Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Venezuela má dva prezidenty a USA jí hrozí sankcemi na ropu

Venezuela má dva prezidenty a USA jí hrozí sankcemi na ropu

25.1.2019 17:55
Autor: Redakce, Patria.cz

35letý politik Juan Guaidó, ještě před měsícem většině Venezuelanů neznámý, zvedl svou pravou ruku a sám sebe prohlásil prozatímním prezidentem republiky. Desítky tisíc lidí, kteří se 23. ledna shromáždili v Caracasu jako součást národní demonstrace proti režimu Nicoláse Madura, nyní považovaného za usurpátora, zajásali. 

Později odpoledne muže, kterého Maduro a jeho stoupenci zavrhli jako „malého kluka“, mezinárodně uznali legitimním lídrem země s jedněmi z největších zásob ropy na světě. Americký prezident Donald Trump byl prvním, který jej uznal. Kanada a všechny větší ekonomiky Jižní Ameriky jej následovaly. Podněcoval je k tomu i americký ministr zahraničí Mike Pompeo. 

„Tyranie nyní nefunkčního Madurova režimu již příliš dlouho dusí tuto zemi i její obyvatele,“ řekl Pompeo na setkání stálé rady Organizace amerických států (OAS). „Všechny členské státy, které se zavázaly podporovat meziamerický demokratický charakter, teď uznat prozatímního prezidenta musí.“ Většina členských států OAS prozatímního prezidenta uznala, ale Mexiko, El Salvador a Nikaragua oznámily, že zůstanou neutrální nebo budou dále podporovat Madura. 

Guaidův růst na významnosti byl obdivuhodný. 5. ledna byl zvolen hlavou venezuelského národního shromáždění jako součást dohody o sdílení moci mezi hlavními opozičními stranami. Zdál se být skoro až náhodným prezidentem, kterého vybrali zejména díky tomu, že nebylo moc na výběr. Ze dvou dalších kandidátů z jeho strany Voluntad Popular byl jeden v domácím vězení a druhý se skrývá na chilském velvyslanectví. Shromáždění navíc bylo od roku 2016 nefunkční. Maduro jej zbavil moci poté, co opozice vyhrála většinu ve sněmovně, a nahradil jej pseudo-parlamentem, který poslouchá jeho rozkazy.

Guaidó ale dovedně využil své pozice jakožto nováčka s očividně málo nepřáteli, aby přerušil oboustranně ničivé hádky mezi opozicí a obnovil naděje všech, kteří chtěli vidět konec Madurovy vlády. Objevil se v době, kdy sousedé Venezuely i USA naléhavě hledali řešení krize této země. Madurova neschopnost ochuzovala Venezuelany a donutila desetinu obyvatel k emigraci. Loni Maduro vypsal řádné volby a dosadil se do svého šestého volebního období, které začalo 10. ledna. Ústava Venezuely tvrdí, že pokud je post prezidenta prázdný, jak tvrdí opozice, pak jej má zaujmout právě hlava národního shromáždění.

Guiadó se opakovaně zdráhal vyhlásit se prezidentem a řekl, že potřebuje podporu jak lidí, tak ozbrojených sil. Rostoucí protesty byly důkazem, že má podporu naprosté většiny Venezuelanů, i těch z chudých částí Caracasu, kde hlad a naštvání překonaly strach z režimu. Guaidó ale ještě nemůže tvrdit, že má podporu armády. 

Došlo k menším vojenským revoltám, k poslední z nich 21. ledna, když 27 členů národní gardy ukradlo zbraně a vyhlásilo vzpouru. Vojenští vůdci, kteří ovládají klíčové oblasti ekonomiky od ropy, přes těžbu, až po distribuci potravin, jsou loajální Madurovi. Na to poukazuje i mexický reprezentant u OAS. Na shromáždění vyjádřil své obavy, že by tento krok mohl vést k ještě většímu násilí díky tomu, že ozbrojené síly zůstávají věrné Madurovi.

