Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéfovi Prabosu se splnil sen, úspěch i pro Fillamentum. START pražské burzy má dvě emise, firmy desítky milionů

Šéfovi Prabosu se splnil sen, úspěch i pro Fillamentum. START pražské burzy má dvě emise, firmy desítky milionů

15.05.2018 17:48
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Přes 22 milionů korun za zhruba 5 procent českého výrobce speciální pracovní a volnočasové obuvi Prabos a necelých 24 milionů korun pro čelního výrobce strun pro 3D tisk ve světovém měřítku Fillamentum. K tomu obrovské povědomí o společnostech a jejich produktech. Takový je výsledek historicky prvního START dne, kterým dnes úspěšně nastartoval nový segment pražské burzy START pro menší a střední rostoucí firmy. Výrobce civilního bezpilotního letounu Primoco UAV, který se dnes rozhodl na trh START nevstoupit, další jednání a vstupu na burzu nevylučuje.

Jako první ze tří společností uzavřela knihu objednávek společnost Fillamentum, která se zabývá výrobou polymerových produktů a do jejíhož výrobního portfolia patří mimo jiné struny do 3D tiskáren. Cena za jednu akcii byla stanovena na 825 a společnost upsala celkem 28.800 ks nových akcií. Emise vzbudila mezi investory velký zájem a poptávka po akciích společnosti převýšila maximální nabízené množství 1,021x. Cena zůstala při spodním okraji stanoveného pásma 816 Kč až 1337 Kč za akcii. Celou společnost Fillamentum tato transakce ohodnocuje na zhruba 106 milionů korun.

Druhou firmou, která se ucházela o přízeň investorů byla firma Prabos Plus, tradiční výrobce pracovní a volnočasové obuvi. Cena za jednu akcii byla finálně stanovena na 400 a mezi nové investory bylo prodáno celkem 55.625 ks akcií z možných 150.000 kusů. Celou společnost Prabos transakce ohodnocuje na zhruba 400 milionů korun.

Jako časově poslední uzavřela veřejnou nabídku svých akcií společnost Primoco, která se zabývá výrobou bezpilotních letadel. Ačkoliv společnost vzbudila mezi investory velký zájem, nepodařilo se nakonec dosáhnout v tomto upisovacím období na emitentem stanovený cílový objem upisovaných akcií. "Nicméně prospekt je platný 12 měsíců a myslím si, že podle toho, co jsme společně diskutovali, Primoco není uzavřená kapitola," řekl šéf pražské burzy Petr Koblic na tiskové konferenci.

START Day 15. 5. 2018 - Prezentace emitenta Primoco UAV

Šéf firmy Ladislav Semetkovský, společně s šéfem pražské burzy Petrem Koblicem, nevyloučili další jednání o vstupu Primoca na trh START v rámci některého z pozdějších START dní. 

a

Akcie Prabos plus a Fillamentum nyní budou obchodovat na trhu START v rámci čtyř aukcí ročně. Nejbližší z nich se uskuteční již v červnu letošního roku. V rámci červnové aukce by na trh START také měly přibýt další nové emise.

Spoluzakladateli Prabosu se splnil sen, investory zaujal příběh i dividenda

Společnost Prabos plus a.s., tradiční výrobce obuvi ze Slavičína, dnes úspěšně vstoupila na nový trh START pražské burzy. Předseda představenstva Jaroslav Palát získal díky IPO 22,3 milionů korun výměnou za 5,6 % svého podílu. Peníze hodlá investovat zpět do firmy a to formou akcionářské půjčky.

„Dnes se mi splnil sen. I přesto, že jsme očekávali upsání všech akcií, vnímám celé IPO jako obrovský úspěch nejen pro společnost, ale také pro mě osobně. Skvělou práci odvedl náš interní tým, poradci i samotná burza. Děkuji také všem investorům za důvěru, kterou v naši firmu vložili,“ komentoval Jaroslav Palát.

START Day 15. 5. 2018 - Prezentace emitenta Prabos

Palát nabízel celkem 150 tisíc kusů akcií v cenovém rozpětí 400 až 600 korun za akcii. Mezi investory bylo umístěno 55.625 kusů akcií za cenu 400 korun, a firma tak byla úpisem akcií oceněna zhruba na hodnotu 400 milionů korun. „Již nyní nám burza zajistila obrovskou pozornost současných i potenciálních zákazníků, kteří nás díky IPO znají. Například u dvou západoevropských korporátních zákazníků se nám navíc díky vstupu na burzu otevřely dveře, které do té doby byly zavřené. Navíc jsme na burze nalezli nový zdroj financování, který může významně pomoci v následujících letech při plánované expanzi,“ dodal Palát.

Rozhovor Patria.cz v Jaroslavem Palátem před START dnem

Zbývající objem hodlá Palát alokovat na trhu ještě do konce první poloviny letošního roku. „Za nás i za Prabos bych poděkoval těm členům burzy, kteří IPO svým klientům dokázali zprostředkovat, a díky nimž měla část lidí možnost akcie koupit,“ okomentoval situaci František Bostl, ředitel IPO poradenské společnosti STARTEEPO.

Další investoři do Prabosu dostanou možnost zbylé akcie získat během následujících týdnů tak, aby se většina z nich upsala ideálně do nebo během následujícího START Day, který se bude konat 26. června. „Máme velice kladné ohlasy investorů a novému trhu predikujeme světlé zítřky. Za posledních 20 let je to dle mého názoru nejlepší projekt, který se na kapitálovém trhu realizoval,“ dodal Bostl. 

