Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jeden z nejděsivějších ekonomických příběhů současnosti

Jeden z nejděsivějších ekonomických příběhů současnosti

20.11.2018 5:57
Autor: Redakce, Patria.cz

„Co se to proboha děje v Brazílii? Nehovořím o posledních volbách, ve kterých si brazilští voliči vybrali člověka, který se zdá být skutečným fašistou. Z toho jsem v šoku stejně jako všichni ostatní. O brazilské politice nic nevím, ale vím, že současný stav souvisí s mimořádnou ekonomickou krizí let 2015 a 2016. Země, která se ekonomicky zvedala a zdálo se, že ze sebe setřásla dědictví nestability, se náhle ponořila do recese. Po ní následovalo jen velmi pomalé oživení. A o tom bych už měl něco vědět,“ píše na stránkách New York Times Paul Krugman.

Podle ekonoma je ekonomickému vývoji v Brazílii věnováno překvapivě málo pozornosti i přesto, že zmíněná recese byla tvrdá a jde o velkou ekonomiku. Může to být tím, že se plně zaměřujeme na vývoj na Západě a Krugman se to snaží napravit svým pohledem na věc: „Na Brazílii podle všeho udeřila dokonalá ekonomická bouře, která měla tři hlavní rysy. První z nich představuje prudké zhoršení globálního ekonomického prostředí a klesajících cen komodit. Za druhé, došlo i k poklesu domácích výdajů, příčinou může být nadměrné zadlužení. A za třetí, ekonomická politika nezačala bojovat s útlumem, ale naopak jej prohloubila fiskálním a monetárním utahováním.

Krize v Brazílii nebyla typickou krizí rozvíjejících se ekonomik, kdy se náhle zastaví příliv zahraničního kapitálu a měnový kurz začne oslabovat. Obvykle podobné oslabení zvýší konkurenceschopnost domácího zboží a pomůže ekonomice k zotavení, jenže v těchto případech často existují i vysoké dluhy v zahraničních měnách. Takže oslabování kurzu zvyšuje dluhovou zátěž a krize se prohlubuje. Zabránit mu lze zvedáním sazeb, jenže to se obratem projeví na útlumu domácí poptávky. V Brazílii došlo k 9% poklesu produktu na hlavu, ovšem podle Krugmana nejde o tento klasický případ krize rozvíjející se země.

Brazílie nemá tolik dluhů v zahraničních měnách a měnový kurz tak nemá výrazné rozvahové důsledky. Jenže země hodně závisí na vývozech komodit a jejich ceny se propadly. A jak bylo zmíněno, podle některých ekonomů se dluhy projevily negativně, tím, že jejich předchozí prudký růst se nyní promítl do útlumu domácí poptávky. Takže se zdá, že Brazílie si částečně prošla krizí, která je typická spíše pro vyspělé země. Nejhorší ale podle Krugmana byla ekonomická politika. Brazílie má podle něj dlouhodobý problém se solvencí, nicméně ten je třeba řešit také dlouhodobě. Podle ekonoma tak bylo hrubou chybou, když vláda během recese přikročila k prudkému fiskálnímu utažení.

Ke všemu se pak ještě přidalo utažení monetární politiky, které je podle ekonoma ještě nepochopitelnější. „To nejlepší, co mě napadá, je fakt, že centrální banka ve strachu z inflace zpanikařila ve chvíli, kdy měnový kurz začal oslabovat. Nyní je inflace ve srovnání s historickým standardem nízko, ale škoda již byla napáchána. Jde o příběh, který si zaslouží pozornost. A příběh to je depresivní, který ukazuje kombinaci smůly a špatné politiky,“ píše Krugman.

Zdroj: New York Times


 

Čtěte více:

Jak opravit brazilskou ekonomiku
08.10.2018 6:31
Brazílie má za sebou nejzávažnější volby od konce vojenské junty před ...
Světový trh cukru by mohl v sezóně 2019/20 spadnout do deficitu
12.10.2018 8:35
Pokles produkce cukru v Brazílii a Evropské unii by mohl v sezóně 2019...
Fidelity: Vítězství brazilské pravice je pro trhy pozitivní, nyní záleží i na fiskální reformě
30.10.2018 6:37
Jair Bolsonaro vyhrál prezidentské volby v Brazílii nad levicovým kand...
Facebook už se vymkl kontrole, probíhá autodestrukce sociálními sítěmi
10.11.2018 16:13
Facebook nebyl schopen zabránit „masivním dezinformacím“, které se šíř...

Váš názor
 •  
  20.11.2018 10:58

  prý:...brazilští voliči vybrali člověka, který se zdá být skutečným fašistou.... Tak takového fašistu bych chtěl mít i u nás. Včetně tak kritizované nevybíravosti slov u našeho prezidenta. https://uloz.to/live/!bO6PS9JC5rnA/37923701-1989635747722436-1847249461026226176-n-1-mp4
  Drahokoupil
 •  
  20.11.2018 10:12

  Jediné řešení, co pak Krugman zná je tohle: Máte problém ? Tak nalijte do ekonomiky více peněz. Jste před bankrotem ? Dokud nezbankrotujete, nic se neděje. Bankrotujete ? To nevadí, není důvod jakkoli měnit postupy, které Vás do bankrotové situace dostaly...
  stanislav.hrouzek
  • Přesně
   20.11.2018 10:33

   Říkáte to přesně. Krugman si hlavně nesmí nikoho pohněvat. Říct třeba lidem a státům, že se nesmějí dál zadlužovat, protože to stejně nikam nevede, to není jeho styl. Ačkoli sám v tomto článku píše, že k poklesu domácích výdajů došlo asi kvůli nadměrnému zadlužení. A xco takhle "strukturální" reformy? jako že by fungovala nabídka podniků, vznik a růst podniků, vazba příjmů na produktivitu, podpora příhodných zdrojů energie,boj s korupcí, tzn. omezení přerozdělování, zeefektivnění veřejné správy? Brazílie ( a ostatní latinoamerické státy) monetární a fiskální expanzi zkouší desítky let, opakovaně kvůli tomu bankrotují a Krugamn to navrhuje opět.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y