Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Koruna na vedlejší koleji

Rozbřesk: Koruna na vedlejší koleji

08.02.2019 9:17
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Půl hodiny navíc na únorovém zasedání potřebovali centrální bankéři k potvrzení stávajících úrokových sazeb. Podle očekávání se sice hlasy pro vyšší sazby našly i tentokrát, nicméně zůstaly ve výrazné menšině. ČNB s ohledem na rizika a nejistoty dala přednost stabilitě, avšak možnost zvýšení sazeb v letošním roce samozřejmě vůbec nevyloučila. Rozhodnutí bankovní rady podpořila i nová prognóza, která předpokládá nejenom téměř neměnné sazby na horizontu 1,5 roku, ale opět i výrazné posílení koruny.

ČNB alespoň není už tak optimistická, pokud jde o růst ekonomiky, který pro letošní rok srazila o 0,4 procentního bodu na 2,9 %. Vzhledem k tomu, jak se přepisují výhledy ekonomiky eurozóny (např. Evropská komise včera: z 1,9 % na 1,3 %), je ovšem stále možné považovat očekávání tuzemské centrální banky stále za velmi optimistické. Zvlášť když k tomu připočteme i předpoklad postupného zrychlování ekonomiky, aby její tempo v závěru roku dokonce překonalo tři procenta. Prognóza ČNB se tak nejspíše dočká další korekce. Akcelerace přijde na řadu zřejmě později a rovněž i zvýšení sazeb nebude na pořadu dne dříve než ve druhé půlce roku. Bez ohledu na korunu, které se stále nechce posilovat tak rychle, jak počítá výhled ČNB. Navíc se už na únorovém zasedání ukázalo, že dříve spolehlivé schéma rozhodování založené na myšlence „čím slabší koruna, tím vyšší sazby“ neplatí automaticky. Nejistoty a rizika, převážně externí povahy, totiž slabší korunu odsunuly na vedlejší kolej. Svědčí o tom i slova guvernéra o tom, že ČNB nebyla pod žádným tlakem sazby zvyšovat. Navíc prý nebylo ani jisté, zda by dalších 25 bodů na sazbách mohlo koruně v dané chvíli vůbec pomoci.

Předpokládáme, že v nejbližších měsících budou z evropské a posléze i z české ekonomiky přicházet slabší čísla, která rychlejší utahování měnové politiky u nás (a zřejmě ani v eurozóně) podporovat nebudou. Dokud se nevyjasní, jak (či zda vůbec) proběhne brexit, zda je německá ekonomika v recesi, jestli se už vzchopil automobilový trh v Evropě a Číně, nebo co hodlá činit ECB, není opravdu kam pospíchat. Předpokládáme, že ČNB se ke zvyšování úrokových sazeb opět vrátí, nicméně nebude to dříve než ve druhé polovině roku, kdy se zvedne mlha nad aktuálními riziky a nejistotami. Ambice zvyšovat sazby však bude nepochybně výrazně menší než třeba loni, a tak návrat k tzv. normálním sazbám se odkládá dále do budoucnosti.

TRHY

CZK a dluhopisy

Koruně ČNB včera rozhodně moc nepomohla, a tak česká měna zůstala v blízkosti hranice 25,80 EUR/CZK. Ukázalo se, že nízký kurz není v době zvýšených rizik a nejistot už takovou „jistotou“, která by přiměla centrální banku k akci. Zvlášť když už ani ČNB není zřejmě přesvědčena o tom, že by dalších 25 bodů na sazbách s korunou zahýbalo. To co však zůstalo i nadále, je víra centrální banky v silnější korunu. Prognóza totiž i nadále předpokládá, že koruna začne s drobným zpožděním posilovat a už ve druhé polovině roku prolomí hranici 25 za euro.

Zahraniční forex
Obnovená hrozba obchodních válek a německý fiskální konzervatismus udržuje eurodolar v na dostřel hranice 1,13. Připomeňme, že jednak americký prezident Trump uvedl, že v nejbližší době nesetká se svým čínským protějškem, a zároveň německý ministr financí bagatelizoval problémy německé ekonomiky, čímž nepřímo vyloučil pro euro blahodárnou fiskální expanzi.

Akciový výprodej navíc zaregistrovaly i měny z emerging markets, které viditelně oslabily. V regionu výprodej postihl nejvíce polskou měnu, když měnový pár EUR/PLN atakuje hranici 4,31.

Vypadá to, že před 1. březnem, kdy vyprší americké ultimátum na uzavření obchodních dohod s Čínou, se opět rozehraje hra, jež nebude přát měnám, jež jsou velmi závislé na zahraničním obchodě s Čínou (což se může týkat jak komoditních měn, tak eura).

