Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB zhoršila odhad vývoje veřejných financí

ČNB zhoršila odhad vývoje veřejných financí

02.11.2018 9:37
Autor: ČTK

Česká národní banka mírně zhoršila pro letošní rok odhad vývoje veřejných financí. Nově očekává přebytek 1,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP), v srpnu odhadovala 1,6 procenta HDP. Pro příští rok odhad zhoršila na 1,3 procenta z předchozích 1,5 procenta a pro rok 2020 zhoršila očekávání na 1,5 procenta. Vyplývá to ze shrnutí Zprávy o inflaci, které dnes banka zveřejnila. Loni skončily veřejné finance v přebytku 1,55 procenta.

Celkový vládní dluh by podle odhadů ČNB měl letos klesnout na 33,1 procenta HDP z loňských 34,7 procenta HDP. Příští rok by měl dluh dále klesnout na 30,9 procenta HDP a v roce 2020 na 28,9 procenta HDP. Odhad centrální banka ovšem proti srpnové prognóze pro všechny roky zhoršila. Podle kritérií pro přijetí eura by vládní dluh neměl překročit 60procentní hranici.

Ve zprávě o plnění státního rozpočtu za první pololetí, který na počátku října projednala vláda, MF odhaduje letos přebytek veřejných financí 1,6 procenta HDP. "Odhadovaný výsledek hospodaření sektoru vládních institucí by se měl promítnout v pokračujícím poklesu relativní výše dluhu v poměru k HDP, započatým v roce 2014. Výše dluhu na konci roku 2018 by měla dosáhnout úrovně 33 procent HDP, a být tak o 1,7 procentního bodu nižší než v roce 2017," uvádí materiál.

ČNB zároveň v nové prognóze, kterou představila ve čtvrtek, zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 3,1 procenta a pro příští rok na 3,3 procenta. Pro rok 2020 počítá ČNB s růstem ekonomiky o 3,3 procenta.

Saldo veřejných financí se počítá z rozdílu příjmů a výdajů ministerstev a dalších státních úřadů, měst a obcí, vybraných příspěvkových organizací, státních i jiných mimorozpočtových fondů a firem, veřejných vysokých škol, veřejných výzkumných ústavů, zdravotních pojišťoven, asociací a svazů zdravotních pojišťoven a Centra mezistátních úhrad.


Čtěte více:

ČNB zvyšuje sazby. Na koruně záleží, zda to letos stačilo (videozáznam)
01.11.2018 13:00
Česká národní banka v souladu s odhady analytiků a ekonomů zvyšuje zák...
Ekonom Petr Dufek: Po krátké přestávce lze čekat další růst sazeb ČNB
01.11.2018 15:01
ČNB na svém listopadovém zasedání opět zvýšila své úrokové sazby. Poč...
Babiš: Česko bude aktualizovat energetickou koncepci
01.11.2018 16:37
Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že Česko bude aktualizovat svou energ...
Rozbřesk: ČNB vyhlásila přestávku
02.11.2018 9:13
Letos už počtvrté v řadě a celkově popáté zvýšili centrální bankéři hl...
Air Bank letos stoupl čistý zisk o 329 procent na 1,2 miliard Kč
02.11.2018 9:10
Air Bank vykázala za tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk 1,222 mil...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.03.2026
17:15Mýtus nabídkové inflace?
15:36Man Group uvažuje o recesi vyvolané cenami ropy, podle Tradition Dubai trhy pracují se scénářem stagflace
13:29Goldman Sachs: Největší ropný šok v historii dopadá nejvíce na naftu a letecké palivo
13:18Studie: Umělá inteligence změní trh práce, nejvíc ohrozí administrativu
12:44Šéfka Commerzbank chce zvýšit zisk a ukázat, že nabídku od UniCredit nepotřebuje
11:55Důvěra v německou ekonomiku se prudce propadla, rostoucí ceny komodit tlačí na energeticky náročné obory
11:36Evropské akcie se vydávají vzhůru, DAX ale brzdí špatná data  
10:20Objednávky za bilion dolarů a mnohem víc. Co všechno Huang na každoroční konferenci Nvidie odhalil?
9:08Německo zatím z fondu na investice látá především díry v rozpočtu, tvrdí výzkumníci z Ifo
8:54Rozbřesk: Porostou v eurozóně sazby? S ropou posiluje dolar
8:48Šéf Nvidie čeká do 2027 objednávky za bilion dolarů, Trump věří, že získá Kubu. Evropska zahájí poklesem  
6:09Wall Street stále věří americkým akciím. S&P 500 má podle ní prostor k dalšímu růstu  
16.03.2026
16:43PODCAST Týdenní výhled: Ropa dál roste, napětí neustupuje a do toho zasedají centrální banky  
15:57Historická zkušenost, na kterou nyní trhy moc nevěří
14:30Ropa nad sto dolary přepisuje evropský energetický sektor. Neste a Equinor táhnou, služby padají  
14:14Jak se Polsko z komunistické trosky stalo jednou z 20 největších ekonomik
13:39ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:10Nebius získal velkého zákazníka. Meta si za 27 miliard dolarů kupuje přístup k jeho AI infrastruktuře
12:30Ropa snížila tlak na akcie i dluhopisy, volatilita se snižuje  
11:03Ropa dál zdražuje, Trump vyzývá ostatní země k ochraně Hormuzského průlivu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW