Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Petr Dufek: Méně nezaměstnaných a stále více míst

Petr Dufek: Méně nezaměstnaných a stále více míst

08.10.2018 9:28
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Podle očekávání řady nezaměstnaných v září mírně prořídly a míra nezaměstnanosti se dostala na tříprocentní úroveň. Za tímto drobným poklesem můžeme hledat především sezónnost. Sice se v tomto měsíci přihlásí do evidence více absolventů, kterým se nepodařilo práci najít, avšak na druhou stranu úřady práce opustí lidé, kterým začínají sezónní práce a pravděpodobně i někteří pracovníci školství díky začátku školního roku.

Situace na českém trhu práce zůstává i nadále napjatá. I v září vzrostl počet volných pracovních míst (na 316 tisíc) a to neznamená nic jiného, než že nesoulad mezi nabídkou a poptávkou na tomto trhu dále narůstá. Volných pracovních míst je soustavně více než lidí, kteří práci hledají. Pokud bychom vzali v úvahu přísnější statistiku nezaměstnaných, tak si v průměru může každý nezaměstnaný vybírat z více než dvou míst.

Co čekat dále? Nepředpokládáme, že by v dalších měsících už počty volných míst nějak dramaticky narůstaly. V tomto směru se situace začíná stabilizovat, nicméně firmy, které hledají zaměstnance, je už zřejmě na úřadech práce nenajdou. Nezaměstnanost v dalších dvou měsících sice mírně poklesne, avšak napětí na trhu práce nikoliv. Stále tu bude výrazný převis poptávky nad nabídkou, a tak lze očekávat přetrvávání tlaku na růst mezd v podnikatelském sektoru.

Poté, co nezaměstnanost poklesne pod hranici tří procent, dojde na přelomu roku k jejímu mírnému sezónnímu nárůstu na cca 3,3 %. I tak půjde o nejlepší výsledek v historii ČR a v mezinárodně srovnatelných řebříčcích si ČR udrží pozici země s nejnižší nezaměstnaností v rámci celé EU.

 

Čtěte více:

Nezaměstnanost v Česku v září klesla na 3 %
08.10.2018 9:10
Nezaměstnanost v Česku v září klesla na tři procenta. Bez práce bylo 2...
Petr Dufek: Nepřekvapivé zpomalení průmyslu
08.10.2018 9:16
Srpnové zpomalení dynamiky průmyslu není nijak zásadní a vlastně ani p...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2026
15:31Traders Talk: AMD vystřelilo, Palantir narazil na vlastní valuaci a CSG po útoku shortaře krvácí
14:22Nvidia se vrhá do optiky. Se společností Corning postaví v USA tři pokročilé závody
13:22Akcie CSG se po prudkém poklesu pomalu vzpamatovávají. Posilují až o sedm procent
13:16Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
13:10Akcie Walt Disney letí po výsledcích nahoru, návštěvnost parků ale klesla
12:03Infineon těží z AI boomu a vylepšuje výhled. Poptávka po čipech pro datová centra raketově roste
11:53AMD táhnou vzhůru serverové procesory. Trh začíná věřit, že umělá inteligence vytvořila nové úzké hrdlo  
10:46Výhled AMD podporuje akciové trhy v dalším růstu, ropu tlačí dolů naděje na mír  
10:33Inflace v dubnu překonala naše odhady. Hlavním viníkem jsou energie
10:15Konečně dobré zprávy: Novo díky pilulce Wegovy vylepšil výhled. Akcie rostou přes sedm procent
9:58BMW překonává slabší trh v Číně rekordními objednávkámi v Evropě  
9:31Rozbřesk: Polská inflace roste, ale sázet na zvyšování sazeb v Polsku je předčasné
8:53Geopolitické uklidnění, AMD výrazně překonalo odhady a Novo vytáhl Wegovy  
05.05.2026
22:41AMD doručilo silná čísla, tržby z datacenter vzrostly o 57 procent
22:00Producenti paměťových čipů vyhnali Nasdaq na nová maxima  
17:21Monetární dominance a inflační duch doby
15:35Bezkonkurenční čínské automobilky?
14:13Ferrari klesly v prvním čtvrtletí dodávky, vyvážily to však prodeje dražších modelů
13:32PayPal bude škrtat a propouštět, nový CEO chce firmu znovu nastartovat
13:07Apple zvažuje diverzifikaci čipů, oslovil Intel a Samsung

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y