Aktualizováno Dobrou zprávou v rámci říjnového reportu z amerického maloobchodního sektoru je oživení tržeb po dvou slabých měsících, a tedy i příznivý vstup do posledního letošního kvartálu. Horší zprávou je, že oživení bylo částečně taženo dražším benzínem.
Konkrétně přinesl říjen růst maloobchodních tržeb o 0,8 procenta při konsensu 0,5. Minulý měsíc byl revidován dolů na -0,1 pct. Tržby očištěné o auta a benzín stouply o 0,3 pct při konsensu 0,4. Minulý měsíc vykázal takto očištěný maloobchod stagnaci.

Tržbám za benzín v říjnu pomohly výš ceny a tato položka měla na růst maloobchodu velký vliv. Slušně se projevil také návrat kupců aut, kterých přibylo po čtyřech měsících stagnace či poklesu. Další položky už takový dopad neměly - lehce pozitivně se projevily rostoucí prodeje potravin, stavebních materiálů či oděvů.
Za posledními otřesy na finančních trzích částečně stojí obavy ze zpomalování ekonomiky. Tento faktor nadále brzdí trhy v pokusech o návrat. Zpomalení vypadá, že je skoro nevyhnutelné, ale z tržního pohledu hodně záleží na tom, jak výrazná decelerace nás čeká. Maloobchod za říjen nám dává smíšené signály. Čísla jsou to sice slušná a znamenají zlepšení oproti předchozím měsícům, ale efekt srovnávací základny nebo podpora ze strany cen benzínu optimismus brzdí.
Meziročně maloobchod roste o 4,6 procenta, po očištění o 4,8 procenta. Je však třeba vzít v potaz, že jde o nominální data. Po očištění o cenový vývoj (CPI či PCE) zbyde zhruba poloviční růst.
Spolu s maloobchodními tržbami dnes vyšly ještě indexy aktivity v průmyslu. Ten newyorský lehce překonal očekávání a zůstává bezpečně v pásmu rychle stoupající aktivity. Filadelfský index ovšem naznačil citelné zpomalení aktivity průmyslových podniků. Současně zveřejněný počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti se odchýlil od odhadů minimálně. Data dohromady nemají na finanční trhy velký vliv.