Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Britský parlament zveřejnil zabavené e-maily Marka Zuckerberga

Britský parlament zveřejnil zabavené e-maily Marka Zuckerberga

06.12.2018 8:37
Autor: ČTK

Britský poslanecký výbor zabývající se skandálem kolem dnes již zaniklé poradenské firmy Cambridge Analytica přistoupil k neobvyklému kroku, když dnes zveřejnil stovky interních dokumentů Facebooku zajištěných během vyšetřování. Mezi asi 250 stránkami materiálů jsou i e-maily, které svým kolegům v kalifornské firmě posílal její šéf Mark Zuckerberg. Podle magazínu Wired? zveřejněné dokumenty nasvědčují tomu, že Facebook byl ochoten obětovat soukromí uživatelů ve prospěch svého růstu.

Provozovatel největší sociální sítě světa po bezprecedentním zabavení dokumentů britským parlamentem žádal, aby materiály získané americkým podnikatelem Tedem Kramerem v rámci soudního sporu s Facebookem zůstaly v tajnosti. Předseda britského parlamentního výboru pro digitální média Damian Collins nicméně uvedl, že na jejich zpřístupnění je "značný veřejný zájem".

"Nastolují důležité otázky ohledně toho, jak Facebook nakládá s daty uživatelů, o jeho přístupu ke spolupráci s vývojáři aplikací a o tom, jak uplatňují své dominantní postavení ve sféře sociálních médií," napsal Collins na twitteru.

V jádru skandálu kolem Cambridge Analytica je praxe, kdy Facebook dříve všem vývojářům aplikací pro svou platformu zpřístupňoval data nejen všech osob používajících danou aplikaci, ale i jejich přátel. Britská poradenská společnost toho zneužila, aby se dostala k osobním údajům desítek milionů uživatelů, které potom pravděpodobně využila pro účely úzce cíleného politického marketingu.

Facebook tvrdí, že tato praxe skončila s rokem 2015, podle Collinse ale společnost pro některé partnery zachovala "plný přístup" k datům přátel uživatelů i po ohlášení změn. "Není zřejmé, že by k tomu uživatelé jakkoli svolili, ani jak Facebook rozhodoval o tom, kterým firmám přístup zůstane," uvedl Collins.

Nejstarší zveřejněné dokumenty jsou z roku 2012. Podle britských poslanců celý balík materiálů mimo jiné dokazuje, že zamítnutí širšího přístupu k datům vedlo k zániku některých aplikací, napsala? zpravodajská společnost BBC. Mezi firmami, které o tuto výhodu ihned nepřišly, jsou prý online seznamka Badoo, alternativní taxislužba Lyft nebo streamovací platforma Netflix. Naopak prodejce lístků na kulturní akce Ticketmaster či již neexistující aplikace Vine na sdílení krátkých videí takové štěstí neměli.

"Twitter dnes spustil Vine, který umožní natočit více krátkých videosegmentů na vytvoření jediného šestisekundového videa... Pokud nikdo nebude mít námitky, ukončíme dnes jejich přístup k přátelům," napsal v lednu 2012 viceprezident Facebooku Justin Osofsky. Zuckerberg mu odpověděl: "Jasně, jdi na to."

Facebook v reakci na zveřejnění interních dokumentů označil způsob jejich prezentace za "velmi zavádějící". Samotný Zuckerberg reagoval poměrně obsáhlým prohlášením? na svém facebookovém profilu, v němž vysvětluje změny v datové politice učiněné v letech 2014 a 2015. Díky těmto krokům prý platforma zablokovala "mnoho pochybných aplikací". Kdyby je firma podnikla jen o rok dříve, vůbec k problému s Cambridge Analytica nemuselo dojít, napsal Zuckerberg.

V jednom ze zveřejněných e-mailů z roku 2012 se přitom šéf Facebooku staví skepticky k myšlence, že by zpřístupnění velkého objemu dat aplikacím mohlo představovat problém. "Prostě si nemůžu vybavit případ, kdy by data unikla od vývojáře k vývojáři," napsal tehdy jednomu ze svých manažerů Samu Lessinovi.


Čtěte více:

EU pohrozila Facebooku sankcemi, pokud neupraví své podmínky
20.09.2018 11:05
Společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou internetovou sociál...
Spoluzakladatelé Instagram ve společnosti končí. Neshody s Zuckerbergem?
25.09.2018 8:53
Spoluzakladatelé sociální sítě na sdílení fotek Instagram Kevin Systro...
NYT: Sociální sítě nemají odpověď na nenávistný obsah
31.10.2018 10:36
Instagram byl založen jako stránka pro lidi, kteří chtějí sdílet fotky...
Analytik Patria Finance k výsledkům Facebook: Žádná hitparáda, trh si ale oddechl, že nebylo hůř (nová cílová cena)
31.10.2018 16:23
Ani Fed, ani pomalejší hospodářský růst, a dokonce ani cla. Výsledky F...
Facebook už se vymkl kontrole, probíhá autodestrukce sociálními sítěmi
10.11.2018 16:13
Facebook nebyl schopen zabránit „masivním dezinformacím“, které se šíř...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.01.2025
17:20Indexy v nejistotě před zítřejšími daty inflace v USA  
17:19Když si akciový trh sám pomáhá k dalším vrcholům…
16:44ČR už zvládne při výpadcích ruské ropy přejít na plné zásobování západní cestou
16:38Photon Energy postaví v JAR solárně-hydroenergetickou elektrárnu za miliardy Kč
16:00City Home Finance III, s.r.o: Oznámení úrokové sazby dluhopisu - 4. výnosové období
15:23Traders Talk: Trhy pod tlakem očekávaného zpomalení Fedu, Erste na překvapivých výšinách
14:34Škoda Auto vloni zvýšila odbyt o sedm procent, celému koncernu VW klesl
14:00TECHnalysis Research: NVIDIA může být Microsoftem robotiky
12:37Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři KB k 31.12.2024 (4Q 2024)
12:04Trhům se dostalo úlevy. Inflační rizika brzdí Trumpovy celní plány  
11:38Krugman: Náš největší problém je, že si myslíme, že zbytek světa vlastně neexistuje
9:24ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - EIB poskytne Skupině ČEZ další úvěr
9:05Rozbřesk: Inflace pod naším odhadem i odhadem ČNB nahrává únorovému snížení sazeb
8:36Musk možným kupcem TikToku, Trumpův tým zvažuje postupné zvyšování cel a evropské akcie jsou smíšené  
8:19Čína zvažuje možnost, že americký TikTok prodá Elonu Muskovi
6:06Technická analýza S&P 500: Býčí trh začíná mít trhliny  
13.01.2025
18:08Pestrost globální ekonomiky a čtyři inflačně - sazbové kombinace
17:31Týdenní výhled: Fed čeká dlouhá přestávka, očekávání poklesu sazeb mizí. Výsledkovou sezónu naplno rozjedou banky  
17:13Kdy skončí korekce na indexech v USA?  
15:34Evropa by mohla odstartovat celosvětový boj o zemní plyn

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - PPI, y/y