Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Amazon je závratným úspěchem a také důkazem zmanipulovaného systému

Víkendář: Amazon je závratným úspěchem a také důkazem zmanipulovaného systému

05.08.2018 10:15
Autor: Redakce, Patria.cz

Bloomberg minulý měsíc informoval, že zakladatel společnosti Amazon Jeff Bezos nahromadil bohatství ve výši 150 miliard dolarů. Jde o největší částku v moderní historii a Bezos má ještě o 50 % více peněz než Bill Gates, dvakrát více než Mark Zuckerberg a stokrát víc než prezident Donald Trump. Jen za poslední rok se jeho bohatství zvýšilo o 50 miliard dolarů. Jak píše The Atlantic, je to výsledek jeho chytrosti a podnikavosti. Amazon je zázrakem, který změnil životy nás všech. Zároveň je ale Bezosovo bohatství „důkazem špatně fungující politiky a systému daní a transferů, který podporuje zisky a bohatství vybrané menšiny“. 

The Atlantic tvrdí, že propast mezi bohatstvím těch, kteří se pohybují na vrcholu korporátních žebříčků na straně jedné a běžných zaměstnanců na straně druhé je v USA obrovská a šokující. Bezos hovoří o tom, že na Zemi nejde utratit jeho peníze za pomoc druhým, jediný způsob, jak se jich smysluplně zbavit, je „přeměnit Amazon a společnost nabízející lety do vesmíru“. Polovina zaměstnanců Amazonu v USA přitom vydělává 28 446 dolarů ročně. Někteří z nich si stěžují, že jim firma dává jen šest minut na návštěvu toalety. Zaměstnanci skladů musí vybírat a balit zboží v přesně definovaných časových intervalech. Za jednu směnu nachodí i 15 mil a zpracují 1 000 objednávek. 

Tento stav je do značné míry odrazem vládní politiky. Progresivní daňový systém by měl zajistit, aby se na lidi s vyššími příjmy vztahovaly vyšší daňové sazby. Bezos ale ve srovnání s tím, kolik vlastní akcií, bere jen malou mzdu. Jeho hlavní příjmy jsou příjmy kapitálové, které se daní 20 %. Podobně jako Warren Buffet se tak možná těší nižší efektivní daňové sazbě než jeho sekretářka. Amazon pak minulý rok neplatil žádné federální daně z příjmů i přesto, že jeho zisky dosáhly miliard dolarů

Tyto peníze pak vydělává proto, že svým zaměstnancům platí velmi nízké mzdy a tím financuje své investice. K tomu mu pomáhá i část pracovní smlouvy, která zaměstnancům zakazuje pracovat po odchodu z Amazonu u firmy s podobným podnikáním dříve než za 18 měsíců. Pokud totiž vezmeme v úvahu, čemu všemu se Amazon věnuje, tak zaměstnání u něj efektivně znemožňuje přechod do firem jako Walmart, ale i ke společnostem logistickým, menším kamenným obchodům či do skladů. Dříve se podobná ujednání týkala zejména managementu firem, ale dnes jsou mnohem více rozšířena i u běžných zaměstnanců. A to se projevuje negativním tlakem na mzdy. The Economist dokonce nedávno zveřejnil studii, která zjistila, že pokud Amazon někde otevře své skladovací centrum, v oblasti nedojde k růstu mezd, jak by se dalo čekat, ale mzdy naopak klesají. 

Donald Trump sice Amazon často kritizuje, ale v praxi snížil daňové zatížení korporací a ne běžných zaměstnanců. The Atlantic navíc tvrdí, že Trump nyní „hledá způsob, jak dát investorům dalších 100 miliard dolarů snížením sazby daně z kapitálových zisků“. Podobné kroky jsou přesně tím, co pomáhá lidem jako Bezos hromadit miliardy dolarů bohatství, zatímco průměrná americká rodina je na tom nyní ekonomicky hůře než před Velkou recesí. Nejde o to, že by Bezos učinil něco špatného, když dosáhl obrovského bohatství. Rostoucí nerovnost ale škodí ekonomice a polarizuje politiku i celou společnost. „Bezosův případ ukazuje, že se nehraje férově,“ uzavírá The Atlantic.