Tisková konference po START dni, na které jsou oznámeny ceny a emitenti hodnotí úpis svých akcií

Fillamentum: Desítky milionů na expanzi, i do USA

Také od vedení Fillamenta zazněla spokojenost. Akcie byly dnes upsány v plném objemu, cena byla stanovena lehce pod celkovou poptávkou na této ceně. Nejnižší přijatelná cena před IPO byla přitom stanovena na 816 korun za jednu akcii. Fillamentum získalo necelých 24 milionů korun za zhruba pětinu podílu na firmě. Peníze chce firma využít na expanzi včetně Spojených států. Manažerem emise byl Roklen Corporate Finance. 

"Jsme velmi rádi, že emise společnosti Fillamentum byla přeupsána. Oceňuje to velmi silný růstový příběh, který zakladatelé píší spolu s finančním partnerem NWT píší a taktéž fundament produktového zaměření. Je až téměř ikonické, že čeští investoři se rozhodli podpořit geografickou expanzi české středně velké společnosti při dobývání amerického trhu. Věříme, že to je začátek nového investorského trendu a důvěry v tento segment společností. Ocenění potvrzuje vnímání hodnoty technologické společnosti současným trhem a přitom dává stále prostor pro růst hodnoty akcie. Předpokládáme, že získané prostředky plně zajistí realizaci základního investičního programu," řekl pro Patria.cz Managing Director Roklen Corporate Finance, Jakub Burda.

Podle šéfa pražské burzy Petra Koblice se dnešní aukce až na výjimky účastnili všichni členové burzy, včetně obchodníka s cennými papíry Patria Finance, jehož klienti se na úpisu akcií Prabosu i Fillamenta podíleli nemalou měrou. „Hlásíme, že trh je na další emise připraven,“ uzavřel Koblic.

Celý START Day jsme na Patria.cz sledovali online. Veškeré texty, vztahující se k trhu START, naleznete na Patria.cz pod tagem "START" ZDE.

 

 
 
 

Čtěte více:

Výrobce obuvi Prabos míří na nový trh pražské burzy Start
15.02.2018 8:23
Společnost Prabos, český výrobce obuvi ze Slavičína, míří na nový trh ...
Výrobce strun pro 3D tisk Fillamentum chce jít na trh START pražské burzy
09.04.2018 8:27
Společnost Fillamentum, český výrobce strun pro 3D tisk z polymerních ...
Na pražskou burzu START vstupuje obuvnická firma Prabos
30.04.2018 14:46
Česká národní banka schválila 27. dubna společnosti Prabos plus a.s. p...
Přední světový výrobce strun pro 3D tisk Fillamentum vstupuje na pražskou burzu
02.05.2018 17:11
Česká národní banka schválila s účinností k 28. dubnu 2018 prospekt ak...
Spolumajitel Prabosu: Mít firmu na burze je skoro nejvíc (video)
04.05.2018 16:14
Tradiční výrobce specializované obuvi Prabos plus a.s. je jednou z fir...
Výrobce obuvi Prabos nabízí tradici, stabilitu a vysokou dividendu
09.05.2018 15:52
Při historicky první aukci trhu Start pražské burzy nabídnou investorů...
14.05.2018 11:44
Česká společnost Fillamentum vyrábějící struny do tiskáren pro trojroz...
Prabos a Fillamentum úspěšně vstupují na trh START pražské burzy - START Day jsme sledovali ŽIVĚ
15.05.2018 15:00
Obuvnická společnost Prabos a výrobce strun pro 3D tisk Fillamentum. P...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.05.2022
8:18Víkendář: Úvahy o recesi předčasné, v USA inflace nad 2 % až do roku 2024
27.05.2022
22:05Wall Street přerušuje šňůru propadů  
17:22Jaromír Strnad: Komerční banka by mohla na podzim nabídnout mimořádnou dividendu
16:57Růstový závěr týdne s Nasdaqem v čele  
16:05Podobně, ale zároveň úplně jinak než v roce 2008
14:398 kroků ke stabilnějšímu portfoliu na medvědím trhu
14:38Británie uvalila nečekanou daň na těžaře. Další na řadě mohou být velcí plátci dividend
13:49Jiří Gavor: Nové ceny energií od ČEZ jsou špičkou ledovce. Do budoucna by ale měly klesnout
13:02Bloomberg: Problémy EDF s jádrem mohou zkomplikovat odklon EU od ruského plynu
12:05Perly týdne: Akciový návrat do minulosti nepřijde, výroba aut v USA se tam ale již dostala
10:55Pozitivní nastavení trhů se drží, ropa setrvale stoupá  
9:07Rozbřesk: Drahá nafta a benzín, aneb napjatý trh ropných produktů
8:54Putin nabízí uvolnění přístavů výměnou za zrušení sankcí, futures jsou dnes kolem nuly  
8:36ČEZ, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
8:30Investoři Twitteru žalovali Muska za to, že o navýšení svého podílu informoval se zpožděním
6:01Sedmdesátá léta a japonská bublina jsou špatným porovnáním pro současnou situaci, tvrdí ekonom
26.05.2022
22:00Americké akcie umazaly další ztráty; Alibaba +14 %  
17:38Inflační výhled a reálné výnosy akcií nacházející se na historických minimech
17:22Maloobchodníci znovu hýbou trhem, tentokrát nahoru  
16:59Broadcom kupuje VMware za 61 miliard dolarů v největší polovodičové akvizici

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data