Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Jak slabá nálada v Německu ovlivní rozhodování ČNB?

Rozbřesk: Jak slabá nálada v Německu ovlivní rozhodování ČNB?

25.04.2019 9:15
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Německá čísla opět motají trhům hlavu. Nejnovější index podnikatelské nálady Ifo překvapivě poklesl na 99,2 bodu zpátky do blízkosti čtyřletých minim z února tohoto roku. A na vině je znovu zejména průmysl, kde se nálada dál propadá. Služby a stavebnictví se sice dál opatrně vylepšují, ale špatná nálada jako by lehce začala kazit náladu i mezi obchodníky. To není dobrá zpráva ani pro českou ekonomiku a uvidíme, zda nebude mít ještě dopad i na květnové rozhodnutí ČNB. Není žádným tajemstvím, že čeští centrální bankéři byli horšími zprávami z Německa na začátku roku znepokojeni.

Jenže čísla z Německa za poslední měsíc nebyla rozhodně černobílá. Zatímco nálada v průmyslu se dál zhoršuje (a to nejen v Německu, ale i ve Francii), tvrdá průmyslová čísla za únor ukázala na poměrně jednoznačný obrat k lepšímu. Uvidíme, zda ještě nebudou revidována, ale v jejich světle vypadají nové výhledy německého ministerstva financí (počítající s půlprocentním růstem) možná až příliš pesimisticky. Dále se zhoršující nálady ale nelze brát i tak úplně na lehkou váhu. Nehledě na lepší čísla z Číny i překvapivě rychlé útraty amerických spotřebitelů, v německém průmyslu jako by alespoň pocitově dál převládal pesimismus a ostražitost. Může to být dané mimo jiné i tím, že nejistota spojená s brexitem jako by nebrala konce.

ČNB se tak na květnovém zasedání bude muset rozhodnout, jakým číslům z Německa dát přednost. Pokud vyhodnotí situaci v Německu jako stabilizovanou a bude se dívat čistě na domácí inflační tlaky, můžeme se v květnu dočkat dalšího růstu sazeb. Hodně bude ale záležet na celkovém vyznění nové prognózy a vnímání externích rizik jednotlivými členy bankovní rady. Ať už bude verdikt ČNB v květnu jakýkoliv, stále platí jedno - ČNB letos nemá se sazbami kam spěchat, a sazby proto půjdou podle nás vzhůru pouze jednou (buď v květnu anebo až v pozdějším průběhu roku).

TRHY

CZK a dluhopisy

Větší nervozita na globálních trzích nastartovaná slabšími německými a později i korejskými daty koruně nepřeje. Měnový pár se drží v okolí 25,75 EUR/CZK.

Guvernér Jiří Rusnok včera v rozhovoru ponechal všechny možnosti pro květnové zasedání otevřené. Na druhou stranu mezi řádky jasně prozradil, že patří k opatrnějším členům bankovní rady a jeho slova potvrzují i náš názor - pokud by měly úrokové sazby vzrůst již květnu, bude to letos ojedinělý krok.

Zahraniční forex

Německý index podnikatelské nálady Ifo euro evidentně nepotěšil. Jak hlavní index, tak subindex očekávání se opět propadly, což výnos desetiletého německého vládního dluhopisu zatlačilo zpátky pod nulu. Výsledkem byl propad eurodolaru až pod hladinu 1,115, což technicky pro měnový pár nevěstí nic dobrého, neboť se otevírá cesta směrem k 1,10.

Dnes jsou na pořadu dne spíše data druhé kategorie, a tak se trh pomalu začne připravovat na zítřejší důležité číslo v podobě výsledku amerického HDP za první kvartál.

Ropa

Ropa Brent se bez větších problémů drží v těsné blízkosti 75 USD/barel, a to i navzdory nad očekávání silnému růstu zásob ropy ve Spojených státech. Ty dle EIA vzrostly v minulém týdnu o 5,5 mil. barelů, přičemž medvědí vyznění toho čísla umocňuje rostoucí využití kapacit amerických rafinérií. Nulová cenová odezva však ukazuje, do jak hluboké defenzivy jsou ropní medvědi zatlačeni v důsledku zpřísnění amerických sankcí vůči Íránu, jež naopak posilují býčí sentiment.


Čtěte více:

Německo pohání levná pracovní síla
10.04.2019 11:08
Po krátkém boomu se německá ekonomika navrátila na trend velmi pomaléh...
Holub z ČNB: Jedno zvýšení sazeb ve 2019 je nejpravděpodobnější
17.04.2019 10:58
Česká národní banka bude mít letos zřejmě prostor pro jedno zvýšení s...
Německá vláda snížila odhad růstu HDP na letošní rok na 0,5 pct.
17.04.2019 11:47
Německá vláda již podruhé za tři měsíce zhoršila svůj odhad růstu domá...
Jiří Rusnok: Jsme na tenké hraně mezi jedním zvýšením sazeb a jejich ponecháním
24.04.2019 10:26
ČNB se stále nachází na tenké hraně mezi jedním zvýšením sazeb o čtvr...
Podnikatelská důvěra v Německu v dubnu překvapivě klesla
24.04.2019 11:09
Podnikatelská nálada v Německu se v dubnu překvapivě zhoršila poté, co...

Váš názor
  •  
    25.04.2019 9:38

    jak??? to kašpaři z ČNB budou blejt věty typu....budeme trpělivý, na tenké hraně apod. nesmysly......jistotu ignorují (situace v ČR) a hledí pouze na něco v budoucnu možná s několika otazníky....a nejvíce se mi líbi schizofrenie v podobě, kdy jednou říká, že brexit bude znamenat zvýšení sazeb a zároveň tvrdí, že brexit přináší nejistotu, proto i přes inflační tlaky nebudou zvyšovat sazby....
    abc1
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Royal Mail PLC (12/18 Q3)
3:45Čína - PMI v průmyslu
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m