Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Důvěra v ekonomiku se v květnu propadla nejníže za tři roky

Důvěra v ekonomiku se v květnu propadla nejníže za tři roky

24.05.2019 9:45, aktualizováno: 24.5. 10:58
Autor: ČTK

Aktualizováno

Důvěra v českou ekonomiku se letos v květnu propadla na nejnižší úroveň za téměř tři roky. Oproti dubnu klesla o 1,4 bodu na hodnotu 95,7. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Níž byla důvěra naposledy v červenci roku 2016. V květnu klesla meziměsíčně důvěra podnikatelů, zatímco u spotřebitelů stoupla. Meziročně se důvěra v hospodářství snížila mezi podnikateli i spotřebiteli.

Méně v květnu důvěřovali tuzemské ekonomice ve srovnání s dubnem podnikatelé v průmyslu a vybraných službách. Naopak u stavebníků důvěra po dubnovém poklesu vzrostla a mírně stoupla také u podnikatelů v obchodě. Ve srovnání s loňským květnem však důvěra rostla jenom u podnikatelů ve stavebnictví.

Indikátor celkové důvěry podnikatelů se meziměsíčně snížil o dva body na hodnotu 93,8. Nejnižší byla důvěra v průmyslu, kde klesla o 2,2 bodu na 91,2. Průmyslové podniky očekávají podle průzkumu ČSÚ pro příští tři měsíce pokles tempa růstu výroby. "Zástupci průmyslových podniků ve svých odpovědích mimo jiné zohlednili plánované letní odstávky a celozávodní dovolené," sdělil vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. Ve službách se důvěra snížila o 2,5 bodu na 94,9. Kleslo hodnocení současné poptávky i očekávání poptávky v příštích měsících. Snížilo se u podnikatelů ve službách i hodnocení očekávání vývoje ekonomické situace a zaměstnanosti.

Pozitivněji naopak hodnotili hospodářství podnikatelé ve stavebnictví a obchodu. Důvěra stoupla u stavebníků o jeden bod na 106,9 a u obchodníků 0,5 bodu na hodnotu 94,0. Ačkoli stavebníci očekávají v příštích třech měsících pokles tempa růstu stavební činnosti, celková ekonomická situace v jejich oboru se podle nich v příštích šesti měsících bude zlepšovat. Podnikatelé v obchodě zvýšili hodnocení stavu zásob naskladněného zboží.

Důvěra spotřebitelů se v květnu meziměsíčně zvýšila o 1,3 bodu na hodnotu 105,1. U spotřebitelů se zvýšily plány na spoření, zatímco obavy ze zhoršení ekonomické situace nerostly. "Z pohledu konjunkturálních průzkumů to znamená, že spotřebitelé mají dostatek volných finančních prostředků, které mohou odkládat stranou. Nejedná se tedy o případ, že musí nutně uspořit nějaké peníze, aby si našetřili na určité nutné budoucí výdaje," doplnil Obst.


Čtěte více:

Celková důvěra v ekonomiku se v dubnu téměř nezměnila
24.04.2019 9:11
Souhrnný indikátor důvěry v dubnu meziměsíčně vzrostl o 0,1 bodu na 97...
Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny v květnu opět vzrostla
06.05.2019 16:02
Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny v květnu už třetí měsíc za sebou...
ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku se nečekaně zhoršila
14.05.2019 11:44
Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v květnu nečekaně...
Nálada v Německu nevěstí nic dobrého
23.05.2019 11:59
Německá ekonomika je na rozcestí. Poté, co na konci roku 2018 jen těsn...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data