Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Správní rada Mitsubishi odvolala Ghosna z postu svého předsedy

Správní rada Mitsubishi odvolala Ghosna z postu svého předsedy

26.11.2018 13:50
Autor: ČTK

Správní rada japonské automobilky Mitsubishi dnes odvolala Carlose Ghosna z postu svého předsedy. Stejný krok již minulý týden učinil alianční partner Nissan poté, co byl Ghosn v Japonsku zadržen kvůli údajným finančním machinacím. Dočasným předsedou správní rady Mitsubishi se stane výkonný ředitel podniku Osamu Masuko, uvedla firma.

Nissan a Mitsubishi tvoří alianci společně s francouzskou automobilkou Renault, ve které Ghosn zastává funkce předsedy správní rady i výkonného ředitele. Správní rada Renaultu Ghosna na úterním zasedání neodvolala, řízení firmy ale svěřila prozatímní správě.

Ghosn čelí v obvinění, že využíval firemní peníze pro vlastní účely a že podhodnocoval osobní příjmy ve finančních výkazech. Minulé pondělí Ghosna zadržela tokijská prokuratura a ve čtvrtek ho správní rada Nissanu odvolala z postu svého předsedy.

Ghosn podle kontrolních orgánů Nissanu v průběhu pěti let zatajil příjmy v objemu pěti miliard jenů (zhruba miliarda Kč). Za jeho údajné prohřešky hrozí 64letému Ghosnovi až deset let vězení a pokuta deset milionů jenů (dva miliony Kč).

Japonská televize NHK v neděli uvedla, že Ghosn vznesená obvinění odmítl. V evropských médiích se objevily spekulace, že za celou kauzou zčásti stojí přání odvrátit kroky k úplnému spojení Nissanu s Renaultem a udržet Nissan pod japonskou kontrolou.

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire v neděli upozornil, že francouzská vláda a automobilka Renault ještě neviděly žádné důkazy podporující obvinění vznesená Nissanem vůči Ghosnovi. Prohlásil však rovněž, že nevěří v žádnou "konspirační teorii". Francouzská vláda vlastní v Renaultu 15procentní podíl.

Ghosn prosazoval užší propojení automobilek včetně případné fúze Nissanu s Renaultem. Výkonný ředitel Nissanu Hiroto Saikawa dnes uvedl, že v Ghosnových rukou byla soustředěna příliš velká moc. Zdůraznil rovněž, že Ghosnova kauza by neměla narušit každodenní provoz v Nissanu.

Renault v současnosti vlastní v Nissanu podíl přes 43 procent, zatímco Nissan má v Renaultu zhruba 15procentní podíl. Nissan rovněž vlastní zhruba třetinový podíl Mitsubishi a má nad touto automobilkou faktickou kontrolu.

Společnost Mitsubishi dnes uvedla, že Ghosn ztratil důvěru Nissanu, takže se pro něj stalo obtížné plnit své povinnosti v Mitsubishi. Výkonný ředitel Masuko vyjádřil přesvědčení, že aliance Renault-Nissan-Mitsubishi přetrvá. Aliance je podle něj klíčová pro budoucnost všech tří automobilek, zejména kvůli spolupráci na nových technologiích, jako je například autonomní řízení.


Čtěte více:

Matador autoprůmyslu Ghosn prý lhal o svých příjmech. Akcie Renaultu i Nissanu se propadly
19.11.2018 11:09
Vyšetřovatelé dnes v Tokiu zadrželi šéfa francouzsko-japonské automobi...
Správní rada Nissanu odvolala Ghosna z postu předsedy
22.11.2018 15:50
Sedmičlenná správní rada japonské automobilky Nissan jednomyslně odvol...
Texaská nejhorší noční můra OPECu
26.11.2018 10:55
Během necelé dekády vyvrtali američtí těžaři v oblasti Permianské pánv...
Summit EU vzkázal Británii, že lepší dohodu o brexitu mít nebude
26.11.2018 9:44
Čtyři měsíce před britským odchodem z Evropské unie potvrdil včera mim...
Důvěra v českou ekonomiku v listopadu klesla o 0,5 bodu na 99,3
26.11.2018 10:16
Důvěra v českou ekonomiku v listopadu po tříměsíčním růstu meziměsíčně...
Studie: Brexit přijde Británii až na 1100 liber na osobu ročně
26.11.2018 13:23
Dohoda o odchodu Británie z Evropské unie, kterou vyjednala premiérka ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.05.2025
14:59Fidelity: Investoři do ETF reagují na celní konflikt odklonem od USA
8:13Víkendář: Reklamu jen tak nepoznáme?
24.05.2025
14:33Fidelity International: Jak mohou neutrální akciové strategie využít sílu volatility
8:10Víkendář: Svět, kde předvídatelnost je slabostí a cla jsou nejkrásnějším slovem ve slovníku
23.05.2025
22:03Americké trhy krvácí po hrozbách cel vůči EU a Applu  
17:44Traders Talk: Trump rozbouřil trhy, Colt potěšil výsledky a UnitedHealth v problémech
17:17PwC: Prodej elektromobilů v 1. čtvrtletí stoupl o 42 procent na 2,7 milionu
15:57Jednání s EU podle Trumpa nikam nevedou, chce clo 50 procent. Akcie klesají
15:49Půjde to k normálu bez cenového šoku?
14:26Pivo s Patrií ve Zlíně - s analytikem a makléřem o trzích i novinkách ve světě investic
13:03Perly týdne: Googlu a Applu se změnily časy
13:01Italská banka UniCredit soudně napadne podmínky převzetí konkurenční Banco BPM
11:00M2C míří na burzu: Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:30Tlak na dluhopisy polevil a ulevilo se i akciím  
10:13Do Česka dorazily první dodávky nového jaderného paliva od Westinghouse
8:56Německo hlásí růst HDP o 0,4 pct, ale celoroční stagnace zůstává ve hře
8:46Rozbřesk: Zhoršená nálada v eurozóně. Ale z jiného důvodu, než byste čekali
8:45Erste a VIG dnes naposledy s dividendou, růst HDP v Německu a další várka celního napětí mezi USA a EU  
22.05.2025
22:01Zámořské akcie se stabilizují, nárůstům vévodí Advanced Auto Parts  
17:20Výjimečný celý svět

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data