Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Facebook už se vymkl kontrole, probíhá autodestrukce sociálními sítěmi

Facebook už se vymkl kontrole, probíhá autodestrukce sociálními sítěmi

10.11.2018 16:13
Autor: Redakce, Patria.cz

Facebook nebyl schopen zabránit „masivním dezinformacím“, které se šířily v Brazílii během nedávných voleb. Server ProMarket, který provozuje University of Chicago, tak tvrdí, že jde o další důkaz „neschopnosti této společnosti dostat pod kontrolu důsledky své dominance“. Brazilské volby byly přitom podle MarketPro momentem, kdy měl Facebook dokázat, že učinil potřebné změny a začíná vyhrávat svou bitvu s dezinformacemi. Měl ukázat, že již nečiní chyby jako v roce 2016 a je schopen bojovat s šířením falešných zpráv a propagandy. Jenže tak se nestalo.

Facebook podle MarketPro zval novináře do center boje s dezinformacemi, zrušil tisíce účtů a sám sebe chválil za svou efektivitu. Jenže brazilské volby i tak doprovázela „masivní kampaň“, což ukazuje, že realita je jiná, než jak ji Facebook vykresluje. „Namísto úspěchu se Brazílie přidala do řady s Indií, Filipínami, Barmou, Spojenými státy a brexitem jako důkaz toho, že Facebook není schopen nebo nechce omezit používání své platformy jako zbraně,“ píše MarketPro. A dodává, že stejně tak jsou brazilské volby důkazem, proč je Facebook tak oblíben „pravicovými autoritáři“. 

Server v této souvislosti zmiňuje chválu, jakou na internet a Facebook po italských volbách pěl Matteo Salvini, který stojí v čele Ligy severu. Jemu pomohl k tomu, aby se stal nejpopulárnějším italským politikem, a podobné je to s vítězem voleb brazilských. Jejich vítěz Jair Bolsonaro je pravicovým extremistou, který prosazuje mučení, trest smrti a opakovaně vyjadřuje nostalgii za časy vojenské diktatury. Facebook sice přímo nechválil, ale využil jej hned pro své první povolební prohlášení. V něm mimo jiné sliboval, že dodrží sliby a půjde po svých politických oponentech z řad levice. Když pak hovořil na televizních stanicích, jeho projev byl od toho na Facebooku značně rozdílný. 

„Bolsonarova kampaň začala jen jako taková zajímavost a spoléhala se zejména na sociální sítě. Tradiční média úplně obcházela, její aktivita byla soustředěna především na Facebooku, včetně toho, že tam vkládala téměř každý den nová videa. Nejintenzivněji pak pracoval na platformě WhatsApp, kterou vlastní Facebook a v Brazílii je značně rozšířena,“ píše ProMarket. Bolsonarovi lidé pak po sociálních sítích šířili „tsunami falešných zpráv“, zatímco on sám tvrdil, že o těchto aktivitách nic neví. Celou věc pak ještě zhoršilo to, že mnoho Brazilců považuje WhatsApp za důvěryhodnější zdroj informací než tradiční média. Jejich zprávy pak byly touto aplikací navíc blokovány jako spam. 

Uvedené podle ProMarket ukazuje, že Facebook už se stal příliš velký na to, aby zvládal svůj provoz. Není schopen sledovat obsah generovaný v mnoha jazycích a zemích s 2 miliardami lidí a k tomu se přidávají pochybné praktiky této společnosti, technologické nedokonalosti a „neschopnost predikovat ty nejtemnější impulsy lidské povahy“. V tuto chvíli ale Facebook zůstává i tak zbraní, kterou mohou kdykoliv použít kandidáti na autokraty a manipulátoři veřejného mínění. 

Zdroj: ProMarket

 

Čtěte více:

Průzkum: Američané mění přístup k facebooku, hlavně ti mladší
07.09.2018 8:26
Téměř tři čtvrtiny dospělých uživatelů facebooku ve Spojených státech ...
V hlavní roli sociální média. Jak rozhodují o tom, co je správné a co už ne
10.09.2018 13:46
V centrále Facebooku každé druhé úterý a v YouTube každý pátek se schá...
EU pohrozila Facebooku sankcemi, pokud neupraví své podmínky
20.09.2018 11:05
Společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou internetovou sociál...
Jak opravit brazilskou ekonomiku
08.10.2018 6:31
Brazílie má za sebou nejzávažnější volby od konce vojenské junty před ...
Fidelity: Vítězství brazilské pravice je pro trhy pozitivní, nyní záleží i na fiskální reformě
30.10.2018 6:37
Jair Bolsonaro vyhrál prezidentské volby v Brazílii nad levicovým kand...
NYT: Sociální sítě nemají odpověď na nenávistný obsah
31.10.2018 10:36
Instagram byl založen jako stránka pro lidi, kteří chtějí sdílet fotky...
Ropný trh a břidlicová revoluce: Nový hegemon na scéně? (První část)
08.11.2018 11:33
Přinášíme Vám trojdílný analytický seriál “Ropný trh a břidlicová revo...
Poptávku po zlatě probouzejí spotřebitelé i centrální banky
07.11.2018 13:41
Světová poptávka po zlatě začala růst, ve třetím čtvrtletí se meziročn...

Váš názor
 • Massmédia si to mohou sama !!!
  30.01.2019 13:55

  Kdyby nelhali, nebo nezamlčovala informace , nebyl by takový rozmach FB a dalších soc. sítí . Viz případy muslimských znásilňovačů na silvestra 2015 v SRN -- hlavní média byla zticha jako pěny , dokud na soc. sítích nebyly mraky fotek komentářů. Pak musela s pravdou ven a to jěště zjevně maximálně nerada !!
  občan
 •  
  11.11.2018 11:29

  A proč by měl vlastně FB bránit jakýmkoliv informacím ?
  Peté13
 • Ha
  11.11.2018 9:06

  Levicoví extremisté mají Fejsbůček zakázaný od vůdců jako produkt vrahů z volstrýtu? Nebo co jim bránilo ho používat taky?
  HenryFord
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Royal Mail PLC (12/18 Q3)
3:45Čína - PMI v průmyslu
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m