Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Italská ekonomika se konečně dostává z deprese

Italská ekonomika se konečně dostává z deprese

05.03.2019 16:12
Autor: Redakce, Patria.cz

Již nějakou dobu byly všechny zprávy z Itálie tristní. Tomu už ale odzvonilo. Základní stav ekonomiky nevypadá tak slabě jako na konci loňského roku a data poukazují na zlepšení s tím, jak první kvartál dále postupuje. Ve čtvrtém čtvrtletí došlo k nárůstu domácí spotřeby i fixních firemních investic. A složený index PMI se v únoru zvýšil.

Otřesená recesí

Druhá polovina roku vypadala pro Itálii mizerně. Tato země upadla poprvé od dob krize eura do recese. Ve třetím kvartálu, když řinčely zbraně v bitvě o rozpočet mezi Bruselem a Římem a hrozila finanční krize, přestaly firmy nabírat zaměstnance a zastavily investice. A vypadá to, že v posledních 3 měsících roku se chovaly rovněž tak. Nejnovější údaje o HDP ale malují světlejší obrázek. Zaprvé čísla byla revidována nahoru na -0,1 % mezikvartálně z -0,2 %. Zadruhé složení výdajů nenaznačuje, že by důvěra ať firem nebo spotřebitelů byla na trvalé bázi otřesena.

Kontrakce byla tažena úpravou zásob. Tato kategorie se smrštila o 0,4 p.b. oproti avizovaným číslům. Soukromá spotřeba a hrubý fixní kapitál přispěly 0,1 p.b. a čisté vývozy přidaly dalšími 0,2 p.b.

Reportovaná čísla by se ale měla brát s opatrností. Data o HDP budou dále podléhat další revizi. Navíc zatímco firmy byly natolik optimistické, aby ve čtvrtém kvartálu navýšily své výdaje na fixní investice, nebyly už ze stavu ekonomiky nadšené natolik, aby začaly nabírat zaměstnance. Míra nezaměstnanosti vzrostla na 10,6 % z 10,3 % ve třetím kvartálu.

PMI poukazují na stabilizaci

Složený index nákupních manažerů za únor poskytuje jeden z prvních střípků o tom, že se italská ekonomika stabilizuje - z lednových 48,8 b. vzrostl na 49,6 b. Podle posledních čísel klesne HDP v prvním kvartálu o 0,1 % druhé po sobě jdoucí období. Naproti tomu indikátor hospodářského sentimentu pro Itálii od Evropské komise se ještě musí zastavit. Stále poukazuje na o něco zrychlující kontrakci.

Jakmile se zveřejní data za celý kvartál, ukáží nejspíše zlepšení s tím, jak došlo před Vánocemi k urovnání mezi populistickou vládou a Evropskou komisí. Odhad pro růst HDP agenturou Bloomberg je v prvním kvartálu stagnace. Ve druhém a třetím kvartálu odhaduje pokračování v zotavení a růst o 0,1 %, resp. 0,2 %. Rozdíl mezi skutečným a potenciálním výstupem je v Itálii větší než v jakékoliv další větší ekonomice bloku, a to asi 2,9 % potenciálu HDP.

Zdroj: David Powell, Bloomberg


 

Čtěte více:

Itálie zvažuje použít zlaté rezervy na zaplnění mezer v rozpočtu
12.02.2019 8:20
Italská vládnoucí strana Liga připravila návrh zákona, který by vládě ...
Italská vláda je ochotna investovat do nové Alitalie
14.02.2019 8:27
Italská vláda je ochotna podpořit vytvoření letecké společnosti New Al...
Víkendář: Tenze mezi Francií a Itálii eskalují, evropská rodina moc harmonická není
17.02.2019 10:35
Když se hovoří o Francii a Itálii, na mysl většinou přijde vybraná kuc...
Itálie zapomíná na jeden podstatný „detail“. A my často také
22.02.2019 17:21
Není to tak dávno, co se živě diskutovalo o tom, že světové ekonomice,...
Bruselu se nelíbí rozpočet Itálie, nepodporuje prý hospodářský růst
21.02.2019 12:45
Rozpočet Itálie neobsahuje opatření, která by podporovala hospodářský ...
EK varuje Itálii, Kypr a Řecko před velkou nerovnováhou ekonomiky
27.02.2019 12:53
Evropská komise dnes varovala Itálii, Řecko a Kypr, že se jejich ekono...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - PPI, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university