Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
USA uvalily sankce na venezuelskou státní ropnou firmu PDVSA

USA uvalily sankce na venezuelskou státní ropnou firmu PDVSA

29.01.2019 8:30
Autor: ČTK

Spojené státy včera vyhlásily sankce vůči venezuelské státní ropné společnosti PDVSA, z jejíchž zisků má prospěch vláda prezidenta Nicoláse Madura, kterého Washington neuznává. Oznámil to americký ministr financí Steven Mnuchin. Podle něj se Spojené státy snaží výrazně snižovat dovoz venezuelské ropy. Washington nevyloučil ani další kroky v podpoře opozičního lídra Juana Guaidóa, jehož považuje za legitimního prezidenta Venezuely.

Sankce uvalené Mnuchinovým ministerstvem zakazují Američanům jakékoli obchodování s PDVSA. Spojené státy zároveň zmrazily veškerá aktiva, která má společnost uložena v amerických bankách. Podle bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona se mohou sankce osobně dotknout všech lidí pracujících pro PDVSA.

"Nadále odhalujeme korupci Madura a jeho dobrých přátel a dnešní opatření zamezuje tomu, aby nadále rabovali majetek obyvatel Venezuely," komentoval uvalení sankcí na tiskové konferenci Bolton.

Venezuela má z prodeje ropy zásadní příjmy a její ekonomika se dostala do těžké krize mimo jiné v souvislosti s poklesem cen této komodity na světových trzích.

Guaidó, který se stal předsedou opozicí ovládaného parlamentu teprve začátkem ledna, se minulou středu při masových protivládních demonstracích prohlásil za úřadujícího prezidenta. Učinil tak poté, co parlament označil za nelegitimní nový Madurův mandát vzešlý z loňských nedemokratických voleb. Guaidóa již uznaly za úřadujícího prezidenta na dvě desítky zemí včetně USA, několik velkých evropských států se k tomu chystá. Za Madurem naopak stojí mimo jiné Rusko, Čína nebo Turecko.


Čtěte více:

MMF: Inflace ve Venezuele příští rok stoupne na 10 milionů procent
10.10.2018 8:26
Míra inflace ve Venezuele příští rok dosáhne deset milionů procent. V...
Proletáři všech zemí, pohleďte na Venezuelu
07.01.2019 11:42
Hugo Chávez a jeho nástupce Nicolás Maduro napáchali ve Venezuele podl...
Venezuela má dva prezidenty a USA jí hrozí sankcemi na ropu
25.01.2019 17:55
35letý politik Juan Guaidó, ještě před měsícem většině Venezuelanů nez...

Váš názor
  •  
    29.01.2019 11:25

    Pamatuji jak ještě za Chavéze Venezuela vyhrožovala, že zastaví vývoz ropy do USA a bude ji prodávat do Číny. A Kremloboti jásali nadšením, že se ekonomika USA následně zhroutí.
    Tomáš Roll
Aktuální komentáře
04.02.2026
22:46Alphabet překonal odhady. Letos plánuje utratit mnohem více, než investoři čekali
22:01Technologické tituly znovu oslabily  
17:10Jeden opomíjený nový normál
15:14Jakub Blaha: Uber zažil solidní otočku. Silná čísla ze závěru roku nakonec přebila slabší výhled  
14:05Eli Lilly v ostrém kontrastu s Novo Nordiskem. Tržby mohou letos stoupnout až o 27 procent
13:32AMD roste, náklady také. Klíčový bude úspěch MI4XX  
12:44Patria čeká u Komerční banky mírně slabší kvartál, pozornost se přesune na dividendovou politiku  
12:14Neklidné techy. Anthropic zvedl nervozitu před dalšími důležitými výsledky  
11:36Míra inflace v eurozóně v lednu klesla o 0,3 bodu na 1,7 procenta
11:11Nový AI nástroj Anthropicu způsobil výprodej v softwaru za 285 miliard dolarů  
9:38Těžká rána pro investory Novo Nordisku: společnost očekává hluboký propad tržeb
9:02Čtvrtletní zisk UBS vzrostl o více než polovinu
8:50AI spustila výprodej, Walmart poprvé nad bilionem dolarů a německý autoprůmysl mírně zlepšil náladu  
8:40Rozbřesk: NBP srazí sazby na dostřel ČNB, a to navzdory viditelně vyššímu růstu
03.02.2026
22:38Ani silné výsledky AMD nestačily. Akcie se svezly s trhem a míří dolů
22:02Červená lavina na Wall Street: technologie krvácí, Palantir uniká výprodeji  
17:18Bude „likvidita“ podporovat akciový trh?
15:27Silný zisk, slabší poptávka, velké slevy: PepsiCo mění strategii
15:17Růst zpomaluje a výhled na rok 2026 působí mdle. Paypal vyřazujeme z investičních tipů  
14:09FX Strategie: Koruna čeká na inflaci a ČNB, eurodolar na ECB a volby v Japonsku  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:15EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.