Cena ropy v pátek rostla o více než 1 procento poté, co nepokoje ve Venezuele vzbudily obavy z narušení vývozů ropy. Washington dokonce ve čtvrtek naznačil, že by mohl uvalit na vývozy venezuelské ropy sankce. Nicméně globální trh s ropou zůstává velmi dobře zásobován, i díky rostoucímu výstupu USA. Ten dokazují i bobtnající zásoby ropy. Rekordní produkce USA by tak mohla pravděpodobně krátkodobě nahradit jakékoliv výpadky venezuelských dodávek po případném uvalení amerických sankcí.

Zdroj: The Economist, CNBC


 

Čtěte více:

MMF: Inflace ve Venezuele příští rok stoupne na 10 milionů procent
10.10.2018 8:26
Míra inflace ve Venezuele příští rok dosáhne deset milionů procent. V...
Proletáři všech zemí, pohleďte na Venezuelu
7.1.2019 11:42
Hugo Chávez a jeho nástupce Nicolás Maduro napáchali ve Venezuele podl...
Ropný trh v roce 2019: OPEC+ vyráží do boje
18.1.2019 15:41
Ropný trh se s rokem 2018 rozloučil zvýšenou volatilitou, která se poh...
Válka s USA na trhu ropy by byla drahá, řekl ruský činitel
23.1.2019 16:29
Rusko by na trzích ropy nemělo rozpoutat cenovou válku se Spojenými s...
Technická analýza: Stabilizace na trhu s ropou
24.1.2019 12:28
Ropný trh během posledních několik týdnů zažívá stabilizaci cen, která...

Váš názor
 • Co je nového k denšnímu dnu?
  30.1.2019 10:43

  Kolumbie neví nic o tom, že by mělo dorazit pět tisíc amerických vojáků, kvůli případnému útoku na Venezuelu… USA předaly samozvanému „prezidentovi“ Guaidóvi kontrolu nad částí venezuelského majetku v zahraničí, zatímco venezuelská vláda zahájila proti témuž vyšetřování, které mu už nyní zmrazilo majetek a zakázalo cestovat do zahraničí… USA hrozí „závažnými důsledky“… stávající prezident Maduro tvrdí, že Trump s ním nesmí mluvit, protože mu to zakázal jeho bezpečnostní poradce Bolton…
  medvedvsechnosned
 • Námět
  28.1.2019 10:01

  Jestli dobře počítám, tak jeden „plkálista“ tu svými nesmysly dokáže zaměstnat 7 lidí. Jj, naše blbost, že se k tomu vždycky necháme vyprovokovat. Vyhlašuji soutěž, až někdo objeví příspěvek od „medvedvsechnosned“, který bude rozumný, nebo dokonce užitečný, zvedne ruku a zakřičí BINGO!!! A největší frajeřina by byla, pokud by tuto soutěž Patria byla ochotna zasponzorovat. Třeba ročním předplatným na Patria Plus pro vítěze :-).
  Malý Mik
  • Re: Námět
   28.1.2019 10:09

   jsem pro předplatné Týdnu
   achilles
  • Malý Mik
   28.1.2019 10:04

   Přehlédl jsi jednu věc. Že vítězí mlčící většina, která se projeví vždy pouze jednou za volební období.
   medvedvsechnosned
 • Je to smutná podívaná,
  27.1.2019 19:57

  jaké má Rusko, USA i EU starosti o venezuelskou ropu a přitom všem z nich přerůstají domácí problémy vlastní hlavu. Je to pokrytectví v přímém přenosu. Rozvrtali Irák, Sýrii, Libyi, Ukrajinu a nyní svoje pařáty natahují po Venezuele!!!
  medvedvsechnosned
  • Re: Je to smutná podívaná,
   28.1.2019 7:47

