Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Švýcarský regulátor varuje před přehřátím na trhu nemovitostí

Švýcarský regulátor varuje před přehřátím na trhu nemovitostí

04.04.2019 16:21
Autor: Redakce, Patria.cz

Varování ohledně rizik na švýcarském trhu s nemovitostmi dosáhla vrcholu. Bankovní regulátor volá po širších opatřeních, která by zamezila přehřátí na realitním trhu, kde se kupují nemovitosti za účelem pronájmu.

Nedávné zátěžové testy ukázaly, že právě na tento segment by se mělo dohlédnout, uvedl Švýcarský úřad pro dohled nad finančním trhem (Finma) a označil hypoteční trh za „příliš velký na to, aby se zhroutil“.

Tento výrok přichází po měsících kárání ze strany švýcarské centrální banky, která vydala varovné signály ohledně poměru úvěru k hodnotě a rizik cenové dostupnosti pro rezidenční investiční nemovitosti. Mezinárodní měnový fond k těmto varováním tento týden dodal, že zde existuje riziko pro finanční stabilitu.

Úrokové míry jsou na rekordních minimech a investoři, zejména pojišťovny a penzijní fondy, prahnou po výnosech a vrhají se na trh nemovitostí. To podpořilo aktivitu ve stavebnictví a míra volných domů dosáhla maxim za 20 let. Očekává se, že sazby letos porostou, zatímco se očekává, že nájmy na celonárodní úrovni klesnou.

„Zasahujeme, když jednotlivé instituce nabírají přílišná rizika, ale věříme, že nestačí mírnit všeobecný trend přehřívání, který v současnosti vidíme“, uvedl ve čtvrtek generální ředitel Finma Mark Branson. Řekl, že by tento problém mohla vyřešit pouze regulace nebo seberegulace. Finma také nařídil 11 bankám, aby si proti těmto rizikům uložily bokem 4 miliardy CHF v kapitálu.

Švýcarské ministerstvo financí již oznámilo, že navrhne vyšší váhu rizika pro reality, které generují příjem. Detaily této změny ještě nebyly zveřejněny. Švýcarská asociace bankéřů rovněž uvedla, že zváží připojení seberegulace pro hypoteční trh.

V předchozích letech byly nerovnováhy na trhu s nemovitostmi přičítány změnám v hypotékách vedených průmyslem. Je tu také proticyklický kapitálový polštář, který zajišťuje, že kapitálová báze bank s makrofinančním prostředím, ve kterém operuje a které by se ještě mohlo navýšit, počítá, aby se podpořilo zdraví bank.

Zdroj: Bloomberg



 

Čtěte více:

Fond Patria investiční společnosti pokračuje v akvizičním tažení
18.02.2019 10:25
Patria investiční společnost pokračuje v atraktivních akvizicích. Na s...
UBS má Francii zaplatit 4,5 miliardy eur
20.02.2019 14:49
Největší švýcarská banka UBS napomáhala klientům ve Francii vyhýbat se...
Investice do nemovitostí v ČR loni klesly o 30 procent na 2,62 miliardy eur
27.02.2019 15:55
Objem investic do nemovitostí v Česku loni meziročně klesl o 30 procen...
Průměrná sazba hypoték klesla pod 3 procenta. Více lidí sjednává menší objemy
20.03.2019 8:27
Průměrná úroková sazba hypoték v únoru nepatrně klesla na 2,99 procen...
Kde se v Česku nejvíc staví? Lidé odcházejí z drahých pražských bytů do domů za metropolí
03.04.2019 16:01
Nejvíce nových bytů v rodinných a bytových domech na obyvatele se loni...
Vynáší více akcie, nebo nemovitosti?
04.04.2019 13:13
Pro některé lidi je nákup nemovitosti tou největší investicí jejich ži...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.11.2025
14:30ČNB ponechala sazby beze změny
13:56Bank of England drží sazby na 4 procentech Těsné hlasování naznačuje možný brzký cut
13:16Dominik Rusinko je novým hlavním ekonomem Patria Finance
12:59Boom emisí dluhopisů: AI, akvizice a vládní deficity ženou trh na maxima  
11:38Challenger: Americké firmy propouštějí nejvíce za 20 let. Nasazují AI a snaží se šetřit
10:38Jan Bureš: Průmysl v září nad očekáváním, vyhlídky však zůstávají nejisté
10:32Huang řekl, že Čína vyhraje závod o umělou inteligenci, později své vyjádření zmírnil
10:31Růstu akcií dopoledne dochází dech. Euro a zlato se zvedají  
9:54USA sníží kvůli dlouho trvajícímu shutdownu kapacitu letů o 10 procent
9:00Rozbřesk: Vyšší inflace koruně nepomohla, s ČNB to bude obdobně
8:50ČNB rozhodne o sazbách, Qualcomm překvapil výhledem a v centru dění opět shutdown i Trumpova cla  
6:08Rally čipových firem se láme. Přehnané valuace vyvolaly výprodej
05.11.2025
22:04Americké akciové indexy posilují  
17:13Velmi nízká budoucí návratnost amerických akcií?
16:01Bitcoin poslali dolů jeho dlouhodobí držitelé
13:59McDonald's mírně zvýšil čtvrtletní zisk i tržby
12:58PODCAST Analytický radar: Moneta předběhla trh, Erste sází na Polsko, Komerční banka drží stabilitu
12:26Akcie zpomalují pokles, ale zůstávají pod tlakem i dnes  
11:20AMD překonala očekávání, výhled na čtvrtý kvartál posílil díky AI a serverům  
10:47Výsledky Novo Nordisk zaostaly za očekáváním, výhled po zbytek roku opět snížen. Akcie i tak rostou  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.