Zdroj: The Atlantic


 
 

Čtěte více:

Je Amazon jednou obrovskou bublinou?
26.04.2018 18:17
O technologických gigantech a jejich akciích toho bylo a bude napsáno ...
Proč by Amazon mohl být příští černou labutí
10.05.2018 6:24
Amazon vypadá nezničitelně. V letošním roce posílil zatím o více než 3...
Čtvrtletní zisk Amazonu poprvé překročil dvě miliardy dolarů
27.07.2018 8:35
Čtvrtletní zisk amerického internetového prodejce Amazon v období dube...
Tesla na poníkovi, Ford na medvědovi
02.08.2018 19:11
Poslední dobou se hodně hovoří o dvou automobilových akciích. První z ...
Apple. Cesta za jedním bilionem amerických dolarů a 50 tisíci procent od IPO
03.08.2018 10:44
Americká společnost Apple se včera stala první americkou veřejně obcho...

Váš názor
 • Amazon
  06.08.2018 14:04

  Špatný systém daní a transferů? Hledám v článku informace o tom, Jaké dostal Bezos dotace, pobídky, kde mu byly odpuštěny daně, ale nic takového tam není, žádné neférové zvýhodnění. Takhle to jsou jen bláboly a závistivé pomluvy.
  rac
  • Re: Amazon
   06.08.2018 16:30

   Bezos nedělá nic obecně špatného. Jestli použil dotace, tak určitě zákonným způsobem. Založil firmu a stará se o její maximální růst + maximální zisk. Co se dá vnímat k zamyšlení je to, že zaměstnancům v USA (a jinde) klesá životní úroveň a naopak na účtech velkých korporací se hromadí finance (nevyužitelné). Ty korporace nemají žádné morální zábrany a pomocí peněz (které zmůžou hodně) ovlivňují systém tak, aby jejich zisky rostly (což má za následek další pokles reálných příjmů zaměstnanců).
   pmx
 • Bezos
  06.08.2018 10:05

  Ano, je to pravda. Jde o nastavený systém. A co s tím můžeme udělat? Doba kdy cílem podnikatelů byl i rozvoj zaměstnanců, města kde podnikají a celého regionu je už dávno pryč. Bezos přeci může vyplatit mimořádnou odměnu svým zaměstnancům, kteří mu pomohli k zisku. Ale on neví proč by to měl dělat. I když současně neví co s tolika vydělanými penězi...
  pmx
Aktuální komentáře
07.05.2021
22:09Navzdory slabé americké ekonomice nové rekordy na Wall Street, Roku +11,5 %  
18:32Nablýskané nic
17:36Abeceda ETF: Jak fungují a jaké mají výhody pro investory
17:05Akcie, dluhopisy i zlato nadšené ze špatných dat  
16:59Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady
16:59Jan Cepák: KB může být silnější. Povýsledkový Nasdaq má potenciál k výběru zisků
16:15Studená sprcha z trhu práce v USA. Co znamená slabá zaměstnanost?  
14:15Technologická euforie
13:37Německá automobilka BMW v prvním čtvrtletí téměř zpětinásobila zisk
13:21Cena mědi vystoupila na rekord, tuna je za více než 10 300 dolarů
12:01Perly týdne: Obrat na akciích a komoditní supercyklus
11:51Za meziroční růst prodejů vděčí Adidas hlavně Číně  
11:31Nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla na 4,1 procenta. Volných míst opět víc než uchazečů
11:09Cyklické oživení v plném proudu, výsledkům Siemens není co vytknout
11:01Je silný trh práce plus, nebo minus? Na akciích převládá růst, dolar ztrácí  
10:52Letová kapacita IAG zůstane nízká, na skutečné zotavení je nutno ještě počkat  
9:52Komentář: Stavebnictví se dostává z útlumu
9:19Petr Dufek: Průmyslová výroba nabírá na obrátkách
9:13Rozbřesk: ČNB chce letos určitě začít se zvyšováním sazeb. Koruna v reakci posiluje
8:57Trhy zamíří v pátek výše. Zprávou doma transakce Monety, v USA trh práce  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data