   Kladu si otázku. Je nám třeba účasti na takových divadelních představeních s názvem Pokrytectví? Proč se k tomu nesníží např. Švýcarsko?
   medvedvsechnosned
 • Venezuela, ropa a dluhy
  27.1.2019 14:51

  Torontská univerzita v Kanadě vypracovala unikátní studii a analýzu venezuelské ekonomiky a deficitu až do dnešní doby a získaná data odhalují něco neuvěřitelného, naprosto nehorázné vykořisťování Venezuely ze strany USA a amerického FEDu, a to skokově, od roku 1973 kdy se začal používat tzv. petrodolar. Stalo se v průběhu 70. let, když rostla ve světě poptávka po ropě a masivně rostla produkce venezuelské ropy, tak vláda v Caracasu z naprosto nepochopitelných a nelogických důvodů prodávala ropu hluboko, extrémně hluboko pod světovými cenami. A to tak hluboko, že Venezuela měla z tak nízkých příjmů z ropy tak nízký profit, že si musela u amerického FEDu začít půjčovat na svůj vlastní státní rozpočet. Extrém nastal v roce 1980, kdy ceny za barel na světových trzích byly na úrovni 120 dolarů, ale Venezuela prodávala barel za pouhých 37 dolarů. Důvodem této katastrofy byly tzv. dlouhodobé koncese pro americké těžební společnosti. Byl to největší podvod amerických ropných koncernů na Venezuele a krádež za bílého dne. Jediní Venezuelci, kteří pohádkově na tomto rozkrádání ropy zbohatli, byli zkorumpovaní politici a úředníci venezuelské státní moci, kteří vydávali těžební licence. Podmínkou v koncesi bylo, že držitel licence bude venezuelské vládě odvádět procento z tržní ceny každého barelu. Obvykle šlo o 8 až 12% z jednoho barelu. Jenže americké firmy si spočítaly, že když je o ropu takový zájem, tak odvádět Venezuele od 5 do 10 dolarů za barel je nepřijatelné, a tak americké těžební společnosti ve Venezuele prodávaly do USA vytěženou ropu svým dceřiným firmám hluboko pod cenou. Americké koncerny tak těžily venezuelskou ropu a za hluboko podhodnocené ceny ji prodávaly svým dceřinkám v USA, ale tyto dceřinky potom ty samé barely přecenily za reálné světové ceny a přeprodaly je dál do ciziny, především do Evropy. Venezuelská vláda nemohla nic dělat, protože prodej barelů probíhal za sjednanou (tzv. nominální) cenu, kterou určoval ve Venezuele americký těžař a za kolik potom jeho dceřinka v USA dál prodala ty barely do světa, to nemohla vláda v Caracasu už nijak ovlivnit. Podobně může dopadnout i ČR, jež nechce těžit lithium vlastními silami, a chce poskytnou koncese australské firmě, která to může klidně jednoho dne udělat stejně, jako americké petrolejářské firmy ve Venezuele.
  medvedvsechnosned
  • Re: Venezuela, ropa a dluhy
   27.1.2019 17:57

   Já si říkal, kde si tak ohromnou slátaninu a hloupost mohl obšlahnout. A koukám ruskem placenej dezinformační web aeronet. Tak ještě že je ta demokracie a Patria tady ty hlouposti nemaže, aby si je mohl každej přečíst...
   qwer
   • qwer
    27.1.2019 18:06

    Ty si to nejsi schopen ověřit originálem z Toronta?
    medvedvsechnosned
    • Re:
     27.1.2019 18:54

     Existuje nějaká studie, napsaná Diegem Restucciem, profesorem původem z Venezuely. Jako něco co je názor University of Toronto bych to nevydával. Navíc to co píše, je zcela překrouceno. Jednoznačně v dobách, kdy ve Venezuele těžili zahraniční koncerny, tato země prosperovala a rostla. Úpadek přišel se znárodněním. To jsou jednoznačná fakta...
     qwer
     • Hygge
      27.1.2019 18:59

      Fakta v postfaktické době? Člověče neblázni!
      medvedvsechnosned
      • Re: Hygge
       27.1.2019 19:09

       Nevím co to zase meleš. Ale Venezuela byla na začátku minulého stoleltí na 30% úrovně HDP USA a po začátku těžby ropy se dostala až na 80% HDP USA. Veškerý jejich problém spočíval v tom, že drtivá většina peněz, které za ropu dostala venezuelská vláda byla zpronevěřena. Pokud by se chovali jako v Norsku, je Venezuela dnes jednou z nejvyspělejších zemí světa s růžovou budoucností. Bohužel si museli vyzkoušet socialistický experiment, kterým sme si museli projít i my tady ve východní Evropě. Jak to skončilo asi víš. A když si přečteš tu "kanadskou" studii tak se dozvíš mnohem víc, ne jen to co zcela překroutil ruský aeronet....
       qwer
       • qwer
        27.1.2019 19:19

        Neblázni. Venezuela si poradí aniž do nich strká nos kdokoli z ciziny. Nejsou tam o nic méně schopnější obyvatelé, než kdekoliv jinde na světě. Copak nevidíš, jak rozvrtali cizáci Irák, Sýrii, Libyi či Ukrajinu? Tam je všude bída díky zahraničním intervencím. Ve Venezuele jde především o ropu.
        medvedvsechnosned
        • Re: qwer
         28.1.2019 8:15

         Venezuela si poradí?? To nemůžeš myslet vážně...
         achilles
         • achilles
          28.1.2019 8:25

          A proč by si Venezuela neporadila? Stačí pouze jediné. Přestat štvát ze zahraničí proti sobě obyvatele Venezuely. Nebo si myslíš, že scénář Libye, Ukrajiny či Jugoslávie bude pro tamní obyvatele lepší?
          medvedvsechnosned
          • Re: achilles
           28.1.2019 8:45

           Naštěstí Venezuelu si nikdo ze zahraničí netroufne "humanitárně" bombardovat. Protože její protivzdušná obrana disponuje raketami S-300 a stíhačkami SU-27. A tak zbývá potencionálním zlodějům Venezuelské ropy jediné. Rozeštvat lidi a pokusit se o barevnou revoluci.
           medvedvsechnosned
           •  
            28.1.2019 8:54

            Ale uznej, že to nedá zas tak moc práce vyvolat revoluci v zemi, kde si polovina občanů může dovolit jen jedno jídlo denně a kde je inflace milion procent. systém S-300 bude Madurovi na nic až ho vlastní ochranka pověsí na kandelábr.
            ..
            • dvě tečky
             28.1.2019 8:57

             Stará se snad o tebe soused, kolikrát denně jíš?
             medvedvsechnosned
             • Re: dvě tečky
              28.1.2019 9:14

              https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2717090-reuters-do-venezuely-dorazili-rusti-zoldneri-aby-ochranili-madura. Maduro by měl vzít rychle kramle směr Moskva nebo Havana, příští pokus o atentát by už mohl být úspěšnější než ten z loňského srpna. Jeho hladovějící armáda s tisíci dezertérů už ho dlouho podporovat nebude. Armáda buď podpoří druhou stranu, nebo jak je v těchto krajích zvykem, převezme vládu sama..
              Hygge
              • Hygge
               28.1.2019 9:21

               Ale no tak...Do ČT už nechodí ani naše hlava státu. Já tuto věc nechávám na Venezuelském lidu bez zahraniční internacionální pomoci.
               medvedvsechnosned
               • Re: Hygge
                28.1.2019 11:45

                No to je argument...Ty chodiš na hajzlik jen tam, kde hlava státu?? Ryba smrdi od hlavy
                Velkamedvědice
                • VM
                 28.1.2019 12:12

                 Prezidenta si vybrali občané. Generálního ředitele ČT nikoli. Toho drtivá většina ani nezná. Občané jsou mu dobří pouze na koncesionářské poplatky. Ani se neobtěžuje jednou za týden k nim krátce v 10 minutách promluvit. Patří do deep state.
                 medvedvsechnosned
               • Re: Hygge
                28.1.2019 9:25

                Jistě. Ten chodí do daleko důvěryhodnější TV s daleko kvalitnějšími pořady..
                Hygge
                • Hygge
                 28.1.2019 9:35

                 Kdyby nebyla ČT televize pokrytecká, přestane propagandisticky blábolit o chudobě jiných a alespoň odpustí koncesionářské poplatky našemu milionu občanů na hranici příjmové chudoby. Za peníze každého z nás není schopna ani předložit, jak nakládá s těmi miliardami, co jsou jí povinni občané platit.
                 medvedvsechnosned
                 • Re: Hygge
                  28.1.2019 9:40

                  Poplatky veřejnoprávní TV se platí všude v Evropě. Ve tvém oblíbeném Švýcarsku občané v referendu nedávno odmítli návrh na zrušení poplatků ve výši v přepočtu cca 1000Kč..
                  Hygge
                  • Hygge
                   28.1.2019 9:42

                   Já nejsem proti poplatkům, ale proti netransparentnímu hospodaření s nimi. Nebo ty snad víš, kam zmizeli ty desetitisíce, co jsi do ČT narval?
                   medvedvsechnosned
                   • Hygge
                    28.1.2019 9:54

                    Kolikrát jsi viděl, aby ČT alespoň jednou za rok odvysílala dvouhodinový pořad a sdělila lidem, jak nakládá s jejich penězi? Kolik hodin za rok vidíš jejího generálního ředitele na obrazovce? Vždyť většina poplatníků neví, ani kdo to je a to přesto, že ten žije z jejich peněz. To je naprosto skandální!
                    medvedvsechnosned
             • Re: dvě tečky
              28.1.2019 9:04

              To je přesně ono. Plnou hubu frází, ale souseda bys nechal chcipnout
              Velkamedvědice
Aktuální komentáře
17.2.2019
14:58Kanada poznává, že Čína dává, ale také bere
10:35Víkendář: Tenze mezi Francií a Itálii eskalují, evropská rodina moc harmonická není
16.2.2019
16:25Islámská revoluce čtyřicetiletá
12:58Socialisti miléniálové: Nová levicová doktrína
8:08Víkendář: Brexit jako pomsta za Thatcherovou a šílenost, která musí brzy skončit
15.2.2019
22:01Dow Jones i Nasdaq mají za sebou osmý růstový týden v řadě
18:12Trh a hlavně technologie s energetikou mají být pod negativním ziskovým tlakem, valuace už si své odpracovaly
17:58Summary: Divize brambůrků prozšířila provozní marži Pepsico
17:41ECB dnes pomohla akciím bankovního sektoru  
17:29Trump vyhlásí stav nouze, aby mohl postavit hraniční zeď s Mexikem
17:15Optimistický závěr týdne podpořil Trump. Akcie navyšují zisky  
17:12Jak rychle vlastně roste čínská ekonomika? Těžko říct...
16:21Coeuré: ECB by mohla podpořit ekonomiku levnými úvěry pro banky
15:36Nástupkyně Merkelové AKK: Musíme se postavit nefér praktikám Číny, integrace jen pomalu
14:41PepsiCo ve čtvrtletí v zisku, za celý rok ale čeká propad
13:13Perly týdne: Flirtování s recesí, šílená poptávka po Tesle a ČR skrytě mířící řeckým směrem
12:13Výhled na rok 2020 posílá akcie Nvidie nahoru  
11:15ČEZ, a.s. - Oznámení o výplatě úrokového výnosu
10:13Koruna dostává další pozitivní impuls z ekonomiky. Hlavní trhy zatím bez jasného směru  
10:09ČNB: Neřízený brexit by oslabil korunu a vynutil si zvýšení sazeb

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data