Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vynáší více akcie, nebo nemovitosti?

Vynáší více akcie, nebo nemovitosti?

04.04.2019 13:13
Autor: Redakce, Patria.cz

Pro některé lidi je nákup nemovitosti tou největší investicí jejich života. Podle investora Bena Carlsona je tak dobré mít přehled o tom, jak se tato investice může chovat. Poukazuje na nový výzkum, v němž ekonomové Oscar Jorda, Moritz Schularick a Alan Taylor tvrdí, že celosvětová návratnost investic do nemovitostí dosáhla v letech 1870–2015 v reálném vyjádření v průměru 6,9 %. Akciové trhy přitom za stejné období nabídly 6,7% návratnost. V USA to pak bylo 8,5 % u akcií a 6,1 % u nemovitostí.

Carlson ovšem poukazuje na to, že vedle návratnosti bychom měli přemýšlet o riziku. A zatímco u akcií je možné přesně změřit jejich volatilitu, u nemovitostí tak učinit nelze, protože nejde o likvidní aktivum. Na druhou stranu to má podle investora své výhody. Řada lidí by totiž podle něj čelila značnému tlaku, pokud by vnímala, jak se cena jejich nemovitostí neustále mění.

Svá úskalí má pak přímé porovnání návratnosti akciového trhu a globálního trhu s nemovitostmi, a to včetně spolehlivosti použitých dat. Zatímco na akciovém trhu lze jednoduše dosáhnout diverzifikace, u nemovitostí je investor vystaven podmínkám daného trhu, ne situaci globální. K tomu je u nich nutno více uvažovat o otázce zdanění, nákladech pořízení a prodeje a podobně.

Výsledky zmíněné studie vedou podle Carlsona některé lidi k přesvědčení, že by měli více investovat do nemovitostí. Carlson ovšem varuje před extrémy a zmiňuje i to, že při investici do nemovitosti „neriskujeme jen peníze, ale také střechu nad hlavou“. „Netvrdím, že lidé by neměli investovat do nemovitostí. Je hodně profesionálů, kteří to umí velmi dobře. Nicméně předtím, než se vydáte na tuto cestu, pochopte bez ohledu na historické návratnosti rizika, kterým čelíte,“ nabádá investor. Dům by podle něj měl být součástí rodinného finančního plánu, ale ne jeho jedinou součástí.

Carlson nakonec poukazuje i na to, že pokud je návratnost investic do nemovitostí měřena na základě alternativních dat, výsledky se od zmíněné studie značně odlišují. Následující tabulka srovnává návratnost prezentovanou studií (spodní řádek) s návratností odvozenou na základě indexu Case-Shiller:

0

Zdroj: The Wealth of Common Sence

 
 

Čtěte více:

Investice do nemovitostí v ČR loni klesly o 30 procent na 2,62 miliardy eur
27.02.2019 15:55
Objem investic do nemovitostí v Česku loni meziročně klesl o 30 procen...
Průměrná sazba hypoték klesla pod 3 procenta. Více lidí sjednává menší objemy
20.03.2019 8:27
Průměrná úroková sazba hypoték v únoru nepatrně klesla na 2,99 procen...
Kde se v Česku nejvíc staví? Lidé odcházejí z drahých pražských bytů do domů za metropolí
03.04.2019 16:01
Nejvíce nových bytů v rodinných a bytových domech na obyvatele se loni...

Váš názor
  •  
    04.04.2019 20:54

    Osobně se domnívám, že investice do nemovitostí je sice konzervativní, ale opravdu jistá.
    MJLM
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data