Ropa
Ropa Brent má na konci týdne co dělat, aby se udržela nad 61 USD/barel. Navzdory těžebním škrtům kartelu OPEC+ či americkým sankcím vůči Venezuele totiž ropný trh věnuje zvýšenou pozornost také zhoršujícímu se výhledu globálního růstu. Nakonec, právě v tomto duchu se nesla včerejší revize hospodářské růstu eurozóny, ale také Německa nebo Itálie z dílny Evropské komise.

Dnes bude ropný trh s napětím čekat na poslední důležité číslo tohoto týdne, kterým bude aktivita amerických těžařů. Po propadu z posledního týdne očekáváme pokračování tohoto trendu, a to v reakci na kolaps cen z konce minulého roku.


Čtěte více:

Evropská unie srazila odhadovaný růst velkých ekonomik
07.02.2019 11:52
Evropská ekonomika měla již sedmým rokem růst. Podle prognózy, kterou ...
ČNB úrokové sazby nemění (+komentář ekonoma)
07.02.2019 13:32
Česká národní banka dnes podle očekávání úrokové sazby nezměnila. Zák...
ČNB zhoršila výhled ekonomiky. Koruna letos u 25 k euru a dnes na maximu
07.02.2019 15:04
Česká národní banka v nové prognóze zhoršila odhad růstu české ekonomi...
Zhoršování fundamentu hlavním tématem na trzích. Peníze míří z akcií do dluhopisů
07.02.2019 16:59
Lehce negativní vývoj hlavních trhů během dne nabral na obrátkách a od...

Váš názor
 •  
  08.02.2019 9:41

  i výrazné posílení koruny????? to si ti pánové z ČNB dělají snad srandu....jak dlouho již predikují výrazné posilování koruny a ono nic....jsem si jist, že jejich letošní odhad bude opět mimo mísu.....ceny bytů letí neustále nahoru, nezaměstnanost téměř neexistuje a oni nechávají sazby dole, kdy je tedy chcete zvyšovat???? banda amatérů....
  abc1
  •  
   09.02.2019 1:44

   čnb neustále zdůrazňuje, v každém rozhovoru to zazní, že jejich predikce vývoje kursu je jen model, žádné přání, které by zohledňovali do rozhodování o sazbách. kurs je pořád jen o tom, že předpokládají, jak se asi zahraniční ceny promítnou do inflace. Nic víc, ani nic méně. Soudě podle Vašeho komentáře, to ale ještě nevysvětlili dostatečně. Asi by to měli vytesat někde na průčelí banky. Taky je samozřejmě možné, že ne každý tuto složitou větnou konstrukcí pochopí, pak by nemělo smysl ani to tesání.
   serepecki
Aktuální komentáře
22.02.2020
9:43Víkendář: Tento způsob boje s chudobou zdá se poněkud nešťastným
21.02.2020
22:06Výprodeje na Wall Street pokračovaly i na konci týdne
17:48Smutek akciových soutěží krásy
17:03Aktivita v sektoru služeb USA klesla, je nejnižší od roku 2013
16:32UNICAPITAL Invest I a.s. - Oznámení o výplatě výnosu dluhopisů
16:31Euro na závěr týdne ožilo, akcie naopak padají  
15:52The Economist: Akcie velkých technologií na roztrhání. Nebo ne?
15:36Čínský solární průmysl by mohl letos vzrůst o 50 procent
14:10Německá hnědouhelná elektrárna Schkopau bude patřit EPH
14:03Z centrálního bankéře detektivem, aneb jak je těžké určit dopady viru
12:25Perly týdne: Nová kultovní akcie, recese s 25 % pravděpodobností a u nás větší kontrola investic
11:33Inflace v eurozóně v lednu zrychlila na 1,4 %
11:01Největší evropská pojišťovna Allianz dosáhla rekordního zisku
10:49IHS: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v únoru zrychlil
10:42Nečekaně dobrá data se míjí účinkem, obavy na trzích převažují  
10:41Damodaran: Aktuální cena rizika na realitách, akciích a dluhopisech
9:35Prodej aut v Číně v půlce února kvůli epidemii klesl o 92 procent
9:11Rozbřesk: Prodej aut v Číně propadá o hrozivých 92 %. ECB reviduje, nakupuje a reinvestuje...
8:55Nové případy nákazy koronavirem navyšují pesimismus na trzích, EU jedná o rozpočtu  
8:48S&P: Vládní dluhy letos narostou na 53 bilionů dolarů. O 30 procent víc proti roku 2015

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data