    to jsem tedy zvědav na tu likviditu...
    abc
Aktuální komentáře
17.10.2019
18:05Valuace akcií, historické zkušenosti a index utrpení
17:44Summary: Kvartální výsledky Ericsson, Netflix a Morgan Stanley
17:13Nadšení z dohody nevydrželo, data ani dnes neuškodila  
17:06Avast zřejmě zvedl kvartální výnosy. Potvrdí výhled? (prognóza analytika Patrie)  
15:38Netflix na reparát: Růst tržeb i uživatelů pořád neumí (komentář analytika)  
15:28CETV nově čeká letošní růst zisku OIBDA o 15-17 %. Média spekulují o brzkém převzetí PPF
14:54Německá vláda zhoršila výhled růstu na příští rok
13:57Bance Morgan Stanley k silným číslům pomohly dluhopisy, akcie reagují růstem
12:05EU a britský premiér: Máme dohodu o brexitu
11:26CIBC, TDS: Trhy nijak předražené, pozice příliš negativní
11:06Trhy se konsolidují. Na programu summit EU o brexitu a americká data  
10:44Lákají vás vysoké dividendy? Pak nepřehlédněte novou možnost pravidelné investice
9:08Rozbřesk: Klíčový summit o brexitu začíná
8:59Začíná summit EU: Na pořadu především brexit, ale i spory o rozpočet
8:52Trhy dnes v úvodu míří spíše níž. Napětí kolem brexitu, CETV si chváli výsledky i oddlužování  
8:28CETV zlepšuje hospodaření a výhled OIBDA a snižuje dluh. Zisk zkresluje prodej chorvatských aktiv (+ komentář analytika)
6:37Reuters: Londýn je stále na trůnu globálních financí
16.10.2019
22:01Výsledková sezona se rozbíhá pozitivně
17:54Analýza: Hrozí nákaza z Německa?
17:04Summary: Kvartální výsledky ASML, Bank of America, Citi  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Počet stavebních povolení
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m