Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak vzpomínají osobnosti na působení v Patrii? Škola investičního bankovnictví, motivace k úspěchu a klient na prvním místě

Jak vzpomínají osobnosti na působení v Patrii? Škola investičního bankovnictví, motivace k úspěchu a klient na prvním místě

31.05.2019 12:01, aktualizováno: 5.6. 12:03
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Obchodník s cennými papíry Patria Finance, dnes člen skupiny ČSOB, působí na kapitálovém trhu už celých 25 let. Kulaté narozeniny si Patria připomíná přesně 23. května, skrze ohlasy na portálu Patria.cz ale po celý květen a červen. Za dobu růstu firmy s Patrií nejméně část své profesní kariéry spojila řada osobností nejen tuzemského kapitálového nebo M&A trhu. Jak na roky v Patrii a firmu samotnou vzpomínají? Co jim dala? Co jí přejí do dalších let? I to se dočtete v některých ohlasech v tomto textu. 

První investiční banka v Česku

Společnost Patria Finance, a.s. byla založena v roce 1994 jako první investiční banka v České republice. V průběhu času se stala členem skupiny KBC Group, jedné z největších a nejsilnějších finančních skupin v Evropě. K 1. lednu 2015 se po změně vlastnické struktury stala jediným akcionářem Československá obchodní banka, a.s. Její součástí jsou dnes po boku Patria Finance další společnosti Patria – Patria Corporate Finance a Patria investiční společnost.

Během pětadvaceti let existence Patria vybudovala a udržuje pověst předního obchodníka s cennými papíry, dnes retailové jedničky na domácím trhu, na což jsme náležitě hrdí a děláme vše pro to, abychom úroveň služeb pro klienty a renomé Patrie dále posilovali a rozvíjeli.

Jak na Patrii vzpomínají a co jí přejí osobnosti nejen domácího trhu?

Na ekonomickém a finančním serveru Patria.cz si narozeniny Patria Finance připomínáme v průběhu května a června články a rozhovory s některými z významných osobností tuzemské i zahraniční finanční a investiční scény, které některá životní etapa s Patrií spojila.

 

Petr Koblic: V Patrii jsem vychodil školu investičního bankovnictví. Přeji jí kouzlo pružného mistra

Petr Koblic

Petr Koblic, dnes šéf pražské burzy cenných papírů i předseda Federace evropských burz cenných papírů (FESE), je výraznou osobností nejen tuzemského kapitálového trhu. První zkušenosti s investičním bankovnictvím sbíral v Patria Finance, která si přesně 23. května připomíná své 25. narozeniny. Jak Petr Koblic vzpomíná na průkopnické období, nahlíží na vývoj trhů i vztahů Čechů – investorů k přímému investování? Do čeho sám investuje a jaký přístup radí? Za co nejen v rámci FESE bojuje? Jak se aktuálně daří pražské burze i jejím projektům v podobě například trhu START, který v květnu slaví rok od spuštění?

Patria.cz: Jste osobností kapitálového trhu, v Patrii Vaše působení na něm začínalo. Jak na toto období vzpomínáte, co jste si z něj odnesl do dalšího nejen profesního života? 

Do Patrie jsem přišel jako pětadvacetiletý. Byla to moje první opravdová práce v investičním bankovnictví. Ve firmě jsem se propracoval na určitou manažerskou úroveň. Všichni jsme se učili, intenzivně i jeden od druhého. Patria byla v tu dobu exponenciálně rostoucí investiční bankou s úžasnými lidmi, kteří měli obrovské zkušenosti ze zahraničí. Celé to zastřešoval charizmatický Zdeněk Bakala, od kterého jsme se všichni učili. Díky Patrii a nesmírně inspirativní, ale i turbulentní době, jsme si vychodili školu toho, jak se dělá opravdové investiční bankovnictví a nemuseli jsme kvůli tomu jezdit do Londýna nebo do New Yorku. 

Tehdy jsem nechápal tu vlastnost, kdy jsme odcházeli za klientem, měli powerpointovou prezentaci v ruce a Zdeněk si ji vzal do ruky, kdekoli ji otevřel a okamžitě našel nějakou chybu – nebo něco, co se mu nelíbilo. Bylo strašně těžké držet krok s jeho zkušenostmi. 

Je úžasné, že momentálně si moji podřízení myslí, že tuhle vlastnost – otevřít prezentaci přesně na tom místě, kde je něco špatně – mám já (smích). Ale asi to přichází s věkem a dobou, kterou na trhu strávíte a po které umíte jinak vyhodnocovat priority.

V Patrii jsem potkal spoustu výborných kolegů, se kterými jsem v obchodním nebo osobním styku doteď. Většinou to byli lidé zdravě ambiciózní, chytří, milí, vzdělaní. Takový David Kučera, který se mnou teď dlouhodobě spolupracuje, je šéfem energetické burzy, je v představenstvu burzy cenných papírů. I on je jedním z těch, se kterými jsem se viděl hned první den v Patrii. Byla to krásná doba a vzpomínám na ni rád, a to nejen proto, že mi v té době bylo pětadvacet let.

Patria.cz: Co popřejete u příležitosti 25. výročí Patrii do dalších let jejího rozvoje? 

Na Patrii jsem vždy obdivoval její flexibilitu. Relativně malá instituce, ale s komplexním záběrem, byla vždy velmi inovativní a rychlá v řešení problémů. Od konce 90-tých let byla sice dceřinou firmou větší finanční instituce, ale stále si zachovávala kouzlo specializovaného hráče v určité oblasti. Určitě Patrii přeji, aby jí tohle vydrželo - myslím, že to je ta správná cesta. Oddělení investiční bankovnictví a kapitálových trhů ve velkých komerčních bankách nefungují zdaleka tak dobře. Komerční bankéři by moc rádi realizovali synergie mezi komerčním a investičním bankovnictví, ale je hrozně těžké takovou symbiózu řídit, aby to zároveň investiční bankovnictví nezabíjelo. A takových případů z ostatních bank je tady spousta. Model fungování Patrie je mýma očima a mou zkušeností unikátní a je správný.

CELÝ ROZHOVOR S PETREM KOBLICEM ČTĚTE ZDE

 

Tomáš Klápště: Na Patrii jsem oceňoval skvělý tým lidí s podnikatelským potenciálem a chutí tvořit. Klient byl vždy na prvním místě

Tomáš Klápště 

Tomáš Klápště disponuje bohatými zkušenostmi z celkem 21 let působení v investičním bankovnictví v Patrii či Expandii. V roli Managing Directora vedl více než 400 transakcí v rovině M&A a ECM obchodů nejen v regionu střední a východní Evropy. Dnes je Managing Partnerem Consillia.

Patria.cz: Tomáši, jak vzpomínáš na období svého působení v čele Patria Corporate Finance? Co bys vyzdvihl?

Na Patrii jsem oceňoval skvělý tým lidí s velkým podnikatelským a tvůrčím potenciálem a chutí tvořit, osobně se zapojit, touhu po svobodě rozhodnout a nést odpovědnost, a hlavně že na prvním místě byl vždy klient. 

Patria.cz: Co popřeješ u příležitosti 25. výročí Patrii do dalších let jejího rozvoje? 

Patrii bych chtěl popřát hodně štěstí v boji s růstem regulace v sektoru a zkorporátněním.

 

Jan Brožík: V Patrii jsem se učil, kde je sever, bojovat s trhem i napravovat chyby

Jan Brožík 

„Z Patrie jsem si odnesl, že když lidé dělají věci správně, tak to pak může dopadat velmi dobře - a to mi připadá jako docela slušná lekce,“ říká v rozhovoru pro Patria.cz Jan Brožík, který svou kariéru právě v Patrii začínal. Dnes šéfuje financování a obchodování na finančních trzích v tuzemské energetické jedničce ČEZ, kde nabyl neopakovatelné zkušenosti například v průběhu finanční krize let 2008, 2009.

Patria.cz: Část Vaší profesní kariéry byla spojena s Patrií a to v dobách jejích začátků a mladého kapitálového trhu v Česku. Jak na toto období vzpomínáte a co jste si z něj odnesl do dalšího, nejen profesního, života?

V Patrii jsem začal na obchodování s dluhopisy. V té době byla Patria velmi malou institucí a na trhu působila celá řada velkých komerčních bank, které by tedy přirozeně trhu měly dominovat. Skutečnost ale byla jiná, opačná. Trh byl dominován Patrií. Bylo to proto, že lidé, kteří v Patrii působili a obchodování s dluhopisy dělali, o tom dobře přemýšleli. Měli za sebou klientské flow a klienti místo bank přicházeli za nimi do Patrie. Z Patrie jsem si tedy odnesl, jednoduše řečeno, že když lidé dělají věci správně, tak to pak může vypadat velmi dobře - a to mi připadá jako docela slušná lekce. 

Kapitálový trh byl v té době opravdu na začátku, lidé se hodně učili a tím, že se v Patrii sešli chytří lidé, učili se rychle a správným směrem. Když bylo potřeba někde směr dorovnat a „ukázat sever“, byl tam Zdeněk Bakala se svým okřídleným pořekadlem, že když někdo neví, kde je sever, nemá tu co dělat.

Takže, jednoduše řečeno, jsem si z Patrie odnesl: věci je potřeba dělat rozumně a pak to funguje.

Patria.cz: Co byste popřál Patrii do dalších let působení a rozvoje služeb pro klienty?

Já bych popřál Patrii, aby v ní byli pořád lidé, kteří o věcech rozumně přemýšlí, dělají rozumná rozhodnutí, která jim nikdo nehatí. Aby Patria mohla dál růst, a to i v oblastech, kde to možná nikdo nepředpokládá.

CELÝ ROZHOVOR S JANEM BROŽÍKEM ČTĚTE ZDE


Milan Cízl: Jedinečná, inovativní firma, každý člověk motivován na úspěchu

Milan Cízl

Milan v roce 2003 absolvoval Ekonomicko-správní fakultu Masarykovy univerzity v Brně a následně se zúčastnil postgraduální stáže na Univerzitě v Lublani. Po skončení studia nastoupil do poradenské společnosti Ernst & Young, kde působil na různých pozicích v rámci auditorské sekce se specializací na energetiku a finanční instituce. V letech 2008–2014 pracoval ve společnosti Patria Finance, a.s. v oblasti finančního řízení. V období 2014–2016 působil jako místopředseda představenstva ve společnosti Roklen Fin a.s. Od listopadu 2016 je členem představenstva Pražské plynárenské, a.s., a pověřen řízením finančního a správního úseku.

Do Patrie jsem přišel v roce 2008, tedy těsně před tím, než finanční krize propukla naplno. V Patrii jsem měl na starosti finance. Musel jsem se rychle naučit, jak funguje svět investičního bankovnictví, kde je úspěch měřen pouze výnosy a hospodářským výsledkem a nikoli množstvím powerpointových prezentací a počtem interních meetingů, jak lze dnes vidět v některých korporacích.

Měl jsem štěstí, že jsem se mohl učit od jednoho ze zakladatelů Patrie a tehdejšího finančního ředitele Jardy Motyčky. Jeho zkušenosti a detailní znalosti businessu i finanční problematiky jsem nikdy před tím ani potom u člověka na jeho pozici neviděl. Patria byla složena z výrazných individualit, které byly nejlepší na trhu a které se vzájemně doplňovaly a vytvořily tak jedinečnou inovativní firmu, kde byl každý člověk motivován na úspěchu. Jsem rád, že mi i ostatní členové managementu zejména Honza Klenor (CEO), Tomáš Klápště a Olda Pavlovský dali šanci a mohl jsem se zapojit do celkového fungování Patrie a čerpat od nich zkušenosti, které využívám dodnes. Zejména jsem se naučil, že každá aktivita musí přímočaře směřovat ke zvýšení zisku, jinak je lepší se jí nezabývat a že nejjednodušší řešení je často to nejlepší. Firmu jsem opustil v roce 2014, tedy po šesti letech, během kterých prošel kapitálový trh obrovskou změnou. I přes tyto změny, které znamenaly výrazné navýšení regulace a administrativy, ale Patria zůstala úspěšnou firmou, která je na trhu výjimečná. Přeji Patrii, aby byla nadále jedinečná.

 

Tomáš Jaroš: Na prvním místě je aktivní a spokojený klient. Věřím, že robo bude revoluční

Tomáš Jaroš 

„Od svého prvopočátku je Patria postavena na silně proklientské DNA, kdy se v prvé řadě hledá řešení pro klienta. Nepřerostla do chodu velké korporace, vše je přímočaré. Klientů se teď hodně ptáme, co na našich službách měnit a co nikoli. Značku Patria chceme dostat do povědomí všech lidí s potenciálem přímých investic, který v ČR odhaduji na 250 až 400 tisíc lidí. Rozhodně ale nechceme snižovat stávající kvalitu pro VIP klienty, naopak. Posílili jsme tým seniorních makléřů a vytvořili velmi profesionální tým péče o VIP klientelu,“ říká v rozhovoru na Patria.cz Tomáš Jaroš, generální ředitel společnosti Patria Finance, která si připomíná 25 let od svého založení. Kdy a v jaké podobě přijde robotické poradenství? Jak se daří pravidelnému investování a obchodům přes mobilní aplikaci? Kde vidí Patria svou pozici vůči institucionální klientele?

Patria.cz: Tomáši, Patrii řídíš od března loňského roku. V čem Tě překvapila, případně naopak? 

V prvé řadě musím říct, že mě Patria neustále udivuje svoji vnitřní agilitou, profesionalitou a často až perfekcionistickým klientským přístupem, který ne vždy krátkodobě vede k vytvoření zisku, ale dlouhodobě se nám tento přístup určitě vyplácí ve vysoké loajalitě našich klientů. Myslím, že jsme v tomto určitě etalonem investičního sektoru. 

Od svého prvopočátku byla Patria postavena na silně proklientské DNA, kdy se v prvé řadě hledá řešení pro klienta a teprve poté pro firmu. Nicméně i zde jsem rád, že se nám postupně podařilo některé vnitřní postupy a procesy upravit a zautomatizovat, což je při růstu našeho byznysu a stávající personální situaci na trhu, kdy je opravdu těžké sehnat kvalitní zaměstnance, velmi důležité.    
Tomuto charakteru Patrie také velmi prospívá, že si udržuje dynamiku menší firmy. Nepřerostla do chodu velké korporace, vše je stále přímočaré. Současně se ale Patria může nejen kapitálově, ale i v oblasti specifických expertiz - například v právních, compliance či řízení rizik - opřít o mateřskou skupinu ČSOB či celou KBC.

Patria.cz: Co za poslední rok ve vývoji Patrie hodnotíš jako největší úspěch? Co případně naopak?

Mám velkou radost, že se nám za můj první rok podařilo posílit obchodní spolupráci s Privátním bankovnictvím a nově i se segmentem ČSOB Premium, na jehož zrodu jsem se v minulosti zásadně podílel. Obecně spolupráci se skupinou ČSOB, která má přes 4 miliony zákazníků, včetně jejích nových akvizic, jako jsou ušetřeno.cz nebo MallPay, považuji pro nás dlouhodobě za zásadní. 

Současně se nám podařilo u klientů výrazně  zvýšit využívání mobilní aplikace, přes kterou již dnes realizujeme přes 15 procent všech obchodních transakcí.

Klienti také rostoucí měrou využívají naši loňskou novinku, a to pravidelné investice do burzovně obchodovaných fondů (ETF). Ty jako první na tuzemském trhu umíme i v podobě frakcí, takže si klienti nemusí kupovat celé a někdy nákladné kusy těchto cenných papírů, ale mohou pravidelně investovat od nižších částek, konkrétně již o 500 korun

V neposledním řadě mám velkou radost z obchodních a finančních výsledků Patrie v roce 2018. Na velice obtížném finančním trhu jsme dosáhli jednoho z nejlepších výsledků za posledních 10 let a pevně věřím, že jej letos ještě vylepšíme. To ale nepovažuji za náš primární cíl, je to příjemný výsledek a důsledek naší dobré práce. Důležitý je pro mě dlouhodobý pohled.   

Patria.cz: Osobností, které s Patrií spojily etapu své profesní kariéry, se příležitostně při osobních setkáních a rozhovorech ptáme, co Patrii popřejí do dalších let. U Tebe je zřejmou otázkou právě onen dlouhodobý pohled: jaká je vize Patrie pod Tvým vedením do dalších let? Klíčové kroky a služby, na kterých stojí a bude stát strategie Patrie?

Po mém nástupu loni v březnu jsme si hned s vedením Patrie sedli a následně v červnu loňského roku dozorčí radě představili naši střednědobou strategii, která byla i následně schválena. Pokusím se ji stručně shrnout asi takto: 
Primárním cílem je pro nás aktivní a hlavně dlouhodobě spokojený klient, kterého se snažíme nyní více ptát, co by si přál na našich službách měnit a co nikoli. 

Chceme určitě značku Patria posunout do zóny větší dostupnosti. Nechceme, aby byla vnímána pouze jako značka pro velmi bohaté, naopak ji chceme dostat do povědomí všech lidí s potenciálem přímých investic, který v ČR odhaduji na 250 až 400 tisíc lidí. Jsou to obvykle vzdělanější lidé, kteří se nebojí o svých investicích rozhodovat sami, samozřejmě s naší prvotřídní analytickou podporou a online službami. Současně ale rozhodně nechceme snižovat stávající kvalitu pro VIP klienty, ba právě naopak. Posílili jsme tým našich seniorních makléřů a vytvořili malý, ale velmi profesionální tým péče o VIP klientelu. 

Nechtěl bych zapomenout na institucionální klientelu, kde jsme si jasně potvrdili, že i na tomto v lokálních podmínkách velmi složitém trhu chceme i nadále působit, ale profitabilně. Stali jsme se přímým členem maďarské burzy, umíme exekučně pokrýt nejen celý středovýchodní region a také teď intenzivně pracujeme na zrychlení našich transakcí, což je především pro naše nadnárodní institucionální klienty velmi důležité. Přinesli jsme pro ně také nové služby, jako je například margin trading, který využijí zejména regionální fondy, často fungující jako nástroje stále více rostoucích „family officů“.

CELÝ ROZHOVOR S TOMÁŠEM JAROŠEM ČTĚTE ZDE


Nové rozhovory s osobnostmi, jejichž profesní kariéra v minulosti byla či dnes je spojena s Patria Finance, budete nacházet na Patria.cz také v průběhu června.

 
 
 
 
 

Čtěte více:

Oslavte 25. narozeniny s Patria Finance a využijte nabídku výhodnějších obchodů!
23.05.2019 7:11
Obchodník s cennými papíry Patria Finance, dnes člen skupiny ČSOB, půs...
Petr Koblic: V Patrii jsem vychodil školu investičního bankovnictví. Přeji jí kouzlo pružného mistra
21.05.2019 6:31
Petr Koblic, dnes šéf pražské burzy cenných papírů i předseda Federace...
Tomáš Jaroš: Na prvním místě je aktivní a spokojený klient. Věřím, že robo bude revoluční
28.05.2019 17:31
„Od svého prvopočátku je Patria postavena na silně proklientské DNA, k...
Jan Brožík: V Patrii jsem se učil, kde je sever, bojovat s trhem i napravovat chyby. Dividenda ČEZ mi nepřijde malá
30.05.2019 14:24
„Z Patrie jsem si odnesl, že když lidé dělají věci správně, tak to pak...

Aktuální komentáře
29.05.2020
17:25Místo miliard jen pár milionů
16:55Závěr týdne pokazila data a nervozita před Trumpovým vystoupením  
16:20PPF Financial Holdings B.V. – IFRS konsolidované výsledky za první čtvrtletí 2020
16:03Spotřebitelské výdaje v USA v dubnu rekordně klesly
15:13Agrofert loni ztrojnásobil zisk na 4,5 miliardy korun. O stejné číslo zvedl tržby
15:03Koronakrize je předělem pro ekonomiku, nastoupí intervencionismus
14:39S&P: Letecký provoz se po koronaviru zotaví nejdříve za tři roky
13:45Perly týdne: Euforická rally, obrat k hodnotovým akciím a u nás jedno stavební razítko
13:33JDE Peet's zíkal z nabídky akcií 2,3 mld. eur, akcie rostou
13:00ČEB, a.s. - Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
12:06Ashworth: Jamie Dimon zachytil situaci na akciovém trhu
11:14Trump zkazil trhům náladu a poslal akcie dolů. Dnes promluví o Číně  
10:30Maloobchodní tržby v Německu klesly méně, než se čekalo
10:30CD Projekt jede jako výborně naolejovaný stroj (komentář analytika)  
10:08Renault zruší 15 000 pracovních míst a restrukturalizuje továrny
9:58Rekordní zájem o státní dluhopisy (komentář analytika)
9:18Rozbřesk: Po nabídkovém šoku přichází ten poptávkový
8:57Shrnutí: Stát poskytne ČEZ půjčku na výstavbu nového bloku v Dukovanech
8:52Trump dnes podá prohlášení ohledně Číny, futures jsou v červeném  
8:34Fitch zhoršila rating mateřské skupiny Komerční